Osmi dan od objave u Službenom glasniku RS danas je stupio na snagu zakon kojim je kleveta u Srpskoj i definitivno kriminalizovana.
Ono što je počelo kao tvit Milorada Dodika nekoliko mjeseci kasnije pretvorilo se u najcrnju moru onog dijela novinara u Srpskoj ali i BiH koji se bave istraživačkim novinarstvom. Taj broj novinara i do sada je bio mizeran u odnosu na sav kriminal i korupciju koja se svakodnevno dešava u našoj okolini a od danas će i taj broj svakim danom neminovno opadati.
Podsjećamo, predsjednik RS Milorad Dodik je prije osam dana potpisao Ukaz o proglašenju Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS i na taj način je kleveta postala krivično djelo.
Navedeni zakon predstavlja mogućnost da svako bude osumnjičen ili pod istragom ukoliko neko bude smatrao da je oštećen potencijalnim klevetničkim izražavanjem a to bi se moglo koristiti za gušenje slobodnog izražavanja i koristiti za političke zakulisne igre.
Evropska unija izrazila je “žaljenje zbog stupanja na snagu kriminalizacije klevete u Srpskoj ocjenjujući takav potez korakom nazad za integracije BiH prema EU i udarcem za civilno društvo i nezavisne medije”.
Portparol Evropske komisije za vanjske poslove Peter Stano je rekao da će na ovaj način vlasti u RS “nametnuti nepotrebna i nesraymjerna ograničenja nezavisnim medijima i civilnom društvu”.
“Novi zakon ozbiljno utiče na ambijent u kojem djeluje civilno društvo i ograničava slobodu izražavanja i medija u Republici Srpskoj. Ovo je potez za žaljenje i nesumnjivo predstavlja krupan korak unazad u zaštiti temeljnih prava”, ocijenio je Stano i dodao da je ovakvo zakonsko rješenje suprotno očekivanjima izraženim prilikom dodjeljivanja statusa kandidata za članstvo u EU.
Iz Eu su pozvali sve vlasti u BiH “da djeluju konstruktivno na realizaciji ključnih prioriteta iz mišljenja Europske komisije koji su neophodni kako bi dala preporuku za otvaranje pregovora s Bosnom i Hercegovinom o pristupanju EU a to podrazumijeva i osiguranje slobode izražavanja i medija, te zaštitu novinara”.
Ono što je posebno apsurdno je da je upravo Dodik, neformalni inicijator ovog zakona, iznio klevetničke tvrdnje svega par dana prije nego što će ovaj zakon stupiti na snagu.
Predsjednik Srpske i najmoćniji čovjek u državi prije svega dvije sedmice je na pres konferenciji održanoj povodom podizanja krivične prijave Tužilaštva BiH protiv njega nekoliko medija optužio da rade za strane ambasade za rušenje RS.
Opštužnica Tužilaštva je, podsjećamo, podignuta zbog neobjavljivanja odluka Visokog predstavnika (kojeg ne priznaje Republika Srpska) u Službenom glasniku RS.
Dodik je novinare portala Kapital, Buka kao i televizije N1 i BN optužio da rade za strane ambasade i da su primili donacije od četiri miliona funti da ruše Republiku Srpsku.
Sekretar Kluba novinara Banjaluka i novinarka Al Jazeer-e Balkan Ljiljana Smiljanić kaže da ne zna ko se od kolega može osjećati bezbjedno poslije ovakvih riječi predsjednika.
“Ovo naročito ako uzmemo u obzir aktivnosti vlasti u posljednjih gotovo godinu dana, od kriminalizacije klevete do najava još restriktivnih zakona. Očigledno je da rad određenih novinara i medija “mrsi račune” i zbog toga su na meti. Iz ranijih sličnih obraćanja predsjednika znamo da je to i “zeleno svjetlo” za pristalice vlasti da se isto ponašaju, što je neprihvatljivo“, rekla je Smiljanićka za Kapital.
Transparency International u BiH (TI BiH) saopštio je kako je usvajanjem izmjena Krivičnog zakona vlast u RS ušla u fazu otvorene represije nad građanima i svrstala se u red najgorih autoritarnih režima u ovom dijelu svijeta.
Brajan Egler, šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, izjavio je da je razočaran potezom vlasti RS-a da kriminalizuju klevetu, zanemarujući preporuke međunarodnih organizacija i krećući se “suprotno od međunarodnih standarda zaštite ljudskih prava”.
Za klevetu su propisane novčane kazne do 6.000 KM što je mnogo manje od prvobitne cifre koja je bila u nacrtu zakona, koje su ipak izmjenjeni na sjednici Narodne skupštine RS održane 20. jula ove godine.
Određeni ustupak, ako se tako može nazvati, je što je u konačnoj verziji Zakona izmijenjena kvalifikacija uvrede koja ostaje prekršaj i neće se tretirati kao krivično djelo.
Zabrinjavajuće je ostavljanje odredbe koja se odnosi na “neovlašteno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka” je ostala i za nju je predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do dvije godine.
To može da znači da sutra novinar neće moći da objavi lažni dokument, lažnu diplomu ili imovinu nekog od moćnika zbog ove odredbe, iako je objavljivanje ovakvih informacija nesumnjivo u interesu javnosti.
Klevetom se naziva iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji o nekoj osobi, a veće kazne su predviđene ukoliko je iznesena u medijima, uključujući društvene mreže, ili na javnom skupu.
Novčane kazne su predviđene za javno izrugivanje zbog pripadnosti određenoj rasi, boji kože, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, seksualnog opredjeljenja ili rodnog identiteta.
Iako se navedeni Zakon barem u široj javnosti percipira da će uticati samo na stanovnike Republike Srpske, on se zapravo odnosi i na ostale građane BiH ili i druge države ukoliko “kleveću” i nađu se na teritoriji Republike Srpske
Banjalučka advokatica Jovana Kisin Zagajac rekla je za Radio Slobodna Evropa da “se tokom istrage može donijeti zabrana o napuštanju zemlje, mjera pritvora ili zadržavanje u policijskoj stanici”.
“To povlači i evidenciju da se protiv osobe vodi krivični postupak, što može dovesti do suspenzije ili mogućnosti konkurisanja na neko radno mjesto. Najteže će proći oni koji će se naći na udaru prvi, dok će političari koji uživaju imunitet proći bez sankcija”, istakla je Kisin Zagajac.
Poseban problem, ističe ona, jeste pogrešno prezentovanje javnosti od strane vlasti u Srpskoj da građani nisu imali pravu zaštitu od klevete i da je kleveta nešto što treba da se sankcioniše”
“Mi imamo već 20 godina vrlo efikasno pravnu zaštitu od klevete u građanskom postupku. I svako je, već 20 godina, od kako je donesen Zakon o zaštiti od klevete imao mogućnost da se zaštiti, traži naknadu štete. Usvajanjem izmjena i dopuna Krivičnog zakonika kleveta postaje krivično djelo, što znači da će sada Okružno javno tužilaštvo preuzimati prijedlog, odnosno po krivičnoj prijavi će, goniti, saslušavati osumnjičena lica, prikupljati dokaze, provoditi istragu, podizati optužnicu… To znači da sada će svako osumnjičen za klevetu biti subjekt krivičnog progona”, ističe Jovana Kisin Zagajac.
I tako se upravo u vikendu kada se održava 58. Kočićev zbor u čast narodnog tribuna i najpoznatijeg borca za slobodu sa ove strane Drine nanosi nesumnjiv udarac na slobodu govora i medijske slobode.
Paradoksalno, baš kao i sami Zakon koji će, pod krinkom brige za građane, iste te građane “dovoditi u red”.
Kako sudanija nekad, tako i danas.
GERILA