Vlada Republike Srpske utvrdila je izmjene i dopune Krivičnog zakonika Republike Srpske, gdje se kao novo krivično djelo uvodi povreda časti i ugleda.
„Unosi se nova glava, krivična djela protiv časti i ugleda. Prvo krivično djelo koje je tu definisano je uvreda koja je jasno i eksplicitno definisana, ko uvredi drugoga kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 KM. Ako je djelo iz Stava 1 ovog Člana učinjeno putem štampe, radija, televizije ili drugih sredstava javnog informisanja ili na javnom skupu ili na drugi način zbog čime je uvreda postaja pristupačna većem broju lica, kazniće se novčanom kaznom od 10-50 hiljada KM“, izjavio je nakon sjednice Vlade, ministar pravde Miloš Bukejlović.
Kada je u pitanju uvođenje uvrede i klevete u Nacrt zakona, Bukejlović je rekao da onaj ko uvrijedi ili kleveće drugoga kazniće se sa novčanom kaznom od 5.000 do čak 30.000 KM.
“Definicija krivičnog djela klevete kaže ko o drugom iznosi ili prenosi nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti i ugledu, znajući da je to što iznosi ili prenosi neistina, kazniće se novčanom kaznom od osam do 30 hiljada KM”, dodaje Bukejlović.
Napominje da i u ovom slučaju postoje dva kvalifikovana oblika, na način kako je to učinjeno, to jeste da li je učinjeno medijskim putem ili javnom skupu, te da je treći oblik ako je ono što je izneseno moglo dovesti do težih posljedica za oštećenog, učinilac se kažnjava većom kaznom.
Izjavio je da nisu predviđene zatvorske kazne za klevetu, te da se “samo” uvode visoke novčane kazne za sve što se tiče povrede ugleda i časti.
“Gonjenje za ova djela se preduzimaju po prijedlogu oštećenog“, izjavio je ministar pravde RS.
Napominje i da postoji član zakona koji predviđa isključenje protivpravnosti kod krivičnog djela protiv časti i ugleda, odnosno, da nema krivičnog djela ukoliko se radi o uvredljivom izražavanju i iznošenju nečeg neistinitog u naučnom, stručnom, književnom, umjetničkom djelu, odnosno u vršejnu dužnosti propisane zakonom novinarskog poziva, političke, javne ili društvene djelatnosti ili nekog drugog prava ako iz načina izražavanja ili iz drugih okolnosti proizilazi da to nije nučinjeno u namjeri omalovažavanja
“Ili ako lice dokaže istinitost svog tvrđenja ili da je imalo osnovanog razloga da povjeruje u istinitost onoga što je iznosilo ili prenosilo“, kaže Bukejlović.
Novinari, koji su ranije već negodovali zbog najava vraćanja klevete u krivični zakonik, ne vjeruju u iskrene namjere predlagača izmjena zakona. Oni nisu protiv sankcionisanja onih koji šire neistine ali se plaše da će umjesto takvih na udaru zakona biti novinari koji kritikuju poteze vlasti, bez obzira što objavljuju istinu.
“S obzirom na iskustva koja imamo ovdje ja se plašim zloupotreba i da sistem zloupotrebljava zakon da ograniči slobodu onih koji rade po svim pravilima profesije. Problematično je ko će određivati šta je to istinit informacija“, smatra banjalučki novinar Vladimir Šušak.
Skeptični su i u opoziciji u Republici Srpskoj.
“Demokratija u Republici Srpskoj je itekako ugrožena, naročito u posljednjih desetak godina. Vlast bi najviše voljela kada bi se pojedinci i političke organizacije iz opozicije ućutale o svemu i kada ne bi iznosile sve te primjedbe koje imaju osnova“, rekao je poslanik SDS-a u NSRS, Vukota Govedarica.
GERILA info