Odbornik SNSD-a u SO Teslić i vlasnik kompanije „Drvo-export“ Srđan Klječanin Rufi podnio je krivičnu prijavu protiv poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Milana Kasapovića zbog stavova koje je iznio u podkastu našeg portala „Skupštinski na(d)zor“.
Klječanin je u prijavi istakao kako je na zvaničnoj Fejsbuk stranici Opštinskog odbora SDS-a u Tesliću objavljen tekst proizašao iz Kasapovićevog gostovanja u podkastu GERILE u kojem se „o njemu i njegovom poslovanju govori u negativnom kontekstu“.
“Dovodili su me u vezu sa nekim budućim toksičnim rudarenjima na prostoru opštine Teslić”, naveo je Klječanin u prijavi, a u saopštenju koje je objavio OO SNSD u Tesliću dodao je kako nema namjeru da „otvara bilo kakve rudnike u Tesliću i okolnim mjestima“.
Ne postoji, istakao je on, nijedan zahtjev za rudaranje koji je on ili neki drugi investitor uputio Opštinskoj upravi Teslić. Kasapović je, tvrdi Klječanin, o njemu i njegovom poslovanju iznio niz negativnih i neistinitih tvrdnji.
“Žalosno je što je Kasapović navodno zabrinut za rudnike koji ne postoje i o kojim samo on priča, a nije zabrinut za činjenicu da Teslić ima gotovo najnespospobniju vlast u Republici Srpskoj. Lokalna vlast u Tesliću je za 12 godina potrošila 300 miliona maraka. Opštinu su zadužili za još 30 miliona maraka. Najviše koristi od tih 330 miliona imali su Milan Miličević i njegovi najbliži saradnici, a najmanje građani opštine Teslić. Zbog čega je to tako i gdje su potrošili pare”, pita Klječanin.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Teslić je, dodao je on, opština iz koje porodice ubjedljivo najmasovnije odlaze u inostranstvo. Šta je, pita Klječanin, lokalna vlast uradila da zaustavi odlazak ljudi iz Teslića i da ih podstakne da se vrate na svoja ognjišta?
“Najveći uspjeh lokalne vlasti je strani investitor albanskog porijekla koji je otvorio pekaru u blizini novog kružnog toka. Zašto ni poslije 12 godina vladavine SDS-a nema obećanih stranih investitora u Tesliću, kao ni industrijskih zona? Plate Milana Miličevića, Milana Kasapovića i još dvojice njihovih najbližih saradnika veće su od ukupnog godišnjeg izdvajanja za podsticaje u poljoprivredi i stipendija đacima i studentima. Kako to objašnjava i zbog čega Opština ne ulaže više u poljoprivredu i omladinu”, pita Klječanin.
Iz teslićkog SDS-a je ubrzo uslijedilo kontrapitanje: Zašto Klječanin još nije odgovarao za milionsku nelegalnu sječu hrastovine vrijedne nekoliko miliona maraka u Čečavi i u Očaušu?
“Prije skoro četiri godine protiv Srđana Klječanina i još šest lica Ministarstvo unutrašnjih poslova i Okružno tužilaštvo u Doboju podnijeli su krivičnu prijavu za krađu i nelegalnu sječu najmanje 3.000 kubika hrastovine u Čečavi i najmanje 2.000 kubika u Očaušu, a na RTRS je objavljen prilog gdje se Rufi i ostali najdirektnije prozivaju za kriminal, što je siguran znak da ga je Dodik pustio niz vodu i da ga ni prijatelj Lukač ne može spasiti”, saopštili su iz Opštinskog odbora SDS-a u Tesliću.
Klječanin je tada, navode oni, herojski pobjegao u Srbiju, kod svojih sadašnjih mentora, a ni on nije ostao dužan Dodiku, pa je zajedno sa ostalom šestoricom u medije plasirao otvoreno pismo kako je od nelegalne sječe šume plaćao reket porodici Dodik za ATV, za „Igokeu“ i druge povezane subjekte.
“Kako to inače biva u kriminalnoj tajkunskoj stranci SNSD, kada je u pitanju interes sve nesuglasice se prevaziđu, pa mu je od šefa iz Laktaša sve oprošteno i vratio se u Teslić na velika vrata i krenuo da se sveti, isključuje iz stranke, pakuje krivične, otkaze onima iz SNSD za koje je smatrao da su mu spakovali aferu, jer takve stvari nikada ne bi došle do tužilaštva i RTRS-a da se nije radilo o unutarstranačkom sukobu“, stoji u saopštenju SDS-a u Tesliću.
Ako Rufija, dodaju u SDS-u, nije bilo sramota da u rodnom Očaušu pokrade hiljade kubika najkvalitetnije šume, zašto bi ga bilo sramota da radi u teslićkim selima isto ono što radi u Prijedoru i Mrkonjić Gradu?
“Ni u Bistrici nije tražio koncesiju ni saglasnost lokalne zajednice, već je krenuo da kopa, pa onda traži papire. Treba neko da mu vjeruje na časnu lopovsku riječ da to neće raditi u Brezovim Danima gdje je već boravio ili u Očaušu gdje je nekada bilo par rudnika uglja ili u Čečavi gdje ima lignita sličnog sastava kao u Stanarima, ili na obroncima Borja, u Mladikovinama, u Kuzmanima”, pitaju u SDS-u.
Podsjećamo, u podkastu portala Gerila.info na temu geoloških ispitivanja gostovali su narodni poslanici Milan Kasapović i Tanja Vukomanović a emisija je premijerno objavljena 1.juna.
Kompanija „Drvo-export“ iz Teslića, u javnosti poznata po otvaranju rudnika u prijedorskom selu Bistrica, lani je zaradila rekordnih 19,5 miliona KM, što je osam puta više nego u 2022. godini. Finansijski podaci o poslovanju ovog preduzeća pokazuju da su 2023. godni imali rekordne prihode od 54,6 miliona KM koje je pratila i rekordna dobit. Zarada u prošloj godini je osam puta veća u odnosu na dobit iz 2022. godine kada je na prihod od 10,2 miliona KM plus iznosio 2,3 miliona KM.
Kompanija „Drvo-export“ je u žižu interesovanja dospjela zbog projekata u koje je uključena. Naime, ove godine je kupila preko 56 dunuma zemljišta na Jahorini za 41,1 miliona KM. „Drvo – export“, prema Rufijevim riječima, na „Jahorini“ planira graditi apart-hotele vrijedne pola milijarde maraka.
Firma „Drvo-export“ je 2023. godine otvorila rudnik u selu Bistrica, iako nije imala neophodne dozvole, a otvaranja rudnika je izazvalo revolt i proteste mještana tog sela.
Goran Dakić / Gerila.info