Politički kriterijumi
Izborni okvir treba pod hitno da se izmijeni s ciljem da se osigura pravilno organizovanje izbora u oktobru 2018. i nesmetano sprovođenje rezultata izbora. Svi politički lideri trebaju preuzeti svoju odgovornost i pokazati volju za kompromisnim rješenjem u vezi sa Domom naroda Federacije. Odluku Ustavnog suda iz 2010. godine u vezi sa poštovanjem osnovnog demokratskog prava građana Mostara da glasaju na lokalnim izborima tek treba sprovesti. Usvajanje zakona koji proističu iz Reformske agende, uključujući i usvajanje Zakona o akcizama, negativno je uticalo na tenzije između vladajuće koalicije i opozicionih partija u parlamentima na državnom i entitetskim nivoima, što je dovelo do usporavanja reformi. Reformska agenda će biti efikasno primijenjena kada državni i entitetski nivo budu sarađivali na koordinisan način. Ustav Bosne i Hercegovine ostaje u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima u vezi sa slučajem Sejdić-Finci i srodnim slučajevima.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Suprotstavljeni stavovi članova Predsjedništva BiH u vezi sa nadležnostima po pitanju međunarodne politike uticali su na funkcionisanje Predsjedništva. Vijeće ministara usvojilo je dalje strategije u područjima kao što su životna sredina i ruralni razvoj. Međutim, sa izuzetkom nekoliko reformi i usvajanjem Zakona o akcizama, napredak većeg broja reformi odložen je zbog nedostatka sporazuma u okviru koalicije. Strategije u oblastima kao što su energija, zapošljavanje ili menadžment javnih finansija još nisu usvojene. Mehanizam koordinacije za pitanja EU funkcioniše od juna 2017. godine uz pripremu odgovora na Upitnik Komisije. Još uvijek nije usvojen nacionalni program za usklađivanje pravne države sa pravnom tekovinom EU.
Bosna i Hercegovina je u ranoj fazi reforme javne uprave i u protekloj godini nije postignut nikakav napredak. Strategija reforme javne uprave u cijeloj zemlji se razvija i ostaje da bude usvojena. Dalja fragmentacija državne službe u Federaciji i na kantonalnom nivou povećala je rizik od politizacije. Bosna i Hercegovina ima neki nivo pripreme u pogledu njenog pravosudnog sistema. Postignut je određeni napredak u pravosuđu, ali sve u svemu, reforme napreduju sporim tempom. Svaka revizija krivičnog postupka treba da bude u skladu sa međunarodnim standardima i ne bi trebalo da podriva sposobnost institucija da se suoče sa ozbiljnim organizovanim kriminalom, korupcijom ili drugim izazovima vladavine prava. Postoji i određeni nivo pripreme u vezi sa borbom protiv korupcije. Međutim, korupcija je široko rasprostranjena i ostaje veliki problem. Bosna i Hercegovina ima određeni nivo pripreme u borbi protiv organizovanog kriminala. Postignut je određeni napredak, posebno usvajanjem nove strategije borbe protiv organizovanog kriminala i suzbijanjem i ispunjavanjem akcionog plana protiv pranja novca i finansiranja terorizma zbog čega Bosna i Hercegovina više neće biti predmet nadgledanja Službe za finansijsku akciju. Međutim, neophodni su značajniji napori u pogledu finansijskih istraga i poboljšanja kapaciteta za suzbijanje terorizma, kao i jačanje saradnje sa susjednim zemljama po pitanju upravljanja granicom.
Postignut je određeni napredak na pitanjima ljudskih prava i manjina. Međutim, strateški, pravni, institucionalni i politički okviri za poštovanje ljudskih prava imaju potrebu za značajnim poboljšanjem. To podrazumijeva slobodu izražavanja. Politički pritisak i zastrašivanje novinara su i dalje prisutni, uključujući fizičke i verbalne napade. Nedostatak efikasne implementacije zakonodavstva o prevenciji i zaštiti od seksualnog nasilja, posebno nasilja u porodici, ostaje veliki problem. Neophodan je sveobuhvatniji i integrisaniji pristup populaciji Roma s ciljem njihove socijalne uključenosti.
Usklađivanje Bosne i Hercegovine sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU tek treba da bude poboljšano.
Kapacitet za upravljanje migracijama treba ojačati, posebno u radu sa ugroženim grupama.
Ekonomski kriterijumi
Što se tiče ekonomskog razvoja i konkurentnosti, Bosna i Hercegovina je učinila neki napredak, ali je još uvijek u ranoj fazi uspostavljanja funkcionalne tržišne ekonomije. Postignuta su izvjesna postignuća i poboljšanja poslovnog okruženja i finansijskog sektora. Ključna preostala pitanja su slaba vladavina prava, još uvijek loše poslovno okruženje, fragmentirana i neefikasna javna administracija kao i velike neravnoteže na tržištu rada, koje su u vezi sa siromašnim obrazovnim sistemom, slabim institucionalnim kapacitetima i nepodnošljivom investicionom klimom. Štaviše, neformalna ekonomija ostaje značajan aspekt poslovanja.
Zakonodavstvo EU
Bosna i Hercegovina je ostvarila određeni napredak ali je ostala u ranoj fazi u postizanju sposobnosti da se nosi sa konkurentskim pritiskom i tržišnim snagama unutar Evropske unije. Sveukupni nivo obrazovanja i finansiranja istraživanja i razvoja ostao je nizak. Kvalitet fizičkog kapitala pati od nedovoljnog investiranja. Transportna i energetska infrastruktura nije dovoljno razvijena. Brzina strukturalnog prilagođavanja je spora, iako je bilo nekih diverzifikacija u regionalnoj trgovinskoj strukturi zemlje.
Izvještaj na engleskom jeziku možete pogledati na sljedećem linku: Key findings of the 2018 Report on Bosnia and Herzegovina