Nedavno je objavljeno da će Vlada Republike Srpske i pored situacije sa virusom korona u ovoj godini za projekte koji su ocjenjeni kao prioritetni izdvojiti 25 miliona maraka. Među tim projektima je i gradnja zgrade Ustavnog suda Republike Srpske u Banjaluci a za te potrebe treba da bude izdvojeno 3 miliona maraka, o čemu je Gerila info već pisala.
Portal capital piše da je počelo prikupljanje ponuda za gradnju zgrade Ustavnog suda a da su uslovi za odabir izvođača radova takvi da mogu biti ocijenjeni kao diskriminatorski i pogodni za vrlo usku grupu ponuđača.
Ustavni sud Srpske namješta tender za zgradu?
piše: capital
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
BANJALUKA – Počelo je prikupljanje ponude za izgradnju više od pet miliona maraka vrijedne zgrade Ustavnog suda Republike Srpske u Banjaluci, ali ova institucija koja brine o primjeni najvišeg zakonskog akta u državi, postavila je uslove koje mnogi izvođači vide kao diskriminatorske i namijenjene vrlo uskom krugu ponuđača.
Ono što je najinteresantnije u raspisanom tenderu i što je nerazumljiv uslov je da neimari koji će graditi ovaj objekat u centru grada moraju imati prethodno iskustvo sa izgradnjom ili rekonstrukcijom pravosudnih institucija.
Ali ni to nije dovoljno, već se precizira, da izvođač mora imati uspješno iskustvo na najmanje dva ugovora u prethodnih pet godina na izgradnji zgrada sudova i tužilaštava korisne površine od po 2.500 kvadrata.
Uslov je i pozitivno poslovanje u posljednje tri godine, promet od 75 miliona maraka u građevinarstvu u tom periodu kao i milion maraka likvidnih sredstava.
Po uslovima koje je raspisao Ustavni sud, izvođač mora imati i postrojenje za proizvodnju betona na udaljenosti od maksimalno 20 kilometara od lokacije na kojoj se izvode radovi, dvije toranjske dizalice, dva rovokopača i deset kipera.
Nije jasno zašto se nisu tražili tačno određeni damperi i brojevi registarskih tablica, ali na osnovu gore navedenih parametara je jasno kako će malo koje preduzeće ispuniti tražene uslove.
Jedno od malobrojnih koji bi mogli konkurisati je „Integral Inžinjering“ iz Laktaša, Slobodana Stankovića.
Naime, oni su prije tri godine izgradili Osnovni sud u Banjaluci i rekonstruisali zgradu Okružnog suda, a radovi su bili vrijedni 5,2 miliona maraka.
Zanimljivo je da je zgrada Osnovnog suda imala 2.505 kvadratnih metara korisne površine, što je za samo pet kvadrata više od onoga što Ustavni sud zahtjeva.
Takođe, „Integral“ je radio projekat izgradnje nove zgrade Osnovnog suda i obnove postojeće zgrade Kantonalnog suda i tužilaštva u Tuzli. Predsjednik Ustavnog suda Džerard Selman dva dana ne odgovara na telefonske pozive iz CAPITAL-a kako bi objasnio razloge za ove uslove.