Iz odluke koja je objavljena na stranici Ustavnog suda Bosne i Hercegovine a koja se odnosi na apelaciju Autoprevoza i firme Bewo Real Estate iz Banjaluke vidljivo je da su sve domaće sudije, među njima i one iz Republike Srpske, glasale za apelaciju. Nigdje nije navedeno kako je koji sudija glasao ali se nigdje ne navodi ni da je bilo koji sudija izdvojio svoje mišljenje. Strane sudije nisu glasale o ovoj apelaciji.
Prvi čovjek Banjaluke Igor Radojičić je prije nekoliko dana optužio Ustavni sud da i kroz slučaj “zemljište Stare autobuske stanice” vrši udare na Republiku Srpsku dovodeći slučaj u vezu sa slučajem “strane sudije Ustavnog suda BiH”.
“Nastavljeni su udari Ustavnog suda BiH protiv Republike Srpske, a ovaj put i protiv grada Banjaluka”, izjavio je Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke na vanrednoj pres konferenciji a povodom najnovije odluke Ustavnog suda BiH. Ustavni sud BiH je takvu odluku donio 19. februara.
Zemljište stare autobuske stanice jedna je od najvećih afera u Banjaluci u posljednjih dvadesetak godina i gubitkom tog zemljišta grad će da izgubi desetine miliona maraka a prijeti mu i zahtjev za nadoknadu štete zbog nemogućnosti korištenja zemljišta, od strane Autoprevoza odnosno firme Bewo Real Estate.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Kako je grad uopšte izgubio zemljište?
Za zemljište stare autobuske stanice koje je bilo u vlasništvu banjalučkog Autoprevoza grad je toj firmi ustupio zemljište na kojem se nalazi sadašnja autobuska stanica. Ta zamjena se odigrala 1979.godine. Ipak, ugovor između dvije strane nikada nije bio zaveden u zemljišno-knjižnu evidenciju Osnovnog suda u Banjaluci, iz arhiva su pod nerazjašnjenim okolnostima nestali originali, dok je “Autoprevoz” kasnije i privatizovan. Autoprevoz je to zemljište prodao već pominjanoj firmi Bewo Real Estate čiji je suvlasnik Vedran Savić sin nekadašnjeg direktora banjalučkog Zavoda za izgradnju i dugogodišnji član SNSD-a koji banjalukom vlada posljednjih dvadeset godina.
Opozicioni odbornik Aleksandar Petković pita zašto se ćuti o tim vezama i zašto niko ne spominje kako je uopšte moglo doći do gubitka dokumentacije o zamjeni.
“Grad ne treba tražiti krivce u grugim redovima, krivicu upravo treba tražiti među onima koji su vodili grad. Osnovno pitanje je kako grad Banjaluka nije podigao tužbu i suštinski ovdje ispada da nema krivaca za ovaj sramni čin gubitka najatraktivnijeg zemljišta. Zašto se nije pokrenula kampanja i priča ko stoji iza ovih stvari? Nažalost, umjesto da je ovo ranije spriječeno gradonačelnik hoće već razarajući karcinom danas da liječi kulturnim radnicima, odnosno ljudima koji trebaju da se bave kulturom, a ne pravnim aktima. Gdje su ti silni pravnici za koje je grad izdvojio milione maraka kroz plate, da li su to obični uhljebi koje je politika dovela. Zašto kontramiting, zar prije ove odluke gradonačelnik nije trebao napraviti protest protiv onih koji ovo sve prave, a to je građevinska i knjižnoimovinska mafija. Gradonačelnik ne treba da ide i optužuje strance, jer oni nisu ni učestvovali u ovoj odluci, već krivce isključivo treba da traži u vrhu svoje političke partije, jer je jasno ko je vrh piramide političkih odluka, a i pritisaka prema sudovima. Prljavi veš se nalazi među njegovim stranačkim redovima, ne samo za ovaj slučaj, već i za slučaj zemljišta poljoprivredne škole vrijednosti 400 miliona maraka i drugih atraktivnih mjesta u Banjaluci!”-oštar je odbornik SDS-a Aleksandar Petković.
Firma “Autoprevoz” prodala je u februaru 2013. godine šest parcela na staroj autobuskoj stanici u centru Banjaluke veličine oko 4,5 dunuma firmi “Bewo real estate” iz Banjaluke, iako je tada u toku bio sudski spor za navedeno zemljište između grada i “Autoprevoza”. Tadašnji gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović najavio je da će zbog toga biti pokrenuta vlasnička tužba protiv banjalučkog preduzeća “Autoprevoz”. Javnost traži odgovore na pitanje ko je dozvolio i na koji način gubitak izuzetno vrijedne gradske imovine.
GERILA info