Suđenje krim-tehničarima Policijske uprave Banjaluka, optuženim za uništavanje materijalnih dokaza u istrazi ubistva Davida Dragičevića svjesno se uvlači u zastaru kako se ne bi otkrile brojne kriminalne radnje odgovornih u Policijskoj upravi Banjaluka, među kojima je i do danas nepoznata informacija o promjeni brave na prostoriji u kojoj su čuvani dokazi u Policijskoj upravi Banjaluka.
Optuženi krim- tehničari Mikica Marijanac i Zoran Bošnjak tek su žrtveni jarci i posljednja karika u cijelom lancu odgovornih za uništavanje materijalnih dokaza.
Međutim, dok se u javnosti najviše spominje ime inspektora Siniše Kojdića, koji nije obuhvaćen optužnicom, optužnica je podignuta protiv krim- tehničara kako bi se u datom trenutku umirila javnost.
To je sada potpuno jasno, jer suđenja nema ni na vidiku, iako je optužnica podignuta u septembru 2018. godine, a optuženi se o krivici izjasnili u decembru 2018, odnosno januaru 2019. godine.
Nikada nijedan postupak od velikog interesa javnosti nije bio toliko dugo u ladici sudije kao što je konkretan slučaj o kojem govorimo.
Svi “zaraženi” amnezijom
Pravni eksperti čiji je identitet poznat redakciji Gerile jednoglasni su u stavu da se sa suđenjem odugovlači, jer bi moglo otkriti odgovore na nezgodna pitanja.
Na prvom mjestu tu je do sada javnosti nepoznat podatak, koji glasi da je u kritičnom periodu nestanka boskerica Davida Dragičevića neko promijenio bravu na sobi u Policijskoj upravi Banjaluka u kojoj su čuvani dokazi.
-Ovo pitanje, kao i ona druga o odgovornosti i ulozi inspektora Kojdića, takođe bi bila na tapetu tokom suđenja, jer su i Marijanac i Bošnjak još ranije istakli da ne snose odgovornost za nestanak krunskog materijalnog dokaza- objasnio je odlično upućeni sagovornik Gerile.
Podsjećanja radi, inspektor Kojdić je kao svjedok pred tužiocima izjavio da se ne može sjetiti šta je pričao dok je boravio sa kriminalističkim tehničarima u prostoriji za sušenje dokaza, ali je zato bio siguran da tehničarima nije rekao da bace bilo šta od predmeta.
– Svjedok je naveo da je on u tom momentu obavio više telefonskih razgovora, kako sa rukovodiocima, tako i sa dežurnim tužiocem, te da nije obraćao pažnju na to šta rade krim – tehničari, a napomenuo je da se radi o krim- tehničarima sa višegodišnjim iskustvom – navedeno je u dokumentaciji tužilaštva.
Nestanku krunskog materijalnog dokaza prethodila je rasprava između kriminalističkih tehničara Mikice Marijanca i Zorana Bošnjaka sa jedne, te inspektora Siniše Kojdića sa druge strane.
Kriminalistički tehničar sa višegodišnjim iskustvom i odlikovani pripadnik MUP RS Mikica Marijanac se pred tužiocima prisjetio da je bila neka rasprava oko bokserica, te da je u jednom trenutku inspektor Kojdić izjavio: “Je..š gaće”.
Marijanac se međutim, nije sjetio da li je Kojdić rekao da ih baci, ali je negirao da je on lično bacio gaće svojom rukom, te da nije vidio ko je to uradio.
Zoran Bošnjak je pred tužiocima potvrdio da je prisustvovao obdukciji Davida Dragičevića, te da je bio prisutan i kada je Marijanac pakovao odjeću skinutu sa beživotnog tijela.
Nakon dolaska u PU Banjaluka, Bošnjak i Marijanac konstatuju da inspektor Kojdić “samo hoda vani gore dole nekih 40 minuta” i da to nije lijepo, te da bi inspektor trebalo da bude prisutan sa njima dok rade popisivanje navedenih predmeta.
Bošnjak je tužiocima ispričao da je Marijanac pozvao Kojdića da dođe da radi sa njima popis, što je ovaj na kraju i učinio.
– Kada su povješali skoro sve predmete na sušenje, odnosno kada su došle bokserice na red, Bošnjak je prokomentarisao: “Ostale su gaće, treba ih samo još opisati”, na šta je inspektor Kojdić, kako je Bošnjak naveo, izjavio: “Je.. gaće, zna se da je imao gaće”. Nakon ovih riječi inspektora, Bošnjak i Marijanac su se umalo pobunili. Mikica je ušao u raspravu sa inspektorom, Bošnjak se ne može sjetiti šta su sve rekli, a nakon nekih minut rasprave, Bošnjak im je rekao da prestanu sa raspravom i pozvao Kojdića da dođe nazad u prostoriju za sušenje tragova, kako bi sravnili napisani spisak sa predmetima u prostoriji, pošto isti nije bio sve vrijeme prisutan – navedeno je u dokumentaciji iz istrage.
Potom se Kojdić vratio i pristupili su sravnjenju spiska i stvari.
Kojdić je čitao spisak, Bošnjak mu je pokazivao predmete koji se nalaze na podu, a potom i na štriku.
Bošnjak je ispričao da su on i Kojdić sravnili spisak i stvari, a Marijanac je počeo da sklanja vreće, odnosno da čisti prostoriju.
Bošnjak je negirao da je bacio gaće u otpad, jer je Marijanac bio taj koji je čistio prostoriju.
Suđenje krim- tehničarima, ukoliko do njega dođe, trebalo bi odgovoriti i na pitanje zašto je naredba za vještačenje predmeta u slučaju ubistva Davida Dragičevića, kao i odjeća skinuta sa beživotnog tijela ubijenog mladića, dva mjeseca “putovala” iz Policijske uprave Banjaluka u MUP Republike Srpske.
Naši sagovornici ističu da zbog svega navedenog nikome nije u interesu da suđenje dvojici krim- tehničara počne, a i ukoliko se to dogodi sve su prilike da će kompletan postupak otići u zastaru.
Naime, U skladu s Krivičnim zakonikom RS, za krivično djelo koje je stavljeno na teret kriminalističkim tehničarima, odnosno “sprečavanje dokazivanja” može se izreći maksimalna kazna do tri godine zatvora.
Optužnica
Prema optužnici, Marijanac i Bošnjak su bacili bokserice koje su 25. marta 2018. godine, nakon obdukcije tijela ubijenog mladića, prebačene u depozit Policijske uprave Banjaluka, odnosno u prostoriju za sušenje predmeta.
– Dakle, u namjeri da spriječe ili otežaju dokazivanje uništili su predmet koji služi kao dokaz, čime su počinili krivično delo “sprečavanje dokazivanja” – navodi se u optužnici.
Marijanac i Bošnjak su se odvojeno u banjalučkom Osnovnom sudu izjasnili da nisu krivi za krivično djelo koje im je optužnicom stavljeno na teret.
Bokserice ubijenog Dragičevića, misteriozno su nestale nakon što je kompletna odjeća sa beživotnog tijela ubijenog mladića iz Zavoda za sudsku medicinu RS odnesena na sušenje u Policijsku upravu Banjaluka.
Istovremeno, optuženi krim- tehničari i danas su u statusu “privremeno udaljeni” sa posla.
PROČITAJTE JOŠ: Dvije godine od apelacije porodice Dragičević, bez reakcije Ustavnog suda BiH