Na području koje pokriva Ispitni centar Gradiška nakon perioda bez polaganja vozačkih ispita počelo je polaganje ali i dalje u tom centru nema predsjednika ispitne komisije. Posao predsjednika ispitne komisije na području koje pokriva Ispitni centar Gradiška privremeno obavlja predsjednik banjalučke ispitne komisije Momir Ciganović koji je inače istovremeno i zaposlenik banjalučke gradske uprave. Gerila je krajem januara pisala o situaciji u kojoj nema polaganja vozačkih ispita u Gradišci, Laktašima i Srpcu a zbog, tvrde naši izvori, političkih razmirica na relaciji Ujedinjena Srpska -DNS-DEMOS. Predsjednik Ispitnog centra Gradiška je Miloš Budić iz Ujedinjene Srpske a direktor Zavoda za obrazovanje odraslih koji je nadređen centrima je Goran Zmijanac iz Pavićeve struje DNS-a. U Ispitnom centru Gradiška tada nisu odgovorili na naša pitanja u vezi sa zastojem u polaganju vozačkih ispita a na broj telefona tog centra niko se danima ne javlja.
Direktor Zavoda za obrazovanje odraslih Republike Srpske Goran Zmijanac za Gerila info kaže da nema govora o tome da je politika umješana u polaganje vozačkih ispita. Zmijanac tvrdi i da je sve i dalje u zakonskim granicama jer od trenutka prijavljivanja vozačkog ispita do trenutka polaganja može proći trideset dana. Direktor Zavoda tvrdi i da sada nema nikakvih problema jer je polaganje na području Ispitnog centra Gradiška uspostavljeno.
“Svi Ispitni centri u Republici Srpskoj rade u skladu sa zakonom.”– kaže za Gerila info direktor Zavoda za obrazovanje odraslih Goran Zmijanac.
U Republici Srpskoj, inače, postoji devet ispitnih centara. Naši izvori odlično upućeni u sistem polaganja vozačkih ispita i dobijanja dozvola u republici Srpskoj tvrde da je ta oblast na izuzetno niskim granama zbog neadekvatnih obuka i davanja vozačkih dozvola nedovoljno obučenim kandidatima često po instrukcijama i preporukama.
“Dokaz tome je ogroman broj saobraćajnih nesreća na putevima Republike Srpske. Ja zna za situacije u kojima kandidat položi vozački ispit a ne može da održi pravac 200 metara. Položi jer je tako odlučio jedan od ispitivača.”– kaže naš izvor.
Naši izvori tvrde i da Evropa dobro zna na koji način se u Republici Srpskoj dobijaju vozačke dozvole, naročito za kamione i kamione sa prikolicom pa stoga i ne priznaju te dozvole.
Navode primjer obuke za vožnju kamiona sa prikolicom u Republici Srpskoj gdje se kandidati obučavaju i polažu sa malim prikolicama za kategoriju CE dok je evropski minimum najveće dozvoljene mase 18 tona.
“Ono što treba da bude obuka za C1E kod nas je obuka za CE i normalno je da ne priznaju to u Evropi.”– pojašnjava izvor našeg portala.
Sve se vrti samo oko novca jer je najbitnije koliko će se para zaraditi a ne kakvi će vozači izaći na ulice u Republici Srpskoj, tvrdi dalje naš izvor. Zato je, pojašnjava između ostalog, i odjednom navala za mjesto u komisijama za vozačke ispite. Ta navala je naročito zanimljiva ako se zna da naknada za rad u komisijama nije naročito velika i iznosi 150 maraka. Samo u Banjaluci je ove godine rješenjem Ministarstva prosvjete i kulture imenovano čak 25 članova Komisije za polaganje vozačkih ispita plus predsjednik Komisije, 18 na teorijskom i 7 u dijelu upravljanja motornim vozilom.
U Zavodu za obrazovanje odraslih se ne opterećuju brojem članova Komisije.
“Zavod ima evidenciju i predlaže rješenje koja su optimalna. Pokušava se da po jednom čovjeku bude sličan broj kandidata…”– rekao nam je direktor Zavoda za obrazovanje odraslih Goran Zmijanac.
Dodatna zanimljivost je svakako da je ove godine u Komisiju Ispitnog centra Banjaluka imenovano šest visoko rangiranih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske koji su, tvrdi naš izvor, naprasno dobili licencu za ispitivače. Ono što je, takođe, zanimljivo jeste to da Ministarstvo nije raspisalo nikakav javni poziv za popunu Komisije u Ispitnom centru Banjaluka zbog čega su pojedinci sarkastično pisali Ministarstvu prosvjete navodeći razloge zbog kojih bi htjeli biti članovi Komisije.
GERILA info