Bosna i Hercegovina je već godinama u vrhu po jednom segmentu. Cinični ljudi bi rekli da smo uspješni bar u nečemu, taman to bila i korupcija, koja se ovdje već uveliko naziva endemskom, odnosno sistemskom.
Disfunkcionalna vladavina prava i pogoršanje stanja iz godine u godinu. Državna strategija koju donosi Savjet ministara BiH prestala je da važi 2019. i institucije na tom nivou već skoro pet godina nemaju ni osnovni dokument za borbu protiv korupcije.
Bosna I Hercegovina je prema nalazima zadnjeg istraživanja druga najkorumpiranija zemlja u Evropi. Samo Rusija ima lošiji rezultat od BiH, te se naša država nalazi na 108 mjestu u svijetu od 180 zemalja.
Iako je borba protiv korupcije jedan od prioriteta i u takozvanoj evropskoj agendi, brojni zakoni koji su usvajani bili su samo kozmetičke prirode da bi se ostvario privid napretka.
Jedno od posebno bolnih pitanja je i Zakon o javnim nabavkama, koje ima i posebno poglavlje u izvještaju Evropske komsiije za 2023.godinu.
“Postignut je ograničeni napredak. Doneseni su podzakonski akti za provedbu izmijenjenog Zakona o javnim nabavkama. Međutim, javne nabavke su i dalje podložne nepravilnostima i osjetljive na korupciju.
U narednoj godini, Bosna i Hercegovina posebno treba uraditi sljedeće:
→ dodatno uskladiti Zakon o javnim nabavkama s acquisem EU o javnim nabavkama, uključujući i oblast koncesija;
→ usvojiti novu strategiju javnih nabavki za period 2023-2027. i prateći akcioni plan koji podržava njenu provedbu;
→ povećati broj zaposlenih i ojačati administrativne kapacitete Agencije za javne nabavke i Ureda za razmatranje žalbi, navodi se između ostalog u izvještaju.
Podaci za 2022. godinu ukazuju da je putem javnih nabavki sklopljeno više od 216 hiljada ugovora, gdje je dodijeljeno oko 5,1 milijarda KM.
Grube procjene kažu da se zlouptrebama u procesu javnih nabavki u BiH godišnje gubi oko 400 miliona KM.
“Direktno I vrlo otvoreno krši zakon, zloupotrebljavaju javna sredstva, na šta ukazuju i revizorski izvještaji iz godine u godinu na različitim nivoima, od toga da se sklapaju ugovori mimo svih procedura, dakle netransparentnim postupcima, iako na primjer vrijednost nabavke premašuje te limite za koje je propisan otvoreni postupak, pa do toga da se zapravo kroz netransparentna ulaganja direktno dodijeljuju ugovori, čak i firmama koje ne ispunjavaju uslove što smo vidjeli posebno za vrijeme pandemije I slično”, kaže Ivana Korajlić, direktro Transparensi Internationala u BiH.
Mnoge firme koje učestvuju u postupcima javnih nabavki su bliske političkim partijama i institucijama koje kontroliše vlast. Na ovo godinama već ukazuje i opozicija u Republici Srpskoj.
“Devedeset posto privrednika u Republici Srpskoj koji su stekli bogatstvo, stekli su namještenim poslovima sa državom. Ili izvode radove ili daju usluge ili imaju dopune za telefon ili bilo šta drugo. I onda oni kažu, mi smo privrednici, mi smo sposobni. Izađi na tržište, izvozi nešto, proizvodi”, izjavio je nedavno i Nebojša Vukanović, poslanik Liste za pravdu i red u NSRS
Bez obzira na brojne dokaze, pravosuđe ne pokreće postupke. Međutim, zbog dovođenja u vezu sa korupcijom, brojni političari iz BiHa nalaze se na crnoj listi Sjedinjenih američkih država.
Mediji često povezuju brojne zloupotrebe i sa aktuelnim predsjednikom Republike Srpske, što je prema njegovim riječima plod pritisaka međunarodne zajednice, posebno Ambasade SAD-a u BiH.
“Kriminal, korupcija, Dodik lopov kriminalac. Nema ko me nije proganjao, ganjao. Imam 10 krivičnih prijava I sada u Tužilaštvu BiH. Govorio sam javno o tome da je na primopredaji predmeta za Milorada Dodika u TUžilaštvu BiH, nedavno, kada je tužilac koji je bio na mom predmetu Musliman, otišao za sudiju Suda BiH I predavao taj predmet novim tužiocima koji sui z istog tog Naroda. U toj prostoriji bio je predstavnik američke ambasade”, izjavio je nedavno Dodik.
Inače, prema istraživanjima, korupcija u javnim nabavkama u BiH poskupljuje vrijednost javnih ugovora i do 50%, a u nekim situacijama čak i više.
Pitanjem javnih nabavki bavila se i vještačka inteligencija.