Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit nametnuo je tehničke izmjene Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini.
U pitanju su izmjene zakona koje se odnose samo na integritet izbornog procesa. Tehničke izmjene podrazumijevaju da Centralna izborna komisija BiH imenuje predsjednike biračkih odbora, uvođenje skenera i videonadzora.
Cilj tehničkih izmjena su transparentniji i fer izbori.
Kristijan Šmit je rekao da se o izmjenama Izbornog zakona dugo raspravljalo i da su mnoge organizacije doprinijele tome.
“Ja ću danas učiniti ono što je trebalo učiniti prije mnogo godina. Garancija slobodnih i poštenih izbora za sve građane BiH. Ja želim da objavim odluku kojom donosim izmjene Izbornog zakona BiH u skladu sa mojim mandatom. Ovo radim za sve građane BiH”, rekao je Šmit, naglasivši da diskriminacija neće biti moguća dok je on u BiH.
“To je moja dužnost u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Moramo raditi za sve njih”, izjavio je Šmit.
Naglasio je da će biti dodatnih mogućnosti za nadležne organe da se uključe u proces jer birači ne mogu čekati više.
“Nemam namjeru da se ovome posvećujem svaki dan i želio bih da smo mogli doći do odluka ranije. Ljudi imaju pravo da budu sigurni da će njihov glas u izborima biti prebrojan onako kako je dat i u tom ključnom trenutku BiH, mislim na EU integracije, građani moraju biti sigurni da će političari donositi važne odluke. Oni su izabrani od strane birača i da se pobrinemo da se svaki glas ispravno prebroji”, naveo je Šmit.
Inače, ranije danas mediji u Republici Srpskoj su objavili radnu verziju Izbornog zakona Republike Srpske koja je najavljena kao reakcija ukoliko Kristijan Šmit nametne izmjene Izbornog zakona BiH.
Kako se navodi u prvom članu ovog zakona, njime se uređuju izbor i imenovanje poslanika Narodne skupštine Republike Srpske i delegata Vijeća naroda Republike Srpske, predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Republike Srpske, odbornika skupštine grada, odbornika skupštine opštine, izbor i opoziv gradonačelnika grada i načelnika opštine, izbor članova savjeta mjesne zajednice, imenovanje organa za sprovođenje izbora, zaštita izbornog prava, pravila ponašanja u izbornoj kampanji, finansiranje izborne kampanje, kao i druga pitanja od značaja za sprovođenje ovoga zakona.
Takođe, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić sazvao je za sutra sjednicu Kolegijuma Narodne skupštine.
Kako Gerila saznaje, sjednica Narodne skupštine biće zakazana već za četvrtak 28.mart, a tema će najvjerovatnije biti Izborni zakon Republike Srpske.
Gerila.info