Za sada nije jasno precizirano ko i na koji način odlučuje koja vijest ili izjava šire paniku ili šire lažne vijesti. Policija u Republici Srpskoj je o početka krize zbog virusa korona izdala nekoliko prekršajnih naloga zbog “širenja panike i lažnih vijesti”. Prvo je kažnjen Borislav Radovanović bloger iz Prijedora koji je, zanimljivo, kažnjen zbog teksta koji je na njegovom blogu objavljen dan prije nego što je Vlada donijela Odluku a prema zaključku Republičkog kriznog štaba. Kažnjeno je i jedno lice iz Gradiške zbog objave na Instagramu a posljednji slučaj je kažnjavanje doktorice iz Prijedora zbog izjave jednoj televiziji u kojoj se kritički odnosi prema stanju u zdravstvu u Republici Srpskoj.
Ključno pitanje je ko odlučuje šta je razumna i potrebna kritika a šta je širenje panike i lažnih vijesti. U Republičkom kriznom štabu su nam rekli da je za sva pitanja nadležno Ministarstvo unutrašnjih poslova ali iz MUP-a ne odgovaraju na poslata pitanja.
“Odluka Vlade Republike Srpske koja se odnosi na propisani prekršaj tj. zabranu iznošenja, prenošenja lažnih vijesti kojima se izaziva panika ili teže narušava javni red ili mir, ili onemogućava ili značajnije ometa sprovođenje odluka i mjera državnih organa donijeta je iz očigledne pravne praznine u Zakonu o javnom redu i miru RS kao i Krivičnom zakoniku RS, a pod pretpostavkom da je u pitanju preuzimanje modela iz Krivičnog zakonika Republike Srbije koji propisuje krivično djelo „izazivanje panike i nereda“ a na osnovu kojeg je upravo ovih dana u Srbiji MUP lišio slobode nekoliko lica. S obzirom da se podzakonskim aktom ne mogu propisivati krivična djela već samo prekršaji, Odlukom Vlade je ova zabrana propisana u vidu prekršaja sa propisanom novčanom kaznom koja je po svojoj visini u skladu sa Zakonom o prekršajima RS.”– pojašnjava za Gerila info advokatica Jovana Kisin.
Kisin pojašnjava da je Vlada, odnosno MUP morao ostaviti vremena građanima da se upoznaju sa odlukom a s obzirom da je na snagu stupila danom donošenja. Inače diskutabilno je koliko su građani mogli da pronađu odluku prije objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srpske.
“S obzirom da je Odluka stupila na snagu danom donošenja, a ne objavljivanjem u Službenom glasniku ili 8 dana po objavljivanju u Službenom glasniku, Vlada je bila obavezna da putem svoje oficijalne web stranice kao i putem sredstava informisanja obavijesti građane o donošenju ove mjere jer su u suprotnom građani u pravnoj zabludi, tj. ne znaju da je ovakva radnja zabranjena i kažnjiva. Bez obzira na hitnost, građanima se mora dati određeni vremenski period da se informišu o ovoj zabrani. Dakle, MUP je mogao prvobitno ići sa upozorenjima, što je i praksa kada neki propis tek stupi na snagu, pa tek onda sa kažnjavanjem. U svakom slučaju, kod izdavanja prekršajnih naloga ili pokretanja zahtjeva za prekršajni postupak kada je u pitanju predmetni prekršaj, ovlašteni organ ( u ovom slučaju MUP) dužan je dokazati da je radnjom koja se okrivljenom stavlja na teret izazvana panika ili teže narušen javni red i mir, ali ove okolnosti će se utvrđivati samo u slučaju da okrivljeni zatraži sudsko odlučivanje. Prihvatanjem prekršajnog naloga okrivljeni gubi pravo na sudsko odlučivanje i na bilo kakvo utvrđivanje svoje nevinosti. Posljednji dio prekršajne radnje koji se odnosi na ometanje državnih organa je već propisan čl. 24. Zakona o javnom redu i miru pa je i u tom smislu Odluka i suvišna.”– pojašnjava Jovana Kisin, advokatica iz Banjaluke.
Jovana Kisin pojašnjava i da nije moguće retroaktivno kažnjavanje kao što je zabilježeno u jednom slučaju u Prijedoru.
“U pogledu kažnjavanja građana za ovaj prekršaj prije donošenja same Odluke, isti postupak je suprotan osnovnom načelu krivičnog/prekršajnog postupka a to je: nullum crimen, nulla poena sine lege što znači da nikome ne može biti izrečena prekršajna sankcija ako nije odgovoran za počinjeni prekršaj, ako to djelo prije nego što je bilo izvršeno nije bilo zakonom, ili na zakonu zasnovanom propisu određeno kao prekršaj i za koje zakonom ili drugom na zakonu zasnovanom propisu, nije propisano kojom vrstom i visinom sankcije počinilac prekršaja može biti kažnjen.”– kaže za naš portal advokatica Jovana Kisin.
U vezi sa kršenjem i gušenjem ljudskih, građanskih prava i sloboda u vrijeme vanredne situacije u cijelom svijetu oglasila se i organizacija Freedom House. Oni su za sve vlade država izdali nekoliko smjernica koje se moraju poštovati da ne bi došlo do zloupotrebe ograničavanja prava građana u vrijeme vanredne situacije. Jedan dio odnosi se i na slobodu govora i slobodu medija. U ovoj organizaciji navode da je bolje da Vlade umjesto kažnjavanja pruže potpune i ažurne informacije.
“Sloboda medija je posebno bitna u kriznom periodu. Ne smije postojati državna cenzura ili neka druga nepotrebna ograničenja slobodnog protoka informacija. Moraju se uložiti svi napori da se osigura i održi pristup internetu i drugim komunikacijskim platformama. Krivične kazne za distribuciju lažnih informacija nesrazmjerne su i podložne proizvoljnoj primjeni i zloupotrebi. Umjesto toga, vlast bi trebala da se suprotstavi širenju neistinitih podataka pružanjem jasnih, tačnih i ažurnih informacija”– navode u ovoj međunarodnoj organizaciji.
GERILA info