Pred nama su dani velikih promjena, i promjena vjetrova na geopolitičkoj mapi, pa ćemo tako od nekih starih dobiti neke nove daške na Balkanu, i to po svoj prilici čim se potpišu prvi ugovori koji će omogućiti izvoz, Evropi prijeko potrebnog, litijuma iz Gornjih Nedeljica a potom vjerovatno i iz Lopara.
Aleksandar Vučić, formalni gospodar političkog (i ne samo političkog) Beograda i neformalni Banjaluke, rekao je prije par dana “da bi podzemni rudnik litijuma na zapadu zemlje mogao biti otvoren za najranije četiri godine, ali uz garancije iz Evropske unije (EU) da će životna sredina biti sačuvana”.
“Verujemo da rudnik ne bi ugrozio nikoga i ništa, ali prvo da dobijemo garancije iz Evrope da će životna sredina i život običnih građana biti sačuvan, ali i unapređen novim poslovima, većim platama nego danas. Ako to uspemo, onda ćemo sasvim sigurno ići u to, a ako ne uspemo, onda nećemo”, rekao je predsjednik Srbije koji je dodao da je i dalje stava da je rudnik litijuma velika prilika.
Podsjećamo, Ustavni sud Srbije je ukinuo 11. jula odluku Vlade Srbije o zaustavljanju projekta Jadar i namjere iskopavanja litijuma u dolini istoimene rijeke na zapadu Srbije. Vlada Srbije je, nakon velikih protesta širom zemlje, u januaru 2022. godine ukinula Prostorni plan za područja posebne namjene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade rude jadarit u dolini rijeke Jadar smještenoj na teritoriji Gornjih Nedeljica, nedaleko od Loznice, ali i rijeke Drine i granice sa BiH.
“Kontinuirano smo naglašavali da verujemo u Jadar projekat i verujemo da predstavlja jedinstvenu priliku za Srbiju”, oglasili su se zadovoljno iz rudarske mega kompanije Rio Tinto koja je prije tačno dvije decenije, tačnije 2004, u Srbiji otkrila rudu “jadarit” koji je zapravo kombinacija litijuma i bora, a čije procijenjene rezerve iznose više od 158 miliona tona rude.
Građani Srbije, a posebno Loznice i okolnih mjesta, žestoko se protive otvaranju rudnika litijuma strahujući od posljedica po životnu sredinu i dalju budućnost na ovim prostorima.
Podrška dolazi i sa “mrskog” Zapada, tačnije Njemačke, pa će tako kancelar najrazvijenije evropske zemlje Olaf Šolc još ove sedmice “na noge” pred Vučića u Beograd “sa namjerom da osnaži saradnju u eksploataciji sirovina”, rekao je u srijedu portparol njemačke vlade Stefen Hebestreit. Kao podrška Šolcu u Beograd dolazi i potpredsjednik Evropske komisije Maroš Šefčovič, kada se očekuje da bude potpisano pismo o namjerama Srbije i Evropske komisije o strateškom partnerstvu o strateškim sirovinama, trgovinskim lancima u proizvodnji baterija i električnih vozila.
“Pozadina razgovora je projekt održive eksploatacije litijuma u Srbiji, a tiče se daljeg razvoja evropske sirovinske agende i diversifikacije izvora sirovina”, rekao je Hebestreit medijima u Njemačkoj.
Dugo se nije moralo čekati na reakciju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji se, možda i nepozvan, pokušava “ugurati u evropsku žurku oko litijuma”, koji je nakon medijskih natpisa o Šolcovoj posjeti Vučiću promptno reagovao.
“Dosadašnja istraživanja pokazala su da Srpska obiluje značajnim količinama mineralnih sirovina, koje su danas veoma tražene u zemljama EU i širom svijeta, i da je njihovo iskopavanje velika razvojna šansa i mogućnost za dalji razvoj Republike”, rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je rekao da su to ogromna prirodna bogatstva, iako neka od njih još nisu ni istražena, ali ima naznaka da je riječ o značajnim i vrijednim količinama.
“Takođe, istraženo je ležište litijuma, magnezijuma i bora na Majevici, na području Lopara, a dalje se provode aktivnosti na istraživanju olova, cinka i prateće mineralizacije kod Foče, na Ozrenu, kod Srebrenice i Bratunca. Bakar, željezo i prateće mineralizacije se istražuju na Sinjakovu, željezo kod Prijedora, dok je područje oko Zvornika interesantno za istraživanje bora, litijuma, natrijuma, kalijuma, stroncijuma i prateće asocijacije elemenata”, izjavio je predsjednik RS.
On je potvrdio da će i po pitanju litijuma pratiti Vučića.
“Naše potencijale ćemo pridružiti naporima Srbije i naših drugih prijatelja i partnera. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i u ovoj oblasti vodi odgovornu politiku, prije svega u interesu Srbije i njenih građana. Treba ga slušati i slijediti, jer sve što je do sada urađeno u oblasti privrednog, infrastrukturnog i sveukupnog razvoja Srbije je dokaz njegove uspješne politike. On nije političar koji daje lako obećanja i ne donosi nepromišljene odluke. Mi iz Srpske vjerujemo da će naši zajednički napori sa Srbijom i Mađarskom, pa zašto ne i sa partnerima kao što je Njemačka, postići najbolje razvojne benefite”, zaključio je Dodik.
Ne tako davno upravo je Dodik rekao da je “njemačka vlada zlo koje ne miruje”.
“Kakvu agendu i namjere ima Njemačka vidjeli smo po rezoluciji o Srebrenici, gdje je sve ovo vrijeme tajno pravila planove kako da se obračuna sa Republikom Srpskom i Srbima. Uvjerili smo se u ono što smo znali odranije – da je politika koju vodi aktuelna vlast Njemačke krajnje neprijateljska prema Srbima i da nemaju namjeru da se zaustave s tim”, rekao je Dodik u aprilu ove godine.
Da li će Vučić, a posebno Dodik, opet postati “dašak vjetra na Balkanu” znaćemo uskoro, možda već nakon “samita o kritično važnim sirovinama”, kako je predstojeći sastanak u Beogradu nazvao portparol njemačke vlade.
Gerila.info