Javne rasprave o izmjenama Krivičnog zakonika još uvijek nisu završene, a predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavljuje da će se o ovome raspravljati već na narednoj sjednici NSRS.
U Istočnom Sarajevu danas je održana javna rasprava, druga od planirane četiri, a već sljedeće sedmice planirane su rasprave u Bijeljini i Trebinju.
Održavanja pomenutih rasprava dolaze pred sam kraj roka od 60 dana, koji je odredila NSRS, od dana usvajanja Nacrta Izmjena Krivičnog zakonika RS kojima je predviđeno da se kleveta i uvreda kriminalizuju.
Predlagaču, to jeste Ministarstvu pravde RS bilo je potrebno duže od 40 dana da počnu sa organizacijama javnih rasprava iako su predstavnici aktuelne vlasti u RS rekli da će saslušati primjedbe i aktivno sarađuvati sa novinarakom zajednicom.
Novinari su i danas u Istočnom Sarajevu poručili da predložena verzija Krivičnog zakonika mora biti povučena.
“Nacrt izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske, prema kojem bi svako ko misli drugačije od vlasti mogao da bude krivično gonjen, a po brutalnim presudama i svakom slobodnom i nezavisnom mediju stavljen ključ u bravu, mora da bude povučen iz dalje procedure”, stav je nezavisnih istraživačkih novinara redakcija Žurnal, Interview.ba, Capital, Spin.info, Infoveza, Inforadar, Impuls, E-trafika, Gerila, Direkt, Hercegovina.info, Fokus i Tacno.net koji su i danas u Istočnom Sarajevu napustili javnu raspravu.
Ministru Milošu Bukejloviću, koji se pojavio na raspravi uz napomenu da to inače nije praksa, u štampanom materijalu predali su komentare na višestruko sporan dokument, koji je u potpunoj suprotnosti sa Ustavom Bosne i Hercegovine i evropskim konvencijama.
Koliko je bezobziran stav predstavnika Ministarstva pravde govori rasprava između Dražana Pejakovića, predsjednika udruženja Radnički pokret i sekretarke pomenutog ministarstva Brankice Arežine.
“Kada bih ja Vama na vašu adresu dostavio 20.000 potpisa ljudi da nisu za ovaj zakon, da li bi ste povukli ovaj zakon?”, upitao je Pejaković, nakon čega je dobio kontrapitanje Arežine: “Da li vi mislite da mi ne možemo skupiti 20.000 da ide ovaj zakon?”
Iako su brojne reakcije novinarskih udruženja, nevladinog sektora, pa čak i predstavnika brojnih međunarodnih organizacija, vlast u RS ipak ne odustaje od svoje namjere.
Istovremeno sa održavanjem današnje javne rasprave, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se Krivični zakonik pred poslanicima naći već na narednoj sjednici NSRS.
“To tek važi. To će biti usvojeno na sljedećoj Narodnoj skupštini. Je li tako predsjedniče?”, rekao je Dodik danas novinarima, šaljući i pitanje Nenadu Stevandiću, koji mu je kratko odgovorio riječima “Ako Vlada dostavi“.
Biće dostavljeno i biće usvojeno, nastavio je Dodik, uz riječi da to nije upereno protiv novinara i medija.
“To je jedna špekulacija koja je nametnuta u javnosti. To je jedan zakon koji će regulisati na najbolji mogući način tu oblast i zato pozivam sve da u diskusiji o otme učestvuju i novinari i ostali dio javnosti i nigdje tamo ne piše da su mediji ili novinari subjekti svega toga. Oni koji su se tako osjećali, oni su digli galamu“, dodao je Dodik, samo dva dana nakon što je dio novinara nazvao bitangama.
Poziv novinarima (ne svim) poslao je i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić koji je odlučio da organizuje naučno- stručnu konferenciju: “Uvreda i kleveta u pravu Republike Srpske i zemalja regiona”, a koja bi trebalo da bude održana 17.maja.
Iako još uvijek nije poznata konačna agenda za pomenuti događaj, brojni pravnici, novinari i aktivisti su već odbili da učestvuju na pomenutoj konferenciji, za koju kažu da je tendenciozno predstavljena kao naučno- stručni skup, kao i da vlast u Republici Srpskoj i dalje kriju ko su članovi radne grupe koja je radila na pomenutim izmjenama zakona.