Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini, održani početkom oktobra nisu donijeli velike promjene, ali onih manjih ipak je bilo. I dok su na načelničkim i gradonačelničkim pozicijama uglavnom ostali isti kandidati, ipak bilo je i neočekivanih rezultata u pojedinim opštinama. Desilo se to zahvaljujući optužnicama protiv dosadašnjih načelnika.
STARI GRAD SARAJEVO, VOGOŠĆA, NEUM, BUGOJNO – Opštinom Stari Grad u Sarajevu naredne četiri godine rukovodiće Irfan Čengić, koji je naslijedio bivšeg načelnika Ibrahima Hadžibajrića, kojem se trenutno sudi pred Kantonalnim sudom u Sarajevu zbog krivičnih djela organizovani kriminal, zloupotreba položaja/ovlaštenja, pranje novca, primanje i davanje dara. Po nalogu Tužilaštva Kantona Sarajevo, do sada je privremeno oduzeto nekoliko nekretnina, luksuzni automobil, novac na računima i udjel u investicionom fondu koji su povjereni na čuvanje i upravljanje Federalnoj agenciji za upravljanje oduzetom imovinom.
Irfan Čengić, kadar Socijademokratske partije BiH na nedavno održanim Lokalnim izborima dobio je podršku birača sa područja Opštine Stari Grad, te će naredne četiri godine biti na čelu ove sarajevske opštine.
Naime, Čengić je prethodno, a nakon što je u julu 2023. godine proveden referendum o smjeni dotadašnjeg načelnika Ibrahima Hadžibajrića u Opštini Stari Grad, pobijedio na prijevremeno održanim izborima za načelnika ove opštine. Nimalo zahvalnu funkciju dobio je Čengić, kada je ovu opštinu tresla jedna od najvećih postratnih korupcijskih afera, u kojoj je glavni akter, njegov prethodnik, koji je više od dvije decenije vladao Opštinom Stari Grad.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Nakon ovogodišnje ubjedljive pobjede, Čengić je na svojoj web stranici napisao da je naslijedio opštinu u kojoj je vladao potpuni haos, kriminal i korupcija, te da je trpio svakodnevne pritiske od raznih interesnih skupina.
„Uz sve izazove pokazali smo da znamo voditi procese i da imamo hrabrosti voditi procese, borbu protiv kriminala i korupcije. Usvojili smo Strategiju razvoja Opštine Stari Grad Sarajevo do 2027. godine kojom smo zacrtali strateške ciljeve, prioritete i konkretne projekte u vrijednosti preko 60 miliona KM“, napisao je Čengić.
A sredinom juna 2024. godine u sarajevskom Kantonalnom sudu počeo je glavni pretres u predmetu protiv Ibrahima Hadžibajrića i drugih. Nešto više od sedam mjeseci nakon hapšenja Hadžibajrića i drugih sredinom januara 2024. godine, federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom zaplijenila je tri parkinga u Starom Gradu, koji su povezani sa Ibrahimom Hadžibajrićem.
U Vogošći ništa novo
U optuženičke klupe ponovo se vraća i Asim Sarajlić, nekadašnji načelnik Opštine Vogošća. Njemu će se zajedno sa Sabahudinom Delalićem i Muhamedom Šehovićem ponovo suditi zbog krivičnog djela “davanje dara i drugih oblika koristi”. Uslijedilo je to nakon što je Kantonalni sud uvažio žalbu Tužilaštva KS, kojim je prvostepena, oslobađajuća presuda poništena.
Njih je optužnica tereila da su od 20. do 25. februara 2020. godine, prije zakazanih unutarstranačkih izbora Stranke demokratske akcije za predsjednika Kantonalnog odbora SDA Sarajevo, na kojima su predloženi kandidati bili Semir Efendić, načelnik Opštine Novi Grad Sarajevo, te Fikret Prevljak, posredstvom Muhameda Šehovića ugovorili sastanak s delegatom Velidom Tvrtkovićem.
Sarajlić je bivši potpredsjednik i bivši šef kadrovske komisije vodeće bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA).
Afera političke korupcije objelodanjena je objavom audio snimka na Facebook stranici Semira Efendića, međutim, osim ove tematike, na snimku se može čuti i kako Sarajlić i Delalić iznose brojne detalje iz bliže i dalje prošlosti kada je riječ o kadroviranju, lobiranju, zapošljavanju, ali i budućim planovima.
Podsjećamo, u periodu mandata Asima Sarajlića na poziciji načelnika Opštine Vogošća, firma Murai Komerce dobila je tender za građevinsko zemljište za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa. Opština Vogošća 2007. godine raspisala je javni konkurs za dodjelu građevinskog zemljišta za izgradnju poslovno-stambenog kompleksa. Prema podacima iz konkursa veličina parcele iznosila je 5.200 m2 sa ukupnom bruto građevinskom površinom od 10.000 m2 te neto površinom od 8.500 m2. S namjerom izgradnje zanatsko uslužno stambenog prostora ukupne spratnosti prizemlje, tri sprata i mansarda.
Bez obzira na činjenicu da je zemljište nelegalno dodijeljeno, Asim Sarajlić u novembru 2007. godine izdaje urbanističku suglasnost Murai Komercu za izgradnju dva stambeno poslovna objekta prema idejnom projektu urađenom od firme Games d.o.o. Travnik koji je uključivao podrum, visoko prizemlje i tri sprata. U maju 2008. godine Murai Komerce dobija i građevinsku dozvolu za početak radova. Ovo nikada nije bilo predmet istrage.
Izlazi Ajkunić ulazi Mašić
Prava pometnja nastala je u izbornoj noći u Opštini Bugojno. Naime, SDA je nedugo nakon zatvaranja biračkih mjesta proglasila pobjedu svog kandidata za načelnika Opštine, vjerujući u beskrajno povjerenje, međutim zvanični rezultati pokazali su kako su ih građani Bugojna ove godine iznevjerili. Naime, više od 6.000 građana ili 44,88% njih podršku je dalo socijaldemokrati, kandidatu Trojke Edinu Mašiću.
Mašić je pobijedio u SDA-ovom gnijezdu, kojim su suvereno vladali godinama unazad i to kandidata Mirzu Idrizovića. Na ovim lokalnim izborima SDA nije kandidovala dosadašnjeg načelnika Opštine Bugojno Hasana Ajkunića, a razlog tome je što je krajem prošle godine Tužilaštvo Srednjobosanskog kantona podiglo optužnicu protiv njega, zbog osnovane sumnje da je počinio produženo krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlašćenja, a koju je potvrdio Opštinski sud u Bugojnu.
Protiv načelnika Ajkunića krivičnu prijavu su podnijeli i mještani Mjesne zajednice Poriče zbog spornih odluka Opštinskog vijeća i načelnika vezano za eksploataciju dolomita u njihovim dvorištima.
Mještani Poriče, ali i drugi aktivisti sa nestrpljenjem čekaju formiranje Opštinskog vijeća, te se nadaju da će političari iz drugih stranaka, koji nisu u SDA shvatiti opasnosti o kojima godinama govore.
Možda će sa novim licima u Opštini doći i ekološka svijest u Bugojno.
Od Visokog do Neuma: Standardna postavka
Saga oko prodaje dijela državne imovine vezane za radničko odmaralište “Feroelektro” u Neumu, ali i hotela Zenita, ne nazire se kraju. Čini se da će tako i ostati, jer je vlast u ovom bh. gradu na moru ostala u rukama HDZ-a BiH.
Mala opština na jugu Hercegovine, od uvođenja demokratije je pod vlašću HDZ BiH, čiji je kandidat Dragan Jurković na ovogodišnje lokalne izbore izašao kao jedini kandidat, bez protivkandidata. Uzme li se u obzir da HDZ ima i većinu u Opštinskom vijeću, teško je očekivati drugačiji odnos, od već poznatog.
Javno preduzeće RTV Visoko otišlo je u stečaj prije šest godina, a bivši uposlenici još uvijek traže pravdu. Trenutno se postupak vodi na Ustavnom sudu BiH, kako tvrdi i sam Alen Jazić, jedan od nekoliko bivših uposlenika koji su tužili svoje bivše preduzeće. Navodi kako presudu očekuju u narednim mjesecima, a da su spremni pravdu tražiti i u Strasbourgu.
Teško je očekivati da će Mirza Ganić iz SDA, koji je na poziciji gradonačelnika Visokog naslijedio svoju stranačku kolegicu Amru Babić, shvatiti probleme bivših radnika RTV Visoko, jer je prethodne četiri godine ignorisao njihove zahtjeve.
Ganić je i na ovogodišnjim Lokalnim izborima osvojio većinu glasova. Pobijedio je Adnana Delića iz SDP-a, Mirnesa Fatića iz NiP-a, Daria Pekića koji je predstavljao Snagu Naroda, te Elvedina Šabanovića iz pokreta „NAPRIJED!“. U ovom gradu, Trojka se nije mogla dogovoriti oko zajedničkog kandidata, pa je svako kandidovao svog čovjeka.
Politička karijera Ganića do sada bilježi mandate u Gradskom Vijeću Visoko, Skupštini ZDK, Federalnom parlamentu i na poziciji premijera ZDK. Pored toga, SDA će sa DF-om i Strankom za BiH imati većinu, kao i do sada u Gradskom vijeću.
(TACNO.NET)