Velik broj ispitivača koji ispituju kandidate na polaganju vozačkog ispita u Banjaluci ne ispunjava potrebne uslove za taj posao, tvrdi više sagovornika Gerila info. Veliko je pitanje, dodaju naši sagovornici, zašto se mnogi bore da dobiju posao ispitivača kada je taj posao loše plaćen.
Da bi neko bio ispitivač i imao licencu za taj posao mora da ispunjava posebne uslove. Jedan od tih uslova je da je ispitivač radio obuku i da ima najmanje godinu dana isustva na poslovima instruktora. I to zavisi od stručne spreme. Ispitivači sa srednjom stručnom spremom moraju imati najmanje četiri godine iskustva u radu kao predavači.
Puno je ispitivača u Banjaluci ali i Republici Srpskoj koji nisu ispunili uslove a čim su položili za instruktore imenovani su za ispitivače, kažu naši sagovornici.
Naši sagovornici tvrde da u Banjaluci čak ima ispitivača koji su ispitivači na kategorijama na kojima nikada nisu bili instruktori a da je to nezamislivo bilo gdje u Evropi.
“Drugi problem je taj što svi ispitivači rade u javnim firmama pa se postavlja pitanje kako rade u javnim firmama ukoliko svakodnevno imaju obaveze kao ispitivači na ispitima za polaganje vozačkog ispita koji se održavaju u toku radnog vremena“, kaže jedan od sagovornika Gerila info.
U Banjaluci, inače, ima tridesetak ispitivača, polovina teoriji a polovina na praktičnom polaganju ispita- vožnji.
Naši sagovornici tvrde da je sistem polaganja vozačkih ispita u Republici Srpskoj doveden do apsurda i da je tako godinama. Ispitivači su samo jedan od dijelova slagalice koja sistem polaganja vozačkih ispita čini lošim, smatraju naši sagovornici.
U Republici Srpskoj, inače, postoji devet ispitnih centara. Naši izvori odlično upućeni u sistem polaganja vozačkih ispita i dobijanja dozvola u Republici Srpskoj tvrde da je ta oblast na izuzetno niskim granama zbog neadekvatnih obuka i davanja vozačkih dozvola nedovoljno obučenim kandidatima često po instrukcijama i preporukama.
“Dokaz tome je ogroman broj saobraćajnih nesreća na putevima Republike Srpske. Ja znam za situacije u kojima kandidat položi vozački ispit a ne može da održi pravac 200 metara. Položi jer je tako odlučio jedan od ispitivača.”– kaže naš izvor.
Naši izvori tvrde i da Evropa dobro zna na koji način se u Republici Srpskoj dobijaju vozačke dozvole, naročito za kamione i kamione sa prikolicom pa stoga i ne priznaju te dozvole.
Navode primjer obuke za vožnju kamiona sa prikolicom u Republici Srpskoj gdje se kandidati obučavaju i polažu sa malim prikolicama za kategoriju CE dok je evropski minimum najveće dozvoljene mase 18 tona.
GERILA info