Aerodrom Banjaluka ima u veoma lošem stanju uzletno-sletnu stazu, te ostale manevarske površine, objavio je specijalizovani avioportal Zamaaero.
Kako je navedeno u tekstu, to bi uskoro moglo dovesti i do prekida kompletnog prometa na aerodromu.
“Za cjelovitu obnovu uzletno-sletne staze i manevarskih površina potrebno je 15 miliona EUR. Aerodrom od vlastitih sredstava ne može podnijeti ovu investiciju”, navodi analitičar Alen Šćurić u pomenutom tekstu.
U tekstu se dalje dodaje da je ograda perimetra na mnogim mjestima oštećena što omogućava divljim i pitomim životinjama, te psima lutalicama ulaz u aerodrom. Nedostaje i terensko vozilo za pregledavanje ograde perimetra. Aerodromu nedostaje prostorija za odlaganje opasnih predmeta.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Ustanovljeno je dan Banja Luka ima nekompletnu zaštitnu opremu radnika, da se rade individualne greške u praktičnim postupcima radnika i vođenju evidencija, da ima manjak rukovodioca organizacijskih jedinica, da se radnici raspoređuju na više radnih mjesta, da ima manjak radnika u sigurnosti, da su vatrogasna vozila MAN dotrajala, da su vatrogasna odjela za ulaz u vatru dotrajala, te da aerodrom ima nedovoljan broj vatrogasaca”, navodi se u pomenutoj analizi.
Pista na aerodromu Banjaluka/ FOTO: Alen Šćurić, Zamaaero
Inače, aerodrom u Banjaluci je u proteklom periodu imao više nego turbulentan period.
U aprilu 2023.godine za vd direktora preduzeća Aerodromi Republike Srpske imenovana je Natalija Trivić, bivša ministrica obrazovanja i kulture RS, kao kadar partije Ujedinjena Srpska.
U septembru iste godine Trivićeva je imenovana na poziciju direktora sa mandatom na četiri godine, međutim, nakon što je u junu ove godine napustila Ujedinjenu Srpsku i prešla u SNSD, Ujedinjena Srpska je insistirala kod koalicionih partnera da se Trivićeva smijeni sa te pozicije.
Natalija Trivić je ipak sama podnijela ostavku. Prije ostavke je u jednom medijskom istupu rekla da je Aerodrom Banjaluka u 2023.godini imao 460.000 putnika, što je rast za 120.000 putnika u odnosu na 2022. godinu, a statistike pokazuju da je od 2019. do 2023. godine ostvario rast od 207 odsto prema broju putnika.
Tokom gostovanja u programu javnog servisa napomenula je da se povećanje broja putnika na banjalučkom aerodromu direktno odražava na privredu i razvoj turizma Republike Srpske, te da istraživanja pokazuju da od 250.000 dolazećih putnika u RS u 2023. godini, zadržavanjem tri do četiri dana svaki od njih potroši minimalno 200 evra.
“Na banjalučkom aerodromu se otvara i “Free Shop”, radili smo na proširenju kapaciteta parkinga. Završili smo pregovore za korišćenje skladišnog kargo prostora, pa ćemo ići u razvoj kargo saobraćaja, da pored putničkog koristimo i transport roba. Plan je i da se proširi zgrada aerodroma upravo jer ove godine očekujemo veliki broj putnika”, rekla je tom prilikom.
Ipak, povećanje broja putnika nije se odrazilo na poslovanje Aerodroma.
Prema mišljenju revizorske kuće Grand Thorton, gubitak u poslovanju u 2023.godini bio je 1.757.889 KM, a akumulirani ukupan gubitak na dan 31. decembra 2023. godine iznosi 7.317.847 KM.
Revizori su utvrdili i da su krajem prošle godine tekuće obaveze “Aerodroma” prevazilaze tekuću imovinu za iznos od 5,32 miliona KM.
“Uprava ovog javnog preduzeća smatra da uz pomoć Vlade RS preduzima sve neophodne mjere u vezi sa kontinuiranim poslovanjem”, navodi se u revizorskom izvještaju .
U istom dokumentu stoji i da su na kraju prošle godine protiv preduzeća vođena tri sudska spora čija je procijenjena vrijednosti 460.429 KM.
Takođe, dodaju i da je prema informacijama iz uprave, nakon 31. decembra protiv preduzeća pokrenuto šest sudskih sporova u iznosu od 411.640 KM.
“Pored toga, kiosk koji je u sastavu pristanišne zgrade je prestao sa radom i u toku je procedura otvaranja stečajnog postupka za povezano pravno lice “ARS turs” Banja Luka”, naveli su revizori.
Gubitak u poslovanju „Aerodroma RS“ nastavljen je i tokom ove godine,.
U Šestomjesečnom finansijskom izvještaju navedeno je da je u tom periodu preduzeće imalo minus od 777.114 KM, te da je sada akumulirani gubitak 8,1 milion KM.