Kako je GERILA već pisala, na jučerašnjem zasjedanju banjalučke Gradske skupštine, usvojen je zaključak kojim se traže izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o službenicima i namještenicima. Ta inicijativa će biti uskoro biti upućena Savezu gradova i opština RS.
Time se u široj javnosti stvorila i sumnja da su članovi najveće i najuticajnije stranke Srpske krenuli sa ispunjenjem prijetnji Milorada Dodika, svog šefa, koji je na skandaloznoj konferenciji za medije 16.11. odnosno svega dan nakon izbora, najavio opstrukciju Banjaluke, ali i da će “ukoliko bude problema u Banjaluci promijeniti zakone i statut”. Nije precizirao na koji način misli to da uradi.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je odmah reagovao te za naš portal rekao da je taj potez vladajuće koalicije na čelu sa SNSD neprihvatljiv za njega i PDP.
“Neprihvatljiva je do te mjere da će uslijediti politički odgovor kakav ne vole i kojem su se žestoko suprotstavili 2018. godine, ljudima koji su nezadovoljni i hoće pravdu i istinu, a onda čitajte između redova. Nemojte da idete u te stvari. Napravite jednake aršine, spreman sam na to”, poručio je Stanivuković.
Obrazlažući svoju inicijativu po hitnom postupku, Dragoslav Topić je objasnio da bi njenim odlaganjem mogla nastupiti šteta za građane i povrijeđen njihov javni interes. „Upućujemo inicijativu Savezu opština i gradova, jer, između ostalog, želimo da zaštitimo našeg gradonačelnika. Pročitajte kaznene odredbe zakona i ovoga što sam predložio. Da li znate da gradonačelnik može dobiti krivičnu prijavu ako ne ispoštuje rokove i procedure za imenovanje načelnika i ako te odredbe što prije ne izmijenimo? Takođe, moramo riješiti i pitanje viška radnika, jer se Banjaluka ne može posmatrati kao manje opštine i gradovi. Moramo zaštiti radnike, da nam se ne dogodi da više nikog ne možemo zaposliti“, obrazložio je Topić.
Ovaj Zaključak podijelio je i odbornički klub PDP-a, budući da je od sedam odbornika, njih dvoje (Dijana Ješić i Milko Grmuša) bilo suzdržano.
Grmuša ni tokom diskusije nije krio stav da postojeći zakon u nekim odredbama treba mijenjati i da razumije neka od rješenja predloženih Topićevim zaključkom. Predlagao je da sličnu inicijativu zajednički sačine gradonačelnik, Skupština i stručna služba.
Najnoviji potez odbornika SNSD-a, za naš portal, prokomentarisao je i Dejan Lučka, iz Banjalučkog centra za ljudska prava.
“Ovakve i slične inicijative su potezi koji su očekivani u ovakvoj političkoj situaciji u kojoj se nalazi Banja Luka. Većina u gradskoj skupštini se trudi da što više smanji uticaj gradonačelnika, a gradonačelnik da ih u tome osujeti. Vjerujem da će sličnih inicijativa biti još. Nažalost, usljed prekidanja sjednice Skupštine Grada možemo da vidimo i da ta polarizacija može da dovede do blokade rada, pogotovo ukoliko se atmosfera još više podgrije. Time bi u Banjoj Luci zbog političkih konfrontacija mogli da nastanu mnogi problemi, jer bi se rad njenih organa stalno držao u nategnutom statusu quo”, istakao je Lučka.
On smatra da, kada su u pitanju najavljene izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, da se to može direktno povezati sa prijetnjama koje su pripadnici republičke vlasti iznosili nakon izbora, o tome da će taj zakon mijenjati u cilju razvlašćenja gradonačelnika.
“To je zakon koji nije previše star i njegova izmjena bi služila samo za politička razračunavanja, a pitanje je koliko bi koristi donijela građanima. Ako je postojala potreba njegovog mijenjanja, onda se to trebalo uraditi prije izbora, jer svaka naknadna promjena veoma lako može da znači i čisto politički obračun bez gledanja u pravo, potrebe i nužnost izmjena”, primjećuje Lučka.
“Zanimljivo u ovom svemu je da izgleda odbornici SNSD-a žele da nađu način da određen broj ljudi prestane raditi u gradskoj upravi, što je veoma nepopularan potez, a ako se ima u vidu da je i gradonačelnik prije nekog vremena najavio smanjenje broja zaposlenih, rekavši da postoji višak radnika, postoji strah da se sve ne slomi preko leđa radnika, koji trpe udare sa obje političke strane. Pravo pitanje je ko se uopšte smije usuditi da u većem broju smanji broj radnika u upravi. Tu su sada i sindikati na potezu”, zaključio je direktor Banjalučkog centra za ljudska prava
GERILA.info