Nakon tragičnih događaja, kao što je današnje masovno ubistvo djece u beogradskoj školi, medije i društvene mreže preplavi bujica “naknadne pameti”, opštih mjesta i analiziranja posljedica i uzroka tragedije.
Međutim, nisu svi komentari i stavovi “na mjestu”, ako se tako nešto uopšte može i tvrditi u ovakvim situacijama. Pojedinci, koji ne biraju ni vrijeme ni mjesto, svojim malicioznim komentarima ispunjenim govorom mržnje, dodatno opterećuju ionako bremenite društvene odnose.
Iako nisu reprezentativni, i ne smiju se generalizovati, komentari na društvenim mrežama i portalima svakako mogu predstavljati svojevrsni “lakmus papir” odnosa u društvu. To je posebno izraženo u tragičnim momentima, poput masovnog ubistva učenika u beogradskoj osnovnoj školi. Komentarišući vijesti na portalima i komentare na društvenima mrežama, pojedinci izlaze, ne samo izvan okvira asertivne komunikacije, nego debelo zalaze u domen govora mržnje.
Na portalima i društvenim mrežama su se mogli pročitati komentari kao što su: “Genocidna nacija. Od malih nogu uči da mrziš i ubijaš” ili “Vlasi su pobili toliko naše djece da se ne suosjećam uopšte s njima. Malo je ovo šta im se treba vratiti”.
Neprimjerena generalizacija i poređenja po običaju dominiraju ovakvim komentarima, uz obavezan govor ispunjen etnonacionalnom mržnjom. Čak i u tragičnim trenucima kao što je ovaj.
Sličnu situaciju smo mogli vidjeti i u malicioznim komentarima prilikom zemljotresa u Turskoj, kada su pojedinci širili mržnju i netrpeljivost, vršeći neprimjerenu generalizaciju i poređenja stradalih sa isključivim osvrtom na istorijske događaje.
Spirala mržnje i straha, koja “uspješno” odolijeva svim pokušajima pomirenja, i u slučaju masovnog ubistva u beogradskoj školi dokazuje da smo daleko od normalizacije društvenih odnosa i da, koliko god bili izolovani, maliciozni komentari i govor mržnje definitvno mogu potpaliti vatru i vratiti nas unazad.
Gerila