Polarizovani po mnogo aspekata, mediji u Republici Srpskoj su i o Međunarodnom prazniku rada izvjestili na različite načine. Uglavnom prateći već postojeće matrice, mediji su prenosili stereotipne izjave predstavnika vlasti, s jedne strane, ali i kritički se odnosili o postojećoj situaciji, s druge.
Mediji bliski vlastima, RTRS, Srna i ATV, “tradicionalno” su za 1. maj prenijeli izjave predstavnika vlasti u Republici Srpskoj u kojima su ovi čestitali radnicima “njihov dan” uz želje da im se popravi položaj, kao da oni nisu ti koji odlučuju o položaju ne samo radnika nego i ostalih društvenih kategorija.
Srna je dan počela sa čestitkom predsjednika Republike Srpske u kojoj se, između ostalog, ističe da će se “nastaviti sa ulaganjem znatnih napora s ciljem perspektivnije budućnosti Republike Srpske, da će biti završeni započeti projekti i pokrenute nove investicije na dobrobit svih građana”, uz poruku da je obilježavanje Međunarodnog praznika rada “prilika da se istakne značaj prava i zaštite radnika, socijalne pravde, solidarnosti i drugih vrijednosti koje karakterišu demokratsko društvo”.
Dodik je vjerovatno zaboravio dodati, a Srna prenijeti, da se “značaj prava i zaštite radnika” uglavnom odnosi na radnike koji imaju člansku kartu SNSD-a.
Nakon Dodika, “kako valja i trebuje”, Srna prenosi izjavu srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.
“Praznik rada, koji predstavlja simbol borbe za radnička prava, socijalnu pravednost i solidarnosti, obavezuje nas da istrajno radimo na izgradnji boljeg društva i jednakih šansi za sve”, navodi Cvijanovićeva, dodavši da imperativ u radu svih institucija mora biti “jačanje privrede, poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih, sprečavanje odlaska mladih, stručnjaka i radne snage u inostranstvo, te unapređenje ukupnih prava radnika, posebno u realnom sektoru”.
Stereotipne političke poruke nastavile su se i u izjavi premijera Republike Srpske Radovana Viškovića, koji je istakao “da su prava i položaj radnika, kao i stalna nastojanja za unapređenje životnog standarda, jedan od ključnih prioriteta Vlade Srpske”.
Višković je naveo da je Vlada Republike Srpske u proteklom periodu preduzimala brojne sistemske mjere s ciljem unapređenja položaja radnika, što je doprinijelo znatnom povećanju primanja zaposlenih i smanjenju broja nezaposlenih.
Nakon predsjednika RS, člana Predsjedništva BiH i premijera, Srna prenosi i izjavu predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića koji izražava želju za “zajednički nastavak rada na poboljšanju standarda i radničkih prava svih zaposlenih”.
“Otvaranje novih fabrika i radnih mjesta mora da bude naš zajednički cilj, jer jaka ekonomija znači i jaku Republiku Srpsku”, naveo je Stevandić.
Osim stereotipnih izjava političara, Srna je prenijela i poruke sindikalaca koji su “tradicionalno” za 1. maj pozvali “socijalne partnere da što prije započnu razgovor kako bi postigli dogovor o povećanju plata u realnom sektoru, odnosno potpisivanje kolektivnog ugovora”, ističući da je “današnji položaj radnika težak, da su plate veoma niske, dok poslodavci dobro zarađuju”.
Osim još par izjava, odnosno “čestitki radnicima” koje su uputili lideri vladajućih stranaka, kao i izvještaja sa radničkih sportskih igara, Srna nije objavila nijedan kritički tekst o položaju radnika u Republici Srpskoj.
Poput Srne, i RTRS je prenosio izjave i čestitke zvaničnika, uz uobičajene poruke sindikalaca povodom 1. maja, kao i izvještaje sa prvomajskog uranka i proslava širom Republike Srpske.
Ni RTRS nije objavio nijedan kritički tekst o položaju radnika u Republici Srpskoj.
I ATV je slijedio primjer Srne i RTRS-a. Osim izjava i čestitki zvaničnika, nije objavljen nijedan tekst koji ukazuje na težak položaj radnika u RS.
S druge strane, mediji koji se kritički odnose prema vlastima, kao što je Buka, objavili su niz tekstova o položaju radnika u Republici Srpskoj, od analize trenutnog stanja, preko poruka sindikalaca, do izvještaja sa protesta.
Portal Capital donosi intervju sa kritičkim osvrtom na odnos poslodavaca prema radnicima.
Impuls portal na satiričan način predstavlja društvenu realnost i težak položaj radnika.
BN televizija je, pored izvještaja sa protesta u Banjaluci, izvjestila i sa protesta radnika u Brčkom. Takođe, u intervjuu, na kritički način predstavlja težak položaj radnika u Republici Srpskoj.
Dakle, polarizovanost u društvu, reflektovana kroz različite medijske izvještaje, nije izostala ni u slučaju izvještavanja o položaju radnika u Republici Srpskoj. Za jedne medije, one bliske vlastima, položaj radnika, uz istrajne napore vlasti, iz dana u dan se popravlja. Naravno, tu i tamo treba uložiti malo više truda za radnička prava, ali vlast svakako misli na radnike i daće sve od sebe da se njihov položaj popravi. Za druge medije, one bliže prikazu realne situacije, položaj radnika uopšte nije sjajan i, uzevši u obzir odnos vlasti, ne samo prema radnicima, nego i prema ostalim građanima koji nisu bliski vladajućim strukturama, situacija uopšte nije izgledna.
Gerila.info