„U Bosni i Hercegovini su napadnuti i ugroženi nezavisni mediji, novinari se nalaze pod velikim političkim pritiskom, a prostor za nezavisno novinarstvo u BiH i regiji se sužava i to velikom brzinom”, neke su od poruka koje su se čule na Godišnjim medijskom forumu “Program za pomoć medijima na Balkanu”, koji se održava u Sarajevu.
Konferencija se održava pod sloganom “Razmišljanje unaprijed u kritičnim vremenima”, u organizaciji Balkan Media Assistance Program to Foster Organizational Readiness While Advancing Resilient Development” (BMAP Forward), a okupila je medijske stručnjake iz zemalja regiona.
Iako su trendovi u medijima jedna od primarnih tema, očekivano, velika pažnja je posvećana najavljenim izmjenama Krivičnog zakonika Republike Srpske, kao i zakona o nevladinim organizacijama, koje vlasti u Republici Srpskoj planiraju da usvoje.
Otvarajući konferenciju, ambasador Sjedinjenih američkih država Majk Marfi rekao je da nigdje nije vidljivije ovo sužavanje medijskog prostora nego u Republici Srpskoj u BiH gdje je Narodna skupština RS nedavno usvojila, u prvom čitanju, nacrte izmjena Krivičnog zakona RS kojima bi se ponovo kriminalizovala kleveta.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Poznato nam je da skupština takođe planira uvesti zakone kojim bi sve medije i nevladine organizacije koji primaju međunarodnu finansijsku pomoć označila kao “strane agente”. Ove represivne mjere potiču direktno iz Kremljinskog priručnika za demontiranje demokratije ušutkivanjem kritičara”, naveo je Marfi.
Dodao je i da nije nerazumno da se pretpostavi da će vladajuća koalicija koristiti izmijenjeni Krivični zakon za kažnjavanje političkih protivnika i ušutkivanje nezavisnih medija u RS.
„ Zakonom se ne predviđa samo krivična odgovornost i mogućnost zatvorske kazne, nego se njime poziva na oštre kazne do čak 120.000 maraka za jedan prekršaj. Ovaj iznos je više od 100 puta veći od prosječne plate u Bosni i Hercegovini, što je za male, nezavisne medije s malim prihodima nedostižan iznos. Kako je planirano, biće dovoljna samo jedna presuda da se trajno zatvore brojni mediji“, napominje Marfi.
Kaže i da su i mediji u FBiH izloženi napadima, a da se novinarima rutinski prijeti.
“Iako političari u FBiH nisu predložili nikakav poseban zakon čiji bi cilj bio ušutkivanje kritičara, neki od njih koriste sva raspoloživa sredstva da spriječe novinare da izvještavaju o njihovoj korupciji i drugim nedjelima ili da ih kazne nakon što završe sa izvještavanjem”, rekao je Marfi.