U Zalužanima će za vikend, ukoliko nebo ne odluči drugačije, biti održan još jedan, deveti po redu, Memorijalni kup posvećen poginulim padobrancima koji su stradali u padu Cesne u maju 2012. godine. Tada su poginuli Alen Crnalić, Nemanja Goronja, Stefan Karanović, Nikola Stević i Srđan Kosić.
Memorijalni kup trebalo je da bude održan u maju ove godine na devetu godišnjicu stradanja mladih padobranaca ali je organizacija takmičenja pomjerena za oktobar zbog situacije sa virusom korona. Aleksandar Gajić nastavnik padobranstva u klubu Skydive iz Banjaluke koji je i organizator Memorijalnog kupa kaže, za Gerila info, da se na kup prijavilo osam ekipa iz regiona ali da i dalje ne znaju da li će vremenske prilike, koje padobrancima posljednjih dana kvare planove, omogućiti takmičenje.
Inače, Padobranski klub Banjaluka, čiji članovi su u vrijeme nesreće bili nastradali padobranci, danas postoji samo na papiru. Istragu nesreće koja je potresla Banjaluku i regiju preuzelo je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ali rezultata istrage nakon devet godina i dalje nema. Zvanično, još niko nije odgovorao za smrt pet mladih ljudi.
Ključna pitanja koja se i danas uzalud postavljaju jesu kako je bilo moguće da padobranci koriste avion koji nije bio u potpunosti ispravan, kako je bilo moguće da avion bude pretovaren i najvažnije gdje je kupovano gorivo kojim je pokretan motor motora. Nezvanično završeno je vještačenje motora aviona ali vještacima nije plaćeno vještačenje.
Porodice nastradalih, ranije su upozoravale da nemaju nikakvih informacija iz Tužilaštva i da sumnjaju da se nešto krije.
“Sedam godina oni nisu ništa uradili što znači da kriju. Nek kažu da kriju pa da se ne nadamo ničemu. Mi ni jednog najsitnijeg podatka nemamo, ni jedne najmanje rečenice zapisane o tome šta se desilo tada. To boli sve više i više, ta nepravda. Teško je bilo šta reći na takvo ponašanje Tužilaštva i vlasti“, rekao je prije dvije godina Živko Stević, otac nastradalog Nikole Stevića.
Porodice najviše boli tišina. Kao da svi čekaju da pad aviona koji je u smrt odveo pet mladih sportista bude zaboravljen.
“Svako nosi taj svoj bol onako kako umije i može. Činjenice je da institucije ne rade svoj posao, da institucija kojoj je to prebačeno da li to opstruiše namjerno i ne želi da taj slučaj riješi. Mi smo tu, sjećanje na naše momke i ništa drugo“, rekao je u maju 2019. godine Zlatan Crnalić otac Alena Crnalića.
Tadašnji predsjednik Padobranskog kluba Banjaluka Duško Grmuša u julu 2012. godine je rekao da on nije zadovoljan načinom na koji je Komisija za istraživanje avionske nesreće uradila posao. Grmuša je tvrdio da su na dan nesreće ispoštovani svi bezbjednosni uslovi.
“Padobranski klub Banjaluka nije odgovoran za ovu nesreću, ali ukoliko se dokaže odgovornost , Uprava kluba je spremna da odgovara“, rekao je Grmuša u julu 2012. godine.
Nezadovoljstvo radom komisije koja je istraživala nesreću tada jje izrazio i predsjednik Vazduhoplovnog saveza RS Ranko Seferovi “jer Komisija nije utvrdila pravi uzrok nesreće već se bavila drugim nebitnim stvarima koje nisu mogle biti uzrok nesreće”. Seferović je tada rekao da se Komisija bavila politikom i prenosom nadležnosti sa RS na BiH.
Istragu nesreće vodila je Stručna komisija za vazduhoplovstvo Ministarstva transporta i veza BiH. Predsjednik te komisije Omer Kulić tada je javnosti saopštio niz razloga koji su doveli do nesreće. To su prema izvještaju te komisije bili loše gorivo, tehnička neispravnost aviona, greška pilota, nepoštivanje elementarnih propisa u civilnom vazduhoplovstvu, preopterećenost aviona kao i katastrofalni propusti Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH.
Gerila info