Sindikalni predstavnici radnika u pravosuđu odlučili su se za štrajk, koji će biti održan 28. februara.
Najavili su nedavno da će tokom štrajka doći do potpune obustave rada, uz poštovanje minimuma proseca rada, a sve u skladu sa Zakonom o štrajku RS.
Iz Sindikata pravosuđa Republike Srpske naveli su i da su spremni, kao i do sada, da pregovaraju sa ministrom pravde Republike Srpske Milošem Bukejlovićem i Vladom Republike Srpske. Da od toga neće biti ništa, pokazalo je rješenje koje su Vlada i pomenuti ministar poslali na njihove adrese, a u kojima ne pokazuju ni minimum razumijevanja za njihovu situaciju.
Naprotiv, rješenjem je naglašeno da svako ko bude učestvovao u štrajku neće dobiti platu za taj dan, da će rukovodioci birati ko će od zaposlenih morati da rade taj dan, te da neće imati svako pravo da izrazi nezadovoljstvo uslovima rada. Takođe, objavljen je i spisak kojim bi trebalo utvrditi minimum procesa rada, ali je on u suštini takav, da su u njemu pobrojani svi redovni zadaci i realizacija svega ne bi uopšte ni odala utisak da se dešava bilo šta vanredno.
Podsjećamo, Sindikat pravosuđa Republike Srpske od Ministarstva pravde Republike Srpske i nadležnih institucija zahtijeva:
– Zbog povećanja obima i težine poslova, te nepostojanja viška zaposlenih radnika u pravosudnim institucijama, već češće manjka radnika, Sindikat pravosuđa traži da se procenat povećanja plata svih zaposlenih uskladi, ne sa platama, već sa procentom povećanja plata nosioca pravosudnih funkcija, jer se radi o poslovima koji nose krivičnu i materijalnu odgovornost;
– Da se iz Zakona o platama u članu 8. odredba o naknadi u visini do 35% osnovne plate za težinu prirode posla i posebne uslove rada izdvoji iz pomenutog Zakona i reguliše putem Posebnog kolektivnog ugovora, a zbog prirode posla koja podrazumjeva krivičnu odgovornost, preopterećenost, materijalnu odgovornost, kaznenu odgovornost, odgovornost sprovođenje – dovođenje, obezbjeđenja lica i institucija, obezbjeđenja čuvanja tajnosti podataka u posebnim predistražnim radnjama, obslužujući rad sudija i tužioca, što daje posebnu specifičnost vrste posla kojom se bave radnici zaposleni u pravosudnim institucijama;
– Prestanak diskriminacije zaposlenih u pravosudnim institucijama u Srpskoj u odnosu na nosioce pravosudnih funkcija po pitanju toplog obroka, regresa i naknade za obračun minulog staža.
Interesantno je to što sudijama i tužiocima u njihovim platama, koje se kreću od 2.704 KM do 4.977 KM, nisu uračunati topli obroci. Oni zbog toga što su formalno-pravno diskriminisani, tuže entitet te nakon sudskih presuda naplaćuju dodatne iznose sa kamatom. Ostali radnici u pravosuđu, koji u prosjeku imaju platu 1.070 KM, u okviru pomenute cifre imaju uračunat topli obrok, te se zbog toga ne smatraju diskriminisanim i nemaju pravo koje imaju njihove “diskriminisane” kolege.
Gerila.info