Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske produžilo je na još tri godine dozvolu za istraživanja na području opštine Jezero kompaniji SNK Metali. Nova dozvola važi do marta 2028. godine.
Produžen je istražni rok za izvođenje detaljnih geoloških istraživanja olova, cinka, bakra, barita i pratećih metala na istražnom području “Jezero”, piše u odluci ministarstva.
Zahtjev za produženje dozvole SNK Metali podnijeli su ministarstvu 3. januara ove godine. Odluka o produženju dozvole donesena je 15. januara. U obrazloženju se navodi da se po Zakonu o geološkim istraživanjima dozvola može produžiti na zahtjev nosioca prava na istraživanja ukoliko nisu promijenjeni uslovi pod kojima je izdata prva dozvola. Navodi se da prema istom zakonu dozvola može u kontinuitetu da bude produžena dva puta, prvi put na tri godine a drugi put na još dvije godine.
U opštini Jezero geološka istraživanja tla koja provodi kompanija Likos, čiji su SNK Metali firma produžnica, aktuelna su tri godine. Načelnica te opštine Snježana Ružićić, inače član SNSD, jedan je od najvećih zagovornika istraživanja u ovom dijelu Republike Srpske. Protiv istraživanja su u više navrata održani protesti građana, protiv su bili i odbornci skupštine opštine koji su istraživanja zaustavili prvo u oktobru 2022. godine.
Generalni direktor kompanije Likos Balkans čije kćerke firme provode geološka istraživanja u Republici Srpskoj, Miloš Bošnjaković za Gerila info uvjeravao je, početkom prošle godine, kako nikakva opasnost po životnu sredinu i lokalne zajednice ne postoji. Kaže da se istraživanja vrše u tri faze i da nema nikakvog zagađivanja.
“Svaka država boga moli da dođu ljudi da vrše istraživanja i da pokažu šta to ima, nećemo pričati o eksploataciji. U Mrkonjiću smo otišli a onda smo otišli do Jezera gdje se pokazalo da ima zlata, znači odveli su nas tragovi”, rekao je za Gerila info, u januaru 2024. godine Miloš Bošnjaković
On je za Gerila info rekao i da je kompanija koju predstavlja do sada na istraživanja u Republici Srpskoj i BiH potrošila oko 15 miliona maraka. Logično je da se nada pronalsaku rudnog bogatstva.
GERILA info