Poznat je po tome što je uspostavio autoritarni režim. On je skoncentrisao vlast u svojim rukama ograničavajući slobode medija, političke opozicije i civilnog društva.
Sistemski je suzbijao političku opoziciju, što uključuje hapšenje i zastrašivanje opozicionih lidera, novinara i aktivista. Vlasti su često koristile nasilje i represiju da bi ugušile proteste i pobunu a mnogi opozicioni lideri su bili prisiljeni da napuste zemlju. Mediji pod njegovom vladavinom su uglavnom pod kontrolom države a nezavisni novinari suočavaju se sa prijetnjama, hapšenjima i nasiljem. Vlasti često cenzurišu medijske izvještaje koji kritikuju režim.
Tokom svoje vladavine redovno je osvajao izbore ali su ti izbori bili predmet širokih međunarodnih kritika zbog neregularnosti, manipulacije rezultatima, ograničavanja prava opozicije i represije prema glasačima. Njegova vlast često je označivana kao rezultat izborne prevare i nepoštenih izbornih procedura.
Posljednjih godina neprikosnoveni lider se suočava sa protestima zbog optužbi za neregularnost izbornog procesa. 2020. godine desili su se masovni protesti zbog njegovog novog osvajanja vlasti na izborima, a što je izazvalo mađunarodnu osudu i sankcije.
Tokom svoje vladavine često je bio u sukobu sa Zapadom, a njegovi autoritarni postupci, kao što su represija nad političkim protivnicima, ograničavanje slobode govora i medija i korupcija doveli su do međunarodnih sankcija. I dalje je, uprkos svemu nesumnjivi lider zemlje.
Nezaposlenost nije izražena u velikoj mjeri, najviše zahvaljujući velikom broju državnih firmi i javnih institucija. Međutim, prosječna plata nije dovoljna za visok životni standard pa je stanovništvo prinuđeno da radi više poslova. Putna i saobraćajna infrastruktura je dobro razvijena a zdravstveni sistem je besplatan. Sopa siromaštva nije visoka ali postoji velika ekonomska nejednakost izmežu pojedinih dijelova zemlje. Politička situacija zajedno sa ekonomskog dovodi do velikih migracija iz zemlje jer mnogi stanovnici traže šansu u inostranstvu.
Opozicioni lideri koji se protive režimu redovno su na meti progona, hapšeni su zbog organizovanja protesta ili aktivnosti koje se smatraju kao prijetnja režimu. Mnogi aktivisti koji su organizovali ili su učestvovali na protestima su bili izloženi prijetnjama i nasilju. Neki su morali da se povuku iz političkog života ili da napuste zemlju.
U zemlji postoji ozbiljna cenzura i kontroliše se rad medija. Vlasti su više puta zatvarale nezavisne medije koji su kritikovali režim. Novinari koji izvještavaju o političkim događajima i protestima ili koji se protive režimu redovno su hapšeni i zlostavljani. Vlasti su blokirali internet stranice tokom i nakon protesta kako bi spriječile širenje informacija i pobunu.
Bezbjednosne snage poznate su po brutalnosti prema demonstrantima. Mnogi koji su hapšeni na protestima prijavljivali su da su mučeni u zatvorima.
Vlast često koristi prijetnje nasiljem prema porodicama opozicionih lidera kao vrstu pritiska i zastrašivanja. Nakon izbora 2020. godine i velikih sumnji u neregularnost izbora izbili su ogromni protesti. Uhapšeno je više hiljada ljudi. Vlast je donijela set zakona kojim se ograničava pravo na političko okupljanje i proteste bez prethodne dozvole vlasti. Ovi zakoni se koriste kako bi se spriječila opozicija da govori javno. Procijenjuje se da je u poslejdnjih nekoliko godina zemlju, iz različitih razloga, napustilo nekoliko stotina hiljada ljudi. Prema procjenama službe za migracije od 2020. godine zemlju je napustilo 300 000 ljudi.
U međuvremenu, nije poznato bogatstvo lidera zemlje jer on svoje finansije ne objavljuje javno. Transparentnost, naročito u pogledu imovine političara, je vrlo ograničena. Prema nekim procjenama bogatstvo prvog čovjeka režima procjenjuje se na između 4 i 9 milijardi dolara. Ovakve procjene, uglavnom, dolaze od izvora koji prate finansijske tokove i povezanost vlasti sa državnim preduzećima kao i od izvora koji tvrde da predsjednik koristi političku moć kako bi uvećao svoje bogatstvo. Tokom godina iznošene su tvrdnje da predsjednik posjeduje luksuzne nekretnine kao i da državne resurse koristi kao svoje (vozila, avione).
Postoje informacije da predsjednik ima tajne račune u inostranstvu. Ove tvrdnje temelje se na istraživanjima novinara i opozicije a lider zemlje prema tim tvrdnjama račune ima u Rusiji, Švajcarskoj i drugim finansijskim oazama.
Iako su obrazovanje i zdravstvo u zemlji besplatni, prosječna plata nije dovoljna da pokrije osnovne životne potrebe, naročito u većim gradovima. Zbog toga ali i zbog političke situacije, represije u ugrožavanja demokratskih prava kod većine stanovništva prisutan je stres.
Lider zemlje najveću političku podršku ima u Rusiji, Kini, Kazahstanu, Tadžikistanu, Sjevernoj Koreji, Venecueli. Lider zemlje ima značajnu saradnju i sa predsjednikom Republike Srpske koja se temelji na zajedničkim stavovima o nekim političkim pitanjima. Njihova saradnja temelji se i na političkoj i ekonomskoj solidarnosti dva autoritarna režima i zajedničkom stavu povodom zapadnih pritisaka i sankcija.
(svi stavovi o Bjelorusiji i Aleksandru Lukašenku preuzeti su sa chatgpt-a. Ako vam se učinilo da govorimo o nekoj drugoj zemlji razmislite dobro o čemu razmišljate. Dok nije kasno)
GERILA info