Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD Milorad Dodik najavio je da će u narednih mjesec dana Federaciji BiH biti predložen sporazum o mirnom razdruživanju jer, kako reče, srpski narod više ne može da živi u BiH.
Za Dodika ovakva obećanja i “sudbonosne” najave, od kojih na kraju ne bude ništa, inače nisu ništa novo, ali je ovog puta najnovija priča lidera SNSD o mirnom razdruživanju i skoroj nezavisnosti Republike Srpske, kao rijetko kada, dočekana s žestokim upozorenjima predstavnika SAD i EU da takav pokušaj ne bi doveo do kraja BiH, ali bi ozbiljno ugrozio opstanak Srpske.
“Republika Srpska može postojati samo unutar BiH. Secesija ili “razdruživanje” Republike Srpske ne znači nezavisnost Republike Srpske niti kraj BiH, nego znači kraj Republike Srpske”, saopšteno je, između ostalog, iz Ambasade SAD u BiH nakon posljednjeg Dodikovog obećanja o nezavisnoj Srpskoj.
Inače, u navedenom govoru u Bratuncu, koji je prethodio usvajanju rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, lider SNSD-a poručio je da “mi danas krećemo sa formalnom odlukom da se traži mirno razgraničenje”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Predložićemo da se prvo razjasne političke nadležnosti vezano za entitete, a da sačuvamo i ostavimo sadašnji model funkcionisanja privreda i u roku od nekoliko godina da to prilagodimo modelu mirnog razgraničenja”, rekao je tada Dodik.
Kako je najavio, Vlada Republike Srpske će na njegov prijedlog prihvatiti inicijativu da se u narednih 30 dana sačini opširan izveštaj o funkcionisanju proteklih 30 godina sa rezultatom da se za 30 dana Federaciji BiH, kao strani potpisnici Dejtonskog sporazuma, uruči prijedlog o sporazumnom razdruživanju.
“Prijedlog će biti da se sve vrati u okvire nadležnosti Republike Srpske i onoga što je Srpska unijela u BiH”, otkrio je Dodik.
Komentarišući za Gerilu novo Dodikovo obećanje o brzoj nezavisnosti Srpske, kao i događaje koji bi mogli uslijediti nakon usvajanja kontroverzne rezolucije u Generalnoj skupštini UN, vojnopolitički analitičar iz Beograda Aleksandar Radić predviđa da se pred BiH nalazi politički izuzetno turbulentan period, ali da, prema njegovim riječima, osim žestoke retorike i prijetnji ne treba strahovati od radikalizacije koja bi mogla dovesti do težih incidenata i sukoba.
“Politička borba će biti vrlo žestoka jer sada Sarajevo ima jako uporište u rezoluciji, dobili su krila, a Dodik radikalizacijom odnosa može da eventualno nametne dinamiku oko čega će se pregovarati, odnosno da se pokuša doći do nekog rješenja koje je održivo”, kaže Radić za naš portal.
Na pitanje koje bi se rješenje moglo smatrati “održivim”, on odgovara da je to zadržavanje situacije u BiH koja predstavlja status kvo.
“Status kvo znači zadržati ovo što sada imamo u BiH, državu u kojoj postoje dva snažna entiteta. Sada je na Dodiku da postupa pragmatično i da radi ono što mu je zanat, a to je da bude političar”, smatra Radić.
On ne vjeruje u bilo kakvu mogućnost mirnog razdruživanja BiH, koju najavljuje Dodik.
“Ne postoji način da se BiH mirno razdruži u ovom trenutku, posebno u kontekstu rata u Ukrajini, kao i širih međunarodnih odnosa. Zapad ima jake motive da spriječi oružane sukobe i destabilizaciju u BiH koja bi vezivala njihove resurse. Okolnosti su takve da bi okvir u BiH trebalo da bude održiv, što znači da se sačuva stabilnost uz, naravno, određene rizike, ali ne bi bila dozvoljena bilo kakva ekstremna radikalizacija”, zaključuje Radić.
Podsjećamo, na Dodikove najave vrlo oštro su u svom saopštenju reagovali iz američke ambasade.
“Gospodin Dodik je objavio da je Vlada Republike Srpske donijela zvaničnu odluku da predloži “razdruživanje” Republike Srpske od Bosne i Hercegovine. Drugim riječima, to znači secesiju RS. To je opasno, neodgovorno, antidejtonsko djelovanje koje izlaže riziku teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH. A to su ključni interesi SAD. Sjedinjene Države braniće ih i štititi, između ostalog, i pozivanjem na odgovornost onih koji ih izlažu riziku”, navodi se u saopštenju.
Naglašavaju da su Dodik i Vlada RS pokušali objasniti ovu odluku lažima i dezinformacijama smišljenim da zaplaše javnost u Republici Srpskoj kako bi dobili podršku od nje.
“Činjenice su jednostavne i jasne. Ne postoji međunarodna zavjera da se ukine RS, a gospodin Dodik ne može izdvojiti niti jednu jedinu izjavu ijednog američkog zvaničnika kojom se poziva na ukidanje RS. BiH nije unija dva entiteta. Kako izričito stoji u Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu BiH, BiH je država nasljednica Republike Bosne i Hercegovine. Ustav BiH ne daje pravo na secesiju ili ‘razdruživanje’ ni entitetima ni bilo kojoj nižoj administrativnoj jedinici. RS može postojati samo unutar BiH”, ističe se u saopštenju.
Iz američke ambasade naglašavaju da secesija ili razdruživanje Republike Srpske “ne znači nezavisnost RS niti kraj BiH, nego znači kraj RS”.
“Aktivnosti gospodina Dodika izlažu riziku budućnost unutar evro-atlantskih institucija koju građani BiH, uključujući RS, žele. Put koji on predlaže bi osigurao da građani RS, njihova djeca i unuci nemaju miran, prosperitetan život u demokratiji kakav zaslužuju”, ističe se na kraju saopštenja.
Reagovali su, potom, i iz britanske ambasade.
“Nije tačno da je Republika Srpska ugrožena, da je pod prijetnjom ili nepoželjna. Republika Srpska je legitimni i integralni dio BiH. Nije tačno da se Republika Srpska može odcijepiti od BiH, niti da može postojati van države. Republika Srpska postoji samo kao entitet u sklopu BiH. Njeno postojanje je rezultat, i garantovano u sklopu, Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u saopštenju.
Kako kažu, nije tačno da aktivnosti predsjednika RS Milorada Dodika na bilo koji način štite Republiku Srpsku niti građane koji tamo žive.
“Predsjednik Republike Srpske dobro poznaje pravne činjenice. Pokušaj kontrole bilo kog stanovništva putem straha i podjela je pogrešan”, saopštili su iz britanske ambasade te dodali da “prijetnje Vlade Republike Srpske da provede ‘mirno razdruživanje’ od Bosne i Hercegovine, ne samo da su opasne, nego su i zasnovane na netačnim pretpostavkama”.
Gerila.info