Iako i dalje „zagonetno ćuti“, nema više dileme da se bivši gradonačelnik Banjaluke i nekadašnji potpredsjednik SNSD-a Igor Radojičić vraća na političku scenu Republike Srpske.
Podsjećamo, ovakav epilog Gerila je najavila još početkom novembra prošle godine u tekstu Sprema li Radojičić “trijumfalni kambek” i kome će pomrsiti konce. Jedino šta se u međuvremenu promijenilo jesu Radojičićevi prioriteti, jer će mu ovogodišnji lokalni izbori, na kojima neće biti kandidat za gradonačelnika, biti tek polazna tačka za one sljedeće, 2026. godine, kada će se birati predsjednik Srpske i srpski član Predsjedništva BiH.
Povratak
Nakon trogodišnjeg „tihovanja“, u kojem se zaposlio u jednoj privatnoj firmi a zbog „neaktivnosti“ dobio „šut-kartu“ iz SNSD-a, Radojičić nije davao intervjue niti izjave za medije. Oglašavao se povremeno putem društvenih mreža, u kojima je objavljivao privatne fotografije i tek ponekad po koju „zagonetnu rečenicu“.
Na naslovne strane vratio se prije dvije sedmice i to zahvaljujući istraživanju koje su objavile Nezavisne novine, a po kojem je drugi po popularnosti u gradu na Vrbasu, iza svog nasljednika Draška Stanivukovića (PDP) a ispred predsjednice Narodnog fronta Jelene Trivić i prvog čovjeka banjalučkog SNSD-a Vlade Đajića. Kada je riječ o partijama, prema pomenutom istraživanju, kao treća politička snaga odmah iza PDP-a i SNSD-a pojavljuje se potencijalna Radojičićeva nezavisna lista, koja trenutno ni ne postoji. Ona bi, piše pomenuti list, bila daleko ispred tradicionalnih partija koje su već prisutne u Skupštini grada Banjaluka.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Slučajno ili ne, upravo za pomenute Nezavisne novine, Radojičić ubrzo daje opširan intervju, iz kojeg se može izvući niz zaključaka, iako je izbjegavao da daje direktne odgovore po pitanju svog daljeg političkog angažmana.
„Politika mi ne nedostaje, ali se vjerovatno vraćam. Idem dalje svojim putem. Vi ste Nezavisne novine i nije slučajno da baš vama dajem ovaj intervju. I ja dalje mogu ići samo kao nezavisan ili samostalan, sa drugim ljudima koji su isto nezavisni, slobodno misleći i samostalno i van okvira bilo kojih političkih partija“, rekao je Radojičić i istovremeno otklonio dvije dileme – da se vraća u politički život i da se neće, bar formalno, prikloniti nijednom političkom bloku.
Cilj 2026. godina
Da mu lokal, odnosno najveći grad Srpske, nije konačan cilj, indirektno je najavio u nastavku razgovora.
„Ja sam sistematičan, uvijek radim planski i ništa ne radim ad hoc. Svaka priča ima svoje narastanje, morate prvo učestvovati u školskim ligama, malim olimpijskim igrama, opštinskim ligama itd. Svaki ozbiljan sportista i svaka ozbiljna firma ima svoje faze u kojima se pokazuje i dokazuje. Pred nama je razvojni put nečega novog“, rekao je on, bez dileme najavljujući novi pokret na čijem će biti čelu, a koji će se okušati na oktobarskim izborima i boriti za odborničke mandate. Pitanje samo ostaje, u koliko opština i gradova.
A onda je poručio da „svaka nova politička priča mora biti ozbiljna i strateška“, te da „treba gledati i na 2026. i opšte izbore, a ne samo na lokal 2024. godine“.
Nakon pomenutog intervju, koji je objavljen u ponedjeljak, Radojičić ponovo nije imao komentar na brojne novinarske pozive koji su potom uslijedili. Čak ni na pitanje da li osniva novu stranku.
Prema nezvaničnim informacijama, promocija novog političkog subjekta dogodiće se već u narednim sedmicama. Međutim, neće se krenuti furiozno jer će Radojičić „preskočiti“ trku za poziciju gradonačelnika u kojoj osvajanje novog mandata u više nego komplikovanom mozaiku i ne bi bilo izvjesno. Cilj je što veći broj mandata u lokalnoj skupštini, koji bi bili dobra baza za dalje širenje stranke ali i privlačenje „preletača“, kojima je Radojičić bio sklon i u svom gradonačelničkom mandatu.
Dalji razvoj stranku bi učinio relevantnim faktorom za dvije godine u borbi za mandate u republičkom parlamentu, a velika je mogućnost i da bi njegov klub mogao imati presudnu ulogu u formiranju tadašnje vlasti. On lično, ukoliko procijeni da ima velike šanse, jer nije sklon velikom rizikovanju, ušao bi u trku za predsjedničku poziciju, na kojoj je trenutno Milorad Dodik, njegov nekadašnji stranački šef.
Šta će od ovog i da se ostvari, pokazaće vrijeme, ali je već sada sigurno da će politička scena Srpske, nakon dugo godina, postati nešto zanimljivija.
Sukob sa Dodikom
Podsjećamo, iako je decenijama bio “mlada nada” SNSD-a i neko ko je u ime partije Milorada Dodika obavljao brojne visoke pozicije (predsjednik Narodne skupštine RS, poslanik u više mandata, gradonačelnik Banjaluke…), Radojičić je uvijek dominantno uspijevao da na građane ostavi utisak nekoga ko u konačnici ne pripada “ekipi” u čijim je redovima. Umjerenog nastupa, nesklon aferama i teškim riječima, ćutanje mu je postalo svojevrstan brend, a do danas je ostalo nejasno da li je ono bilo dio taktike ili samo rezultat manjka hrabrosti. Od izbora održanih u oktobru 2014. godine Radojičić se godinama, osim na sjednicama parlamenta Srpske u kojem je tada bio narodni poslanik, nije pojavljivao u javnosti niti komentarisao stanje u stranci. Mediji i političari kritički nastrojeni prema tadašnjoj i sadašnjoj vlasti eksploatisali su pomenutu situaciju do maksimuma te je ona nesporno Dodiku postala veliki teret oko vrata.
Kompromis je pronađen tako što je Dodik “aminovao” Radojičićevu kandidaturu za prvog čovjeka Banjaluke, nakon čega ovaj dvojac ponovo jača saradnju. Međutim, na prvoj “krivini”, nakon što Radojičić gubi izbore u pokušaju da se domogne drugog mandata, Dodik ga brutalno razriješava sa čela banjalučkog SNSD-a, u izbornoj noći, dok se svi glasovi još nisu ni prebrojali. Iako je u tom momentu obavljao funkciju potpredsjednika SNSD-a, Radojičić se po drugi put povlači, toliko, da ga je na kraju Dodik izbacio iz partije zbog “neaktivnosti”.
Gerila je nedavno analizirala šta bi Radojičićev povratak značio za ionako komplikovanu političku scenu u Banjaluci. Svi analitičari sa kojima smo razgovarali saglasni su sa tim da Radojičić nije rekao posljednju riječ na domaćoj političkoj sceni te da i dalje ima šta da ponudi na njoj.
Gerila.info