Policija će pojačati obezbjeđenje u školama i svi objekti će imati ogradu kako bi bila pojačana bezbjednost. Ovako glase neki od zaključaka koji su predstavnici vlasti u Republici Srpskoj donijeli nakon održane vanredne sjednice Vlade RS zbog jučerašnjeg masovnog ubistva u beogradskoj školi.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obrušio se na “neoliberalne vrijednosti” za koje smatra da su olako prihvaćene u našem društvu.
“Uslovaljavanjem evropskih i ostalih institucija, obrazovni sistem doveden je u sitaciju da ne odražava potrebe društva”, smatra Dodik, naglašavajući da je zbog tragedije u beogradskoj školi bilo potrebno analizirati stanje u Republici Srpskoj.
Dodik je istakao da vaspitanje djece nije samo stvar škole i da je potrebno tražiti jedinstvo škole, roditelja i institucija, kao i da treba dati primat obrazovnim radnicima.
Što se ograđivanja škola tiče, Dodik je pojasnio da bi ova mjera trebala biti realizovana u narednih godinu dana i da će pristup školi imati nastavnici i učenici koji su u tom trenutku u smjeni, odnosno nastavi.
Takođe, biće realizovana i mjera zabrane unošenja telefona na nastavu. Dodik je naglasio da to neće moći spriječiti ni oni roditelji za koje smatra da pretjeruju u pogledu zahtjeva za maksimalnom slobodom.
Dodao je da je primijećeno i prisustvo opojnih sredstava u okolini škola, prije svega u gradskim sredinama i da je neophodno učiniti sve da se to što je moguće više spriječi.
“Tu nije dovoljno samo prisustvo policajca, već ćemo uvesti vanredno i redovno testiranje djece na eventualno konzumiranje opojnih droga i donijećemo rigorozne mjere za one koji ih koriste”, naveo je Dodik, naglasivši da će školski odbori i direktori škola dobiti veću odgovornost kada je riječ o stanju bezbjednosti u školskim objektima u smislu da nadležnim institucijama znaju predložiti adekvatna rješenja.
“Primat treba dati obrazovnim radnicima i iz zakona izbaciti sve ono što umanjuje njihovu obrazovnu funkciju i što ih stavlja u podređeni položaj u pogledu discipline prema onome što djeca čine u školama. Autoritet učitelja i nastavnika moramo vratiti na nivo drugog roditelja ili roditelja u prvom smislu ako pravi roditelji zakažu”, istakao je Dodik.
Zanimljivo je da je Dodik najavio i poboljšanje materijalnog statusa prosvjetnih radnika.
“Prosvjetni radnici rade težak posao, moramo ih podržati i naći načina da posredstvom sistema obrazujemo i podržimo najkvalitetnije kadrove u obrazovanju, ali to traži materijalno jačanje njihovog položaja. Moramo učiniti sve da u narednih par godina prosvjetni radnik bude veoma cijenjen i stimulisan dovoljno od društva da to bude prestižno, a ne socijalno davanje”, istakao je Dodik.
Predsjednik Vlade RS Radovan Višković naveo je da će ministarstva prosvjete i kulture i unutrašnjih poslova biti zadužena da pripreme informaciju o stanju maloljetničke delinkvencije u Srpskoj.
“Nažalost, u posljednjim godinama imamo pogoršanje stanja kada je riječ o maloljetničkoj delinkvenciji. Policija će pojačano dežurati ispred škola u Srpskoj”, rekao je Višković i poručio da će institucije RS preduzeti sve da se stanje bezbjednosti u školama podigne na veći nivo, ističući da će MUP Republike Srpske rasporediti veći broj policije koja će dežurati cijelog dana tokom obavljanja nastave u školama.
“Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske zajedno sa Aktivom direktora škola od sutra će održati niz sastanaka i zatražiti od direktora svih škola u Srpskoj da sa članovima odbora dostave informaciju u pisanoj formi o stanju bezbjednosti u njihovim školama”, istakao je Višković, dodavši da će gradonačelnici i načelnici svih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj biti pozvani da zajedno sa Vladom RS preduzmu sve mjere da se obezbijede školski objekti putem video-nadzora i ograđivanjem svih dvorišta kako bi se spriječilo da u obrazovne institucije dolaze nepozvani i nepoželjni gosti.
“Vlada će zvanično putem Lovačkog saveza Republike Srpske uputiti poziv svim držaocima oružja u Srpskoj da povedu računa o zakonitom držanju naoružanja i opreme kojom raspolažu, jer se radi o značajnom broju dugih i kratkih cvijevi”, istakao je Višković, napomenuvši da je zakonom regulisano da naoružanje ni u kom slučaju ne smije biti u kontaktu sa djecom i maloljetnicima.
Višković je pozvao sve zaposlene u obrazovanju da se maksimalno uključe i da zajedno sa resornim ministarstvom prate i nadgledaju, preporučuju, traže i zahtijevaju sprovođenje određenih mjera da se detektuje svako potencijalno djete koje u bilo kojem momentu ima određene probleme koje treba svi skupa da pokušaju na vrijeme da saniraju.