Povodom najave početka izgradnje male hidrocentrale na rijeci Duboka u istoimenom selu na teritoriji opštine Kotor Varoš, mještani i eko aktivisti održali su danas protestni skup za očuvanje ove rijeke pod nazivom „NI KAPI DUBOKE“.
Osim mještana, u Dubokoj u mjesnoj zajednici Grabovica bili su prisutni i predstavnici Koalicije za zaštitu Duboke, Centra za životnu sredinu, Planinarskog društva “Mehanizam”, te Sportskog ribolovnog društva Kotor Varoš.
Predsjednik Koalicije za zaštitu Duboke Tomo Dubočanin rekao je da su ljudi koji su se okupili u Koaliciji pokrenuli brojne pravne procese da se dokumentacija koja je izdata investitoru za gradnju mini centrale poništi.
“Duboku, ovakvu kakva je sada, upamtili su naši očevi, djedovi, pradjedovi. Ni njih nećemo izdati”, rekao je Dubočanin
Predstavnici Centra za životnu sredinu ranije su obišli lokacije i uvidjeli da građevinskim radovima koji se spremaju u narednom periodu, može doći do velike devastacije rijeke, njenog korita, okolne šume i samog naselja u kojem je stanovništvo protiv izgradnje elektrane.
“Rijeka Duboka, koja se nalazi na prostoru opština Kneževo i Kotor Varoš, jedna je od značajnijih pritoka rijeke Vrbanje, gradi veliki broj slapova, bogata je potočnom pastrmkom, a njen kanjon krase i dva značajna vodopada koji predstavljaju posebnu turističku atrakciju ovoga kraja. U pitanju su vodopadi Skakavac i Pod kotlom, koji već decenijama unazad privlače veliki broj turista i planinara, kako sa našeg područja tako i iz inostranstva. Takođe, kanjon rijeke Duboka sa vodopadom Skakavac ima sve epitete da bude zaštićeno područje kako je i predviđeno Izmjenama i dopunama Prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine”, sitiču iz Centra za životnu sredinu.
„Gradnja elektrane u ovakvom jednom području, čiji veći dio izgleda kao netaknuta oaza, prijeti da dovede do ozbiljne degradacije jednog značajnog prostora, ne samo za mještane ovog kraja, nego i za široku zajednicu u cjelini. Trasa cjevovoda je suludo planirana kroz obližnju šumu, što je takođe jedinstven slučaj kada je gradnja ovih objekata u pitanju. Ovo idilično mjesto bi zasigurno pretrpjelo ogromnu devastaciju ako bi se elektrana sagradila“, istakao je Vladimir Topić, asistent na programu Energija i klimatske promjene u Centru za životnu sredinu.
Mještani godinama nisu imali informacije o ovom projektu, a vjerovalo se da se od njega odustalo. Zadnje aktivnosti kojima se određuje trasa cjevovoda koja bi išla preko privatnih posjeda, kroz šumu i lokalni put, dovešće do devastacije postojeće infrastrukture, ali i do ugrožavanja korita i obala ove rijeke.
GERILA