Gostujući u emisiji “Nedjeljom u 2” na Hrvatskoj radioteleviziji bivši član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić komentarisao je najavljivanje raspada Bosne i Hercegovine, otcjepljenje Republike Srpske i blokadu institucija od strane Milorada Dodika. Bilo je riječi i o tome da li je Republika Srpska zaista sve dalje od BiH, zašto je u tome podržava bosanskohercegovački HDZ i kako eventualna nestabilnost u BiH može uticati na regiju.
Na samom početku emisije Ivanić je komentarisao citat bosanskohercegovačkog pisca i pjesnika Abdulaha Sidrana koji je izjavio da Bosne i Hercegovine ima upravo onoliko koliko nema Republike Srpske.
“Mislim da je to jedna katastrofalna teza koja je prisutna ne samo kod gospodina Sidrana, nego kod velikog dijela bošnjačke političke elite. Postojanje Republike Srpske za njih je udar na Bosnu i Hercegovinu, što je katastrofalno pogrešan pristup. Taj pristup me na neki način asocira na neko nasilno uguravanje jednog cijelog naroda u Bosnu i Hercegovinu pa onda negiranje svega što nosi predznak srpski. I to je kao onda Bosna i Hercegovina. To tek nije Bosna i Hercegovina! Ja bih volio da moje kolege iz Sarajeva prihvate Republiku Srpsku onoliko koliko mi iz Banje Luke prihvatamo Bosnu i Hercegovinu. Vjerujte da je ekstremizam, ma koliko površni gledalac neće steći takav utisak, ali vjerujte da se u Republici Srpskoj više prihvata Bosna i Hercegovina, nego što se u Sarajevu prihvata postojanje Republike Srpske. Ne svuda, ne kod naroda, nego prije svega kod političkih elita i u akademskim krugovima.”
Ivanić naglašava kako je jedino razumno rješenje da Banja Luka prihvati činjenicu da postoji Bosna i Hercegovina, a da Sarajevo prihvati realnost i činjenicu da postoji Republika Srpska, i da tu više nema promjena, ni na jednoj ni na drugoj strani.
Dodao je da je nerealno očekivati da će EU, SAD i Rusija dati neki novi koncept BiH. “To je neralno jer bi na to saglasnost trebali dati Hrvatska, Srbija i Turska. To se neće promijeniti narednih dvadeset godina”, ističe Ivanić naglasivši da Republika Srpska ne komplikuje stvari.
Smatra da međunarodni igrači moraju reći da u BiH nema promjena ustavnog okvira u narednih 20 godina i da će onda sa dnevnog reda nesatati teme koje su sada aktuelne. Dodao je da uz to u politički život moraju doći političari koji će biti spremni na kompromis.
Govoreći o posljednjim događajima u BiH kada je Milorad Dodik najavio otcjepljenje Republike Srpske rekao je da je to nerealno očekivati. “Ko bi to podržao? Ne bi ni Srbija zbog Kosova i Metohije. Nerealno je to. Nije prvi put da Dodik podiže tenzije”, ističe Ivanić.
Govoreći o potezima i najavama predsjednika Milorada Dodika o izlasku RS-a iz BiH, Ivanić je rekao da njegovi stavovi ne prolaze u zajedničkim institucijama i da ga to vjerovatno nervira. “Njegov imidž, kakav on ima u Banjaluci, ne prolazi u Sarajevu.”
Njegov autoritet u Sarajevu ne postoji jer je za takvo nešto, po njegovu mišljenju, potreban potpuno drugačiji profil političara. Dodao je da je Dodik naučio da kad nešto kaže da se to onda i sprovede, ali to se sada neće dogoditi.
“Dosad se Dodik uvijek povlačio, a ovdje je u pitanju njegova politička karijera jer je ljestvicu digao previsoko i sad ne zna kako bi se vratio.”
Rekao je da danas nije lako u BiH biti Hrvat ili Bošnjak u Republici Srpskoj, ali ni Srbin na teritoriji gdje Srbi nisu većina.
Upitan kako gleda na brak HDZ BiH i SNSD rekao je kako tu ne vidi previše interesa nego da se radi o HDZ-ovoj frustraciji sa SDA.
U naredne tri godine u BiH Ivanić kaže da će biti galame, ali Dodik i Izetbegović će se brzo dogovoriti jer Izetbegović treba Dodika kako bi mogao imati agresivniji nastup prema međunarodnoj zajednici.
Ivanić je dodao kako je protiv promjena Dejtonskog sporazuma, čak i protiv formiranja trećeg entiteta. “Jednom je Ante Jelavić, dok je bio predsjednik HDZ-a BiH, rekao kako treći entitet podrazumijeva i određene dijelove Republike Srpske. Ja sam od tada protiv te ideje. Mislim da je suludo da Bošnjaci Hrvatima biraju predstavnike, ali nisam spreman na bilo kakve promjene koje će podrazumjevati da srpski narod ostane bez dijela teritorije koji mu je pripao”, rekao je između ostalog Ivanić.