Nove kamere postavljene u Banjaluci zadaju glavobolju vozačima. Dok niko ne spori da njihovo postavljanje može samo biti od koristi u nastojanjima da se poštuje ograničenje brzine u samom gradu, građani koji su se obratili našem portalu tvrde da dobijaju bezrazložne kazne zbog vožnje neregistrovanog vozila. Tvrde da su kao i svaki put do sada platili osiguranje i predali papire za registraciju ali da se ove godine čeka na završetak registracije duže nego inače.
“Formalno pravno ja možda jesam vozila neregistrovano vozilo ali je vozilo u procesu registracije koja traje danima. Ne mogu ja mjesec dana ranije da predam papire na registraciju kako bi sve na vrijeme bilo urađeno”, kaže za Gerila info banjalučanka koja je u nekoliko dana dobila četiri kazne za vožnju neregistrovanog vozila. Sve kazne poslate su joj na osnovu toga što je kamera zabilježila da vozi neregistrovano vozilo. Po jedna kazna za svako dan u periodu od 16 do 19 oktobra. Ono što je posebno zanimljivo jeste to da nakon prve kazne vozač nije obaviješten da vozi neregistrovano vozilo i nije isključen iz saobraćaja kako nalaže Zakon o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH. Tako ne bi bio u prilici da za isti prekršaj dobije četiri kazne u četiri dana i to je pomenuti zakon jasno precizirao. Naša sagovornica pokazuje da je sve prekršajne naloge dobila u januaru za prekršaje koje je kamera zabilježila u oktobru prošle godine.
U banjalučkoj Policijskoj upravi nisu odgovorili na pitanja u vezi sa navodima vozača. Nisu odgovorili ni kako Zakon o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH tretira kažnjavanje zbog vožnje neregistrovanog vozila putem video zapisa. Taj Zakon je jasan i precizira da neregistrovano vozilo koje je zatečeno u saobraćaju iz saobraćaja isključuje ovlašteni službenik i tako ne bi bilo moguće da vozač počini isti prekršaj u nekoliko dana više puta.
“Tu se radi o produženom prekršaju i ne bi smjelo dolaziti više kazni za isti prekršaj. Tu je zakon jasno precizirao. Naročito je tu problem jer se radi o vozilima koja su završila tehnički pregled i platila osiguranje i čeka se samo završna birokratska potvrda o registraciji. Policijski službenici koji šalju kazne bi morali da uđu u sistem i provjere o čemu se radi a ne da se šalje nekoliko kazni za isti prekršaj građanima”kaže za Gerila info jedan sudski vještak saobraćajne struke.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U banjalučkoj Policijskoj upravi rijetko odgovaraju na konkretna pitanja a u posljednje vrijeme počeli su sa slanjem demantija na objavljene vijesti iako su ignorisali pitanja koja im se šalju i tako odbili da daju svoju stranu priče i objasne javnosti o čemu se zapravo radi.
Poštovani,
Nekoliko stručnjaka saobraćajne struke nam je potvrdilo da Policijska uprava bez razloga šalje kazne vozačima koji su riješili tehnički pregled i platili osiguranje i da u tom slučaju nema osnova za kažnjavanje zbog navodne vožnje neregistrovanog vozila. Takođe tvrde da Zakon ne prepoznaje da se kazne za neregistrovano vozilo izdaju na osnovu video snimka jer tako dolazi do više kazni za isti prekršaj. Tvrde a to piše i u zakonu da neregistrovano vozilo iz saobraćaja isključuje policajac i da u tom slučaju ne može doći do ponavljanja prekršaja.
Molim Vas da odgovorite zbog čega dolazi do slanja kazni vozačima samo na osnovu video zapisa. Da li službenici koji šalju kazne provjeravaju da li je sporno vozilo u procesu registracije odnosno da li je završen tehnički pregled i proces osiguranja?
Molim Vas da budete profesionalni i da odgovorite na pitanja umjest0 da šaljete demantij na nešto na šta ne odgovorite iako Vam je pružena šansa profesionalno, posljednja su pitanja koja smo poslali Policijskoj upravi Banjaluka.
U jednom od posljednjih demantija u ovoj upravi su tvrdili da nema gužvi prilikom registracije vozila, da sve ide redovnom dinamikom kao i da vozači ne dobijaju više kazni u toku jednog dana već samo jednu u toku dvadeset četiri sata.
Novinar Goran Dakić upozorava na lošu praksu institucija da ne odgovaraju na poslata pitanja već da pitanja ignorišu, šalju demantije i koriste pitanja novinara za obračun sa pojedinim medijima ili čak organizovanje konferencija za novinare.
“Ako sve bude kako su glavni inženjeri zamislili, novinari će za koji mjesec biti privođeni i hapšeni samo zato što postavljaju pitanja. Onomad smo listom legitimisani dok smo pratili proteste grupe “Pravda za Davida” iako nam je, bar neformalno i nezvanično, obećan nesmetan rad. Prije nekoliko dana sam poslao pitanja Institutu za javno zdravstvo RS. Umjesto odgovora dobio sam press direktora Instituta koji je, pred uslužnim diktafonom državne agencije i rado viđenim mikrofonom javnog servisa, govorio o onome što sam ga dan ranije pitao. Slično se ponaša i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite. Mene više ništa ne čudi. Čak ni demanti PU Banja Luka na tekst čija su pitanja danima ignorisali. To jeste bahato, to jeste bezobrazno, to jeste nečuveno, ali je, nažalost, očekivano. Smrt novinarima, živjela stranka – eto parole našeg socijaldemokratskog društva”, kaže za Gerila info novinar Goran Dakić.
U jednom od odgovora banjalučke Policijske uprave, na primjedbu da ne odgovaraju na pitanja već da šalju demantije, odgovoreno nam je da je zakonski rok za odgovore petnaest dana.
GERILA info