Znate li da proces pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji traje duže od dvije decenije? I ako pitate građane, gdje se BiH nalazi na tom evropskom putu, reći će da smo nigdje.
Pristupanje Evropskoj uniji je definisano u Prioritetima vanjske politike BiH, koji su usvojeni još 2003.godine, gdje se, između ostalog, navodi da je dalje približavanje i institucionalizacija odnosa sa Evropskom unijom u skladu sa Procesom za stabilizaciju i pridruživanje od bitnog su značaja za Bosnu i Hercegovinu.
I prije usvajanja ovog dokumenta u Predsjedništvu BeiHa, bilo je još ključnih koraka i događaja koji su počeli neposredno nakon završetka rata.
Ipak, na tom putu bili su pregovori o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, potpisivanje tog sporazuma, a kasnije i podnošenje aplikacije za članstvo.
“Bosna i Hercegovina tada je bila u fazi velikog entuzijazma pa i optimizma i kretali smo se da kažem zajednički i usaglašenim koracima sa Evropskom komisijom, poprilično optimistički, entuzijstički i dosta brzo“, kaže za Gerilu Igor Davidović, bivši Glavni pregovarač BiH sa EU.
Prema njegovim riječima, od trenutka kada su započeti pregovori, realne procjene su bile da BiH uđe u Evropsku uniju nakon devet godina, to jeste 2014.godine, ali da političke elite ništa ne rade ni 2023.godine da bi se BiH integrisala u EU.
“Sad imamo tih famoznih 14 tačaka. Koliko smo od toga uradili, ja vam ne znam dati odgovor, jer koga god pitate, dobićete različit odgovor. Nekada će vam se pojaviti neki predstavnik nekog političnog tabora koji će reći mi smo već polovinu završili. Drugi će reći mi nismo ništa ni počeli“, napominje Davidović.
Cijelo to vrijeme, političari u BiH su davali optimističke tvrdnje o početku pregovaranja, posebno od trenutka predaje aplikacije BiH.
“Jedini uvjet je da uspostavimo vlast. Svi drugi uvjeti kada je u pitanju otpočinjanje pregovaračkog procesa, BiH je već odavno ispunila predajom onog upitnika i dodatnog odgovora. Vjerujem da je vrijeme od 6 mjeseci idealno zbog ovog čudnog ponašanja Evropske komisije“, izjavio je još 20119.godine lider HDZ-a BiH Dragan Čović, međutim, ni do danas, datum pregovora je nepoznat.
Za to vrijeme, Evropska unija je odlučila da otvori pristupne pregovore sa Moldavijom i Ukrajinom, iako je u Ukrajini još uvijek rat.
S druge strane, BiH, je imala veoma ograničeni napredak, što je konstantovano u izvještajima. Od 14 prioriteta koje je Evropska unija stavila pred BiH, u potpunjenosti su ispunjena samo dva.
“Problem je što vladajuće elite jedno pričaju, a drugo rade. Oni sve što rade, rade na tome da se taj put ili zaustavi privremeno ili da ide veoma sporo, što je sporije moguće. Ja mislim, da postoji prava volja, oni bi svih 14 prioriteta riješili za mjesec dana“, smatra bivši ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak.
Dužina kompletnog procesa dovela je i do pojave evroskepticizma. Najviše se izrazio kod stanovništva Republike Srpske, a zvaničnici ovog entiteta sve otvoreniji govore protiv Evropske unije.
„Evropa više nije ona zajednica koju smo mi gledali ranije i da nije ono optimističko mjesto, mitsko ili idealizovano, kako smo mi gledali ranije i da bi trebalo da vodimo računa o našim interesima. Ako je put ka Evropi ukidanje RS do mjere smanjenje nadležnosti, mi treba da odbijemo taj put“, izjavio je prije nekoliko mjeseci predsjednik RS Milorad Dodik.
U Delegaciji EU ipak smatraju da je BiH mjesto u Evropskoj uniji.
“Članstvo u EU nije nešto što EU nameće BiH. Mi smo jedan klub 27 zemalja i vjerujte da u tom klubu postoji dosta onih koji kažu da smo dosta veliki, a li s druge srtane, pristupanje BiH bi bio veliki benefit i za nas i smatramo našom obavezom da pomognemo BiH“, kaže šef delegacije EU u BiH Johan Satler.
I sa ovako usporenim radom, BiH je u decembru dvije hiljade dvadeset druge dobila kandidataski status, a nakon izvještaja koji je objavljen u novembru 2023.gdje je bilo jasno da opet nećemo dobiti odluku o otvaranju pregovora, aktuelni šef diplomatije BiH davao je potpuno suprotne izjave.
“Imamo situaciju u kojoj BiH ima na stolu ponudu od strane EU koju ranije nikada nije imala. Ima političku spremnost zbog odnosa unutar same Evropske unije i promjene stava prema samom proširenju, da ugrabi možda zadnji voz”, rekao je Elmedin Konaković, ministar inostranih poslova BiH.
Ipak, a u martu ove godine biće nova prilika za ocjenu da li će i kada BiH početi pristupne pregovore.
Da li će BiH ikada postati dio Evropske unije, odgovor nije imala ni vještačka inteligencija.