Kompanija Mtel jedna je od najvećih telekomunikacijskih kompanija u Bosni i Hercegovini. Najveća u Republici Srpskoj, svakako. Kupovinom nekoliko manjih operatera u posljednjih nekoliko godina Mtel je dobio monopolistički položaj u Republici Srpskoj što mu otvara mnoge mogućnosti. Poput povećanje cijena bez brige o mišljenju korisnika.
Kompanija Mtel nedavno je povećala cijene svojih usluga. Tako na primjer kućni internet koji je do sada plaćan 38,90 maraka sada se plaća 42,90. Poskupljenje od četiri marke na ovom primjeru, na samo jednom računu. Na pitanje o čemu se radi operater odgovara da su svi korisnici dobili obavještenje uz račune da će doći do poskupljenja usluga kao i da korisnici imaju mogućnost da to ne prihvate, raskinu ugovor i tako ostanu bez usluge. U prevodu Mtel jeste ponudio mogućnost raskidanja ugovora ali budući na nemogućnost dobijanja usluge od nekog drugog operatera u Republici Srpskoj to znači da korisnik ostaje bez usluge u potpunosti.
Na pitanja zašto bi neko odustao od ugovora koji je potpisao pod jednim uslovima i zašto se mijenjaju uslovi u važećem ugovoru bez čekanja na istek ugovora operater Mtela nije odgovorio.
Odgovaraju, međutim, iz uprave ove kompanije. U upravi Mtela kažu da je Mtel kompanija koja cijene svojih usluga ne mijenja često. Dodaju da su se na posljednji korak poskupljenja odlučili kao posljednji u nizu a “da smo svi svjedoci svakodnevnog rasta cijena svih ostalih roba i usluga”. Navode i da j najveći dio tereta inflacije podnijela upravo njihova kompanija “kako ne bi opteretila građane”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Primjera radi, samo poštanske usluge slanja računa porasle su za 40 odsto, kao i ostale cijene usluga i energenata koje utiču i na krajnju cijenu naše usluge. Uprkos svemu navedenom kompanija Mtel nije pratila taj trend nego je prilagođaval cijenu smao u mjeri koja je neophodna da se ne stvara gubitak, što bi opet uticalo na standard građana upravo zbog činjenice da je Mtel jedna od kompanija koja uplaćuje najveća sredstva u budžet“, navode u odgovoru za Gerila info, iz ove kompanije.
Navode i da su operateri dužni da o promjenama cijene usluga obavijeste korisnike koji imaju rok od trideset dana da raskinu ugovor. Kažu da upravo zbog toga ne bilježe pad broja korisnika.
“Prema Pravilu o pružanju usluga javnih telekomunikacijskih usluga i odnosa s krajnjim korisnicima Regulatorne agencije za komunikacije BiH te članu 13 telekom operater može da mijenja uslove bez saglasnosti korisnika ali je u obavezi da ga o tome unaprijed obavijesti“, navode u kompaniji Mtel.
Povećanjem cijene usluga čak i korisnicima koji imaju važeće ugovore potpisane po jasno definisanim uslovima Mtel, činjenica je, ne krši zakon. Međutim sporno je to što je država uopšte dozvolila ovakav način poslovanja i odnosa prema korisnicima i krajnjim potrošačima, ne samo u slučaju Mtela, navodi Murisa Marić iz udruženja građana DON, koje se bavi zaštitom potrošača.
Dakle činjenica je da je država Mtelu i drugim pružaocima različitih usluga dala mogućnost samoinicijativne promjene cijena ali je isto tako činjenica i da su korisnici usluga Mtela u Republici Srpskoj, u Banjaluci pogotovo, dovedeni pred svršen čin jer uslugu ne mogu nabaviti od drugog operatera. Mogli su prije nego što je ta kompanija prije nekoliko godina kupila manje telekom operatere u Republici Srpskoj. Dakle, ili ste prijatelj sa Mtelom ili ste bez interneta.
GERILA info