Ne stišava se bura zbog izjave direktora Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske Predraga Damjanovića u kojoj ističe da su nastavnici dobili pune plate tokom epidemije virusa korona, iako nisu radili u punom kapacitetu.
Podsjećamo, Damjanović je za Srpskainfo izjavio da “niko od nastavnika ne postavlja pitanje kako su od marta prošle godine izvodili nastavu, imali skraćene časove, bez dodatne, dopunske nastave, sekcija, a dobili su pune plate. Kako niko ne postavlja pitanje kako su dobili pune plate, a nisu radili u punom kapacitetu? Osim toga, ovo je vrijeme vanredne situacije, kada se mnoge stvari moraju uraditi jer se hitno traži”.
Obratili smo se Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske i tražili od njih da prokomentarišu izjavu Predraga Damjanovića da su nastavnici dobili pune plate iako nisu radili u punom kapacitetu. Ministarstvo smo pitali da li su saglasni sa izjavom direktora RPZ-a da su nastavnici dobili punu platu iako nisu radili puno radno vrijeme. Ukoliko se ne slažu, da li će javno osuditi izjavu Predaraga Damjanovića, a ako se slažu, na osnovu čega smatraju da nastavnici nisu zaslužili punu platu. Takođe, pitali smo ih da li su rađena istraživanja opterećenosti nastavnika tokom epidemije virusa korona. Do sada nismo dobili odgovore. Iz Ministarstva se “čuje” samo muk na prozivke Predraga Damjanovića.
Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske Dragan Gnjatić za Gerilu kaže da svako ima pravo na stav ali da izjava Predraga Damjanovića “nije na mjestu”. Naglašava da nastavnici ne da nisu preplaćeni, nego su potplaćeni.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“U odnosu na ostale zaposlene u javnoj upravi, zaposleni u obrazovnom sektoru, i nastavno i nenastavno osoblje, imaju manje plate. Sindikat je i prije, kao što će i u budućnosti, nastojati da utiče na izjednačavanje koeficijenata kako bi i zaposleni u obrazovanju imali iste plate kao i svi u javnom sektoru”, ističe Gnjatić.
Dodaje da su nastavnici radili i u školama ali i od kuće. Naglašava da je situacija svakako nesvakidašnja ali da nastavnici nisu određivali procedure i pravila nego da samo rade u skladu s njima. Te procedure i pravila je odredio neko ko se nalazi u nadležnim institucijama i nije korektno da sada prigovara nastavnicima da su plaćeni u punom iznosu a da nisu radili u punom kapacitetu.
Nastavnici su ogorčeni Damjanovićevom izjavom. Mogli su se čuti komentari da je sam prelazak na onlajn nastavu bio kompleksan. Trebalo je u što kraćem roku pronaći najbolju metodu za održavanje nastave uz napomenu da niko od nastavnika u prethodnm periodu, na nekim od “silnih” seminara koje je organizovao RPZ, nije bio edukovan za nastavu na daljinu. Takođe, jedan od problema je bio nedostatak opreme tako su neki nastavnici bili prinuđeni ličnim sredstvima kupovati opremu. Pored toga, ni pojedina djeca nisu imala kompjutere i pristup interenetu tako da je i do njih bilo teško doći, iako je resorno ministarstvo “na sva zvona” oglašavalo da je nastava na daljinu postigla uspjeh.
Septembar je donio nova pravila, ističu nastavnici, koja predstavljaju “najnehumaniji način rada” za profesore. U jeku epidemije nastavnici imaju produženo radno vrijeme, po cijele dane su među djecom ili u zbornici, dok svi ostali nastoje skratiti boravak na poslu. Odjeljenja su podijeljena u grupe, sa časovima od 20 ili 30 minuta, gradivo se “beskonačno” ponavlja, nekad i 12 puta za dan, u prosjeku je osam sati pauza sedmično, mnogima čak i duplo više zbog rada u međusmjeni. Određen broj nastavnika radi u više škola sakupljajući normu za “punu platu”, često boraveći van kuće cijeli dan zanemarujući svoju porodicu, naročito djecu kojoj je takođe potrebna pomoć.
Tu je i organizovanje onlajn roditeljskih sastanaka, grupa sa učenicima koji su u izolaciji, grupa sa učenicima za dopunsku i dodatnu nastavu, koju zbog epidemiološke situacije nije moguće izvoditi u školama zato što se učenici ne smiju miješati van svojih grupa. Pojedini nastavnici pripremaju učenike za takmičenja koja su predviđena od strane RPZ-a da se održavaju uprkos vanrednoj situaciji zbog epidemije. Takođe, nastavnici u srednjim školama imaju izrade maturskih radova gdje konsultacije održavaju onlajn.
Posebna priča su pojedini profesori koji pored nastave rade i na reformi obrazovanja i izradi novih nastavnih planova i programa. Rad na reformi obrazovanja, inače, obavlja se pod patronatom RPZ-a koji ni u jednoj izjavi ne navodi da su nastavnici bili uključeni u ovaj proces nego sve zasluge pripisuju sebi. Drugim riječima, od nastavnika dobijaju gotove nastavne planove i programe a oni ih samo ozvaniče. I onda se usude da nastavnicima prigovore da nisu radili u punom kapacitetu ali da su dobili pune plate, navode nastavnici.
Nastavni plan i program nije skraćen niti prilagođen novonastaloj situaciji. Niko od savjetnika iz RPZ-a nije posjetio škole kako bi nastavnicima dao smjernice u vezi sa organizacijom časa od 20 minuta, niti je uputiio bilo kakvu podršku nastavnicima.
Nastavnici naglašavaju da su tokom onlajn nastave bili dužni na sedmičnom nivou dostavljati izvještaje o izvedenoj nastavi koji su škole slale RPZ-u, tako da je RPZ imao uvid u rad i angažovanost nastavnika. Očigledno su ti izvještaji bili forma i dodatna obaveza nastavnicima, dok se u RPZ-u niko nije bavio njima, ističu nastavnici.
Pitaju se šta bi se desilo da se traži na uvid šta su i koliko radili zaposleni u RPZ-u. Koliko su oni sati rada imali od kuće?
Čuli su se i komentari da bi Damjanović trebao podnijeti ostavku i vratiti se u nastavni proces, u kome je bio prije direktorske pozicije, pa da i on “dobija platu koju nije zaradio”. Na kraju, pitaju se kako da ih poštuju učenici i roditelji kada ih ne poštuju nadležni i kada ovakve poruke dolaze od čelnih ljudi obrazovnog sistema Republike Srpske.
Gerila.info