Daleko od očiju javnosti, vodi se prava rovovska bitka, a to je da se u Republici Srpskoj po svaku cijenu spriječi potpuni krah zdravstvenog sistema i scenario kakav je prije 20-ak dana viđen u Tuzlanskom kantonu, kada je vise od 1.000 ljekara potpisalo otkaze i primorali vladu da udovolji njihovim zahtjevima.
Godina 2018. donijela je već nekoliko krupnih političkih potresa u Republici Srpskoj, a prema najavama vruće političko ljeto mogli bi da začine protesti zdravstvenih radnika.
“Kulminacija nezadovoljstva ljekara i sestara je nabolji pokazatelj kakvo je stanje u zdravstvenom sistemu Republike Srpske, izjavio je za gerila portal doktor Miodrag Femić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine. On je potvrdio da se ide u pripremu generalnog štrajka, “jer se ljekari ne osjećaju sigurni u ovom sistemu, da ljekari rade na crne, te da imaju najmanje plate i u BiH i u regionu, te optužuju ministra zdravlja Dragana Bogdanića da ne želi da razgovora sa sindikatom doktora.
Femić u intervjuu našem portalu napominje da je ironija da oni koji liječe druge, nemaju pravo da se liječe, jer velikom broju zdravstvenih radnika nisu redovno uplaćivani doprinosi, te stoga ne mogu da ovjere zdravstvene knjižice, a samim tim nemaju ni mogućnost da se liječe.
“Poslije pet godina upozoravanja podnijeli smo krivične prijave protiv svih direktora zdravstvenih ustanova koji ne uplaćuju doprinose radnicima u zdravstvu”, dodao je Femić i upozorio da zbog borbe za prava medicinskih radnika on lični trpi ogroman pritisak od strane resornog ministarstva, dok ogroman broj ljekara trpi pritiske od strane rukovodioca zdravstvenih ustanova.
Stav ministra zdravlja i socijalne zaštite Dragana Bogdanića po ovom pitanju nismo mogli dobiti. Šta više, na naš zahtjev za intervju s ministrom Bogdanićem nismo dobili nikakav odgovor skoro mjesec dana, a na našu urgenciju kojom navodimo da po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama imamo pravo bar na odgovor na dopis/zahtjev/molbu, dobili smo kratak odgovor da propisani zahtjev ne tretira intervjue.
Ipak, jasno je vidljivo da je unazad godinu dana, situacija kulminirala u odnosu između pomenutih sindikata i ministarstva.
Sindikalci su se na ministra “požalili“ i predsjednici Vlade RS. Tako su 02.11. 2017. podnijeli zahtjev za pokretanja postupka smjene dr Dragana Bogdanića ministra zdravlja i socijalne zaštite, a zbog postojanja njegove lične odgovornosti za loše stanje u oblasti zdravstva, a naročito zbog odgovornosti za izuzetno loše poslovanje javnih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj za vrijeme njegovog mandata.
PROČITAJTE: ZAHTJEV ZA SMJENU MINISTRA DRAGANA BOGDANIĆA
[pdf-embedder url=”http://www.gerila.info/wp-content/uploads/2018/07/ZAHTJEV-ZA-SMJENU-MINISTRA-BOGDANICA.pdf” title=”ZAHTJEV ZA SMJENU MINISTRA BOGDANICA”]
S druge strane, vlast ne bira sredstva da obesmisli sindikalnu borbu i smanji uticaj Strukovnog sindikata doktora medicine, koji je najglasniji u svojoj borbi za prava medicinskog kadra.
Sindikati razjedinjeni, kolektivni ugovor mrtvo slovo na papiru
Na terenu, prava medicinskih radnika se krše skoro na svakom koraku. Iako je u avgustu 2016.godine potpisan posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti zdravstva, njegove odredbe još uvijek nisu zaživjele na terenu jer najveći broj poslodavaca, odnosno menadžera zdravstvenih ustanova, ni do današnjeg dana nisu potpisali pojedinačne kolektivne ugovore.
Dr Sanja Kecman iz Doma zdravlja u Prijedoru u razgovoru za Gerilu govori da su uslovi rada ljekara i medicinskih sestara preteški i da kadrovi razočarano odlaze.
“Sveukupna situacija je jako loša i mi se nadamo da ćemo to popraviti u narednom period. Plate su nam male, rad je izuzetno veliki i odgovornost je izuzetno velika i to niko nije prepoznao”, govori Kesmanova.
Dodaje da i u prijedorskoj regiji, radnici u zdravstvu nisu zaštićeni jer nisu potpisani kolektivni ugovori, a na naše pitanje, da li se poštuju odredbe ikakve odredbe kolektivnih ugovora, napominje: “To je selektivno. Na nekim mjestima se poštuje, a na nekima ne. Generalno gledano-ne”
Njene riječi potvrđuje i medicinska sestra sa dugogodišnjim stažom, Mirjana Dobrijević. Stanje u zdravstvu ocjenjuje- nezadovoljavajućim.
“Svi znaju kakva je situacija u zdravstvu. Loše plate, smanjeni koeficijenti, razlike medicinskih i nemedicinskih tehničara u zdravstvenim ustanovama, odlazak mladih, loši uslovi rada, nemamo opremu, u zadnjih 10-15 godina nismo dobili ni mantil”, govori Dobrijevićeva.
“Narušena su nam prava u smislu nepotpisivanja tog kolektivnog ugovora, koji nam daje sva ta naša prava. Nepoštivanje tog kolektivnog ugovora u smislu tih beneficija koje su date tu na plate, procenat na plate određenim strukama, isplate koje su zakonom regulisane radnicima, između ostalog prevoz kojeg negdje ima, a negdje nema, negdje je manji procenat, a negdje je veći. Sve ono što je potpisano tim kolektivnim ugovorom, do sad se ne poštuje”, napominje Dobrijevićeva.
Dodaje kako su vise puta upozoravali poslodavce na kršenje tih prava.
Kao primjer spominju i prijedlog Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti koji je uputio menadžment prijedorske bolnice “Doktor Mladen Stojanović”. Direktor bolnice, dr Mirko Sovilj, kaže da je dobio odgovor jedne od sindikalnih organizacija da taj pravilnik treba da bude sastavni dio kolektivnog ugovora.
“Ne vidim nikakav problem da to bude sastavni dio posebnog kolektivnog ugovora i mi smo u završnoj fazi usaglašavanja. Mi očekujemo da će uskoro biti potpisan posebni kolektivni odgovor”, kaže dr Sovilj.
Komentarišući činjenicu da skoro dvije godine nije potpisan kolektivni ugovor, dr Sovilj napominje da je u međuvremenu potpisan i aneks ugovora između Ministarstva zdravlja I sindikata.
“Bilo je tu odredbi koje su teško bile provodive i to je uvidio i sindikat, tako da je prihvatio potpisivanje aneksa tog ugovora. Očekuje se u najskorije To je process koji teče- usaglašavanje sindikata i rukovodstva ustanove. Mi nismo imali primjedbi od strane sindikata jer su obezbijeđena sva prava zaposlenih”, rekao je Sovilj. Ipak, govoreći o isplati doprinosa na plate zaposlenih, kaže da ima kašnjenje za dvije plate.
Krivične prijave protiv rukovodica zdravstvenih ustanova
“Obaveze iz prethodnog perioda su obuhvaćene reprogramom koji je potpisan s Poreskom upravom.Moram reći da vrlo teško pratimo ovo jer sredstva koja stoje na rspolaganju za izvršenje usluga koje mi treba da oezbijedimo za naše pacijente nisu dovoljna. Naše obaveze iz ranijeg perioda su neizmirenih 6 miliona KM I još su bila tri mjeseca iz narednog perioda, a to je otprilike million. Dakle, glavnica koju dugujemo je oko 7 miliona.”.
Protiv Sovilja, kao i mnogih drugih menadžera zdravstveih ustanova podnesene su krivične prijave zbog neuplaćivanja doprinosa za plate.
Nevjerovatno, ali istinito da baš oni koji liječe druge, ne mogu biti liječeni jer od 68 javnih zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj, samo 11 redovno uplaćuje doprinosu Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
Prema informaciji Fonda, zaključno sa 31.januarom 2018. Dug zdravstvenih ustanova prema Fondu je 87 miliona KM.
PROČITAJTE: DUGOVI ZDRAVSTVENIH USTANOVA PREMA FONDU ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA
[pdf-embedder url=”http://www.gerila.info/wp-content/uploads/2018/07/FZORS-podaci-o-dugovanj-zdr-ustanova-2018.pdf” title=”FZORS-podaci o dugovanj zdr ustanova 2018”]
Apsolutni šampion je UKC Republike Srpske, koji je samo po ovom osnovu dužan 31.670.163 miliona KM. Prema podacima Fonda penzijsko invalidskog osiguranja, UKC nije platio ni doprinose za penzijsko osiguranje čak 44 mjeseca.
PROČITAJTE: DUGOVI ZDRAVSTVENIH USTANOVA PREMA FONDU PIO
[pdf-embedder url=”http://www.gerila.info/wp-content/uploads/2018/07/PIO-uplata-doprinosa.pdf” title=”PIO uplata doprinosa”]
O ovim, ali i o drugim pitanjima, a posebno o optužbama za pritisak na radnike nismo mogli dobiti odgovore od rukovodstva UKC.
Kako nisu ažurni s plaćanjem doprinosa, u UKC nisu ažurni ni sa odgovaranjem na mailove i zahtjevima za intervju sa direktorom UKC dr Vladom Đajićem. Iako smo im posljednji zahtjev poslali još 1.juna, tek nakon urgencije koju smo poslali 25 dana kasnije, dobili smo odgovor da sva pitanja u vezi sa temama koje obrađujete pošaljete e mail-om, a odgovor će blagovremeno biti dostavljen pismenim putem.
(NASTAVIĆE SE)
Tekst je proizveden u okviru medijskog pool-a Mreže ACCOUNT (Antikorupcijska mreža organizacija civilnog društva)