Na Listu lijekova koji se izdaju na recept Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za oboljele od rijetkih bolesti uvrštena su četiri nova lijeka, kao i hrana za posebne medicinske namjene. Pored ovih lijekova, prošlog mjeseca je uvršteno 12 lijekova na listu A1 lijekova koji se izdaju na recept, takođe, za oboljele od rijetkih bolesti i pojedina druga teška oboljenja.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS ističu da je riječ o lijekovima (feneterol, ipratropijum bromid, deflazakort tablete, perampanel tablete i acitretin kapsule) koji nisu registrovani u BiH, te su uvršteni na listu A1 lijekova koji se izdaju na recept, a kako bi se i dalje omogućila refundacija troškova oboljelima od rijetkih bolesti koji koriste ove lijekove.
“Na listu A1 je, takođe, uvršten i lijek namijenjen pacijentima koji su na hemodijalizi (kalcijev acetat, magnezijev karbonat), kao i lijek baklofen za pacijente oboljele od cerebralne paralize, multiple skleroze i drugih oboljenja nervnog sistema. U pitanju su, dakle, neregistrovani lijekovi koje porodice oboljelih nabavljaju uglavnom u inostranstvu i naknadno od Fonda refundiraju troškove za te lijekove”, navodi se u saopštenju Fonda.
Ističu da je novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju Republike Srpske precizirano u kojim slučajevima se može odobriti refundacija troškova zdravstvene zaštite i ona nije predviđena za lijekove koji se ne nalaze na listi lijekova koji se izdaju na recept.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Svjesni potrebe da su za pojedina teška hronična oboljenja, poput za oboljele od rijetkih bolesti, potrebni i pojedini lijekovi koji nisu bili obuhvaćeni listom lijekova koji se izdaju na recept, Fond je uvrstio na listu pomenute lijekove”, navodi se u saopštenju.
Pored lijekova, na listu A lijekova koji se izdaju na recept za oboljele od rijetkih bolesti, čiji je status potvrđen u Centru za rijetke bolesti, uvrštena je i hrana za posebne medicinske namjene (fantomalt, MCT ulje, L-carnitin Fresenius, Neocate Junior, Milupa GA 2, Glycosade).
Iz Fonda podsjećaju da su oboljelima od pojedinih rijetkih bolesti u Republici Srpskoj od prošle godine dostupne neke od najsavremenijih terapija, za koje je u ovoj godini u okviru Programa lijekova planirano 11 miliona КM. Svi oboljeli od rijetkih bolesti koji su registrovani u Centru za rijetke bolesti su već godinama u Srpskoj oslobođeni plaćanja participacije, bez obzira na dijagnozu i godine života.
O problemu nabavke lijekova za oboljele od rijetkih bolesti Gerila je pisala ranije.
Rijetke bolesti – česti problemi: Nedostatak lijekova za oboljelu djecu
Jedan od najvećih problema, kako su isticali naši sagovornici, predstavlja nezainteresovanost distributera za uvoz tih lijekova, jer veledrogerijama je u interesu da nabave skupe lijekove, ali im se ne isplati da nabavljaju jeftine lijekove. Svaka veledrogerija kada uveze lijek ona obračuna maržu, bez obzira ko lijek plaća.
“Veledrogerijama se ne isplati da uvezu lijek i da ga drže na policama i da čekaju hoće li neko skupiti pola miliona maraka da ga kupi ili neće. Međutim, kada im je garantovano da će ga prodati, kada se nalazi na listi, sigurno će ga naručiti”, izjavio je ranije za Gerilu Dragoslav Šinik, predsjednik Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima iz Gradiške.
Što se tiče jeftinijih lijekova kojih nema na našem tržištu, Šinik naglašava da je i dan danas problem kako obezbijeditri modus za uvoz lijekova koji su potrebni a za koje veledrogerije nisu pokazale interes zato što ne mogu zaraditi na njima.
“Ti lijekovi su i dalje rijetki na našem tržištu ali su za njih to male pare. Fond je to riješio na taj način da gdje god kupite lijek oni ga refundiraju, bez obzira na cijenu lijeka. Dakle, refundiraju sve lijekove kojih nema na našem tržištu”, ističe Šinik i dodaje da je ovo generalno dobar potez Fonda koji ljudima olakšava nabavku lijekova.
Gerila.info