Vrhovni sud FBiH je donio presudu kojom se poništava urbanistička saglasnost za malu hidroelektranu “Oštrac” na rijeci Ugar!
Velika je ovo pobjeda Kluba sportskih ribolovaca iz Travnika koji je zajedno sa pravnim timom AArhus centra pokrenuo sudske procese protiv urbanističke saglasnosti, građevinske i ekološke dozvole za mHE Oštrac, a koju je izdalo Ministarstvo prostornog uređenja, građenja, zaštite okoliša, povratka i stambenih poslova Srednjobosanskog kantona 19. juna 2019. godine.
Ovim je preinačena odluka Kantonalnog suda u Novom Travniku, a presudom Vrhovnog suda FBiH je utvrđeno da Klub sportskih ribolovaca Travnik, kao korisnik ribolovnih prava na području Srednjobosanskog kantona, neosporno ima aktivnu legitimaciju te je trebao učestvovati kao zainteresovana javnost u postupku odobravanja urbanističke saglasnosti za malu hidroelektranu “Oštrac”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Indir Melić, predsjednik Sportsko-ribolovnog društva Travnik, za GERILU kaže da ga ova odluka suda itekako raduje.
“Presudu Vrhovnog suda ocjenjujemo veoma pozitivno i ova presuda daje nam vjetar u leđa da nastavimo dalju borbu za poništavanje i građevinske dozvole”, kaže za naš portal Melić.
On ipak naglašava da presudom nije obuhvaćen investitor već samo Ministarstvo okoliša SBK da postupak vrati u prvobitno stanje.
“Nakon zavrsetka i poništenja svih dozvola krenuti ćemo u postupke poništavanja i ostalih dozvola za MHE na rijeci Ugar”, ističe Melić u razgovoru za GERILU.
Investitor male hidroelektrane “Oštrac” je firma VNT d.o.o. Jajce, većinski u njemačkom vlasništvu, a izgradna mHE je u fazi izgradnje ali je bitno promijenila i narušila izgled i funkciju rijeke Ugar.
Očekuje se da će resorni inspekcijski organi donijeti odluku o obustavi svih radova najmanje do okončanja novog procesa koji će Ministarstvo provesti u skladu sa presudom Vrhovnog suda FBiH.
Na svega 12 kilometara, na Ugru i njegovoj pritoci Ilomska, planirana je izgradnja čak 7 mini hidrocentrala.
Dozvolu za gradnju dobila je firma VNT čiji je vlasnik bio Vlado Ramjak koji je prodao ovu firmu njemačkom državljaninu Mattiasu Helmut Neutzelu, odnosno njemačkoj kompaniji ENEACON, što je navedeno i na njihovoj zvaničnoj veb stranici. Izvođač radova je firma Eskimo S2.
Iako je 2020.godine u FBiH na snazi bila tromjesečna zabrana gradnje malih hiodroelektrana koju je usvojio Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH, investitor i izvođač radova na mHE Oštrac se na to nisu obazirali pa su radovi bili nastavljeni u za vrijeme trajanja zabrane.
Koliku borbu su vodili ribolovci iz Travnika pokazuje i to da je policija tada zabranila ribolovcima proteste na mjestu izgradnje ove mHE iako su izvođač i investitor kršili zakon?!
Zvanični razlog zabrane su bile “korona” mjere, iako je isti dan održana Ovnovijada sa više hiljada učesnika, takođe u Travniku.
GERILA