Odbornik Vedad Deljković ne smije primati paušal iz opštine Stari Grad i iz Grada Sarajeva istovremeno, što je jasno propisano u članovima 8. Federalnog zakona i Zakona Kantona Sarajevo. Istovremeno, Grad Sarajevo nema nadležnost da donosi Zakone, nego po svojoj nadležnosti donosi Odluke koje moraju da budu usaglašene sa zakonima viših nivoa vlasti.
„Stavi lijepu sliku i namigni. Lavu nije stalo do mišljenja ovaca“, napisao je dan nakon našeg prvog teksta na svom FB profilu samozvani „Lav“ Vedad Deljković, inače uposlenik JP Olimpijski bazen Otoka d.o.o. Sarajevo, čiji je osnivač Grad Sarajevo, ali ujedno i odbornik u Opštinskom vijeću Stari Grad i odbornik u Gradskom vijeću Grada Sarajeva.
„Ovce“ smo, prema njegovom mišljenju, mi-građani, koji finansiramo njegovu pohlepu i bahatost.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Mačo fotografija je nastala kao odgovor na tekst portala Valter kojim su argumentima i dokumentima dokazali da je Deljković, kao opštinski i gradski odbornik Demokratske fronte (DF) (u koju je prešao iz SDA), izostajao s posla istovremeno dok je uredno evidentiran kao prisutan, te mu je isplaćivana puna plata i topli obrok.
I tako dvije godine. To znači da Deljković u JP Olimpijski bazen Otoka d.o.o. Sarajevo ostvaruje godišnju platu koja je rezultat njegovog radno-pravnog odnosa u ovom preduzeću, u neto iznosu 20.594,00 KM, ne računajući topli obrok i prevoz.
Međutim, on istovremeno kao odbornik u opštinskom i gradskom vijeću ostvaruje naknade u mnogobrojnim radnim tjelima u ova dva vijeća, ali i dupli paušal, protivzakonito, a što ćemo dokazati u ovoj priči. Samo po ovom osnovu u Opštinskom vijeću godišnje naplati 9.962,00 KM, a u Gradskom 9.480,00 KM, dok za naknade u komisijama dobija 3.000 KM. Sve skupa, Deljković na godišnjem nivou ostvaruje neto zaradu od 43.036,00 KM.
Kada je riječ o isplatama duplih paušala, računica pokazuje da je Deljković od 2017. godine nezakonito ostvario prihod oko 115.000 KM, ne računajući rad u komisijama!
Podsjećamo, članom 8. Zakona o platama i naknadama u organima vlasti Federacije FBiH uređena su prava izabranih zvaničnika. Tako je, u konkretnom slučaju, Deljkoviću-odborniku ostavljena mogućnost da pravo na paušal, kao izabrani zvaničnik, može ostvariti samo po jednom osnovu, odnosno na jednom nivou zakonodavne vlasti.
Federalni Zakon o platama i naknadama u organima vlasti se, shodno članu 63, primjenjuje na niže organe vlasti.
Prema ovom članu, „kantoni, opštine i gradovi u Federaciji dužni su bili donijeti svoje usaglašene propise iz oblasti plata i naknada sa ovim zakonom u roku od 90 dana od dana primjene ovog zakona“, a što je Kanton Sarajevo i učinio.
Kanton Sarajevo tako je usvojio vlastiti Zakon o platama i naknadama 31. januara 2019. godine, koji je usklađen sa federalnim Zakonom i koji takođe ograničava mogućnost primanja mjesečnog paušala samo po jednom osnovu, odnosno na jednom nivou zakonodavne vlasti, kao i visinu paušala.
To znači da Deljković ne smije primati paušal iz opštine Stari Grad i iz Grada Sarajeva istovremeno, što je jasno propisano u članovima 8. Federalnog zakona i Zakona Kantona Sarajevo.
Istovremeno, Grad Sarajevo nema nadležnost da donosi Zakone, nego po svojoj nadležnosti donosi Odluke koje, naravno, moraju da budu usaglašene sa zakonima viših nivoa vlasti.
Bez obzira što je ova problematika uređena u skladu sa zakonom, novi saziv Gradskog vijeća Grada Sarajeva je u januaru 2023. donio novu Odluku o platama i naknadama, u kojoj svjesno nije naveo ovaj dio iz zakona viših nivoa vlasti o nemogućnosti primanja dva paušala sa istog nivoa vlasti. U konkretnom slučaju, gradski odbornici iz vlastitog ili drugog interesa štite i na taj način odobravaju očiglednu korupciju u Gradskom vijeću.
Valter je prije mjesec i po u dva navrata, a shodno Zakonu o slobodi pristupa informacijama, od Gradskog vijeća bezuspješno tražio odgovore vezane za Deljkovićev paušal u Gradskom vijeću, te komisijama u kojima participira.
Tek nakon urgencije Valtera, predsjedavajući Gradskog vijeća Jasmin Ademović je odgovorio da su upiti proslijeđeni gradonačelnici Benjamini Karić „koja upravlja evidencijama, te rješava i daje odobrenja za zahtjeve koji se upućuju shodno ZOPSI-u“.
Dakle, gradonačelnica svjesno štiti Deljkovića i korupciju, ne poštujući zakone.
Samo nekoliko dana poslije urgencije Valtera od 16. jula ove godine, uvjerili su se u bliske prijateljske i političke odnose Benjamine Karić i odbornika Deljkovića (treći zvaničnik u ovoj međusobno povezanoj i bliskoj grupi je načelnik Opštine Stari Grad Irfan Čengić), kada je ovaj spašavao gradonačelnicu nakon blamaže sa kič „dijamantom“ građevinske firme iz Visokog, koji je Karić prvobitno montirala na Baščaršiji, zajedno s vidljivim produžnim kablom. Nakon salve negativnih kritika i nevjerice šire javnosti, ova takozvana „umjetnička instalacija“ je uklonjena i premještena ispred Olimpijskog bazena Otoka, gdje je Deljković zastalno zaposlen.
Kao što je u maju dokumentovano, Deljković je jedan od političara koji zloupotrebljava novac građana Sarajeva. U konkretnom slučaju, a prema tvrdnjama više uposlenika Bazena Otoka, Deljkoviću se izlazi u susret jer on glasa o budžetu i izvještajima svojih nadređenih i na taj način zauzvrat dobija ovjerene šihtarice, puno radno vrijeme i plate bez odbitaka.
Podsjećamo da su prethodno uposlenici ovog javnog preduzeća Tužilaštvu Kantona Sarajevo uputili krivičnu prijavu protiv Deljkovića za zloupotrebu položaja. U prijavi su, osim Deljkovića, navedeni i direktor Bazena Otoka Avdija Hasanović, Elvedin Zametica, šef organizacione jedinice kojoj je uposlen Deljković (i zvaničnik DF-a), te predsjednik Skupštine preduzeća Elvir Hadžiahmetović.
U prijavi se ističe da Deljković u posljednjih hiljadu dana skoro nikako nije bio na poslu, ali da je redovno isplaćivan za osmosatni radni dan sa svim naknadama. To su potpisivali i ovjeravali gore navedeni.
Krajem marta ove godine inspektori su izuzeli dokumentaciju o Deljkovićevom „prisustvu“ na poslu, a koju su, kako ističu uposlenici, lažno potpisivali Deljković, Hasanović, Zametica i Hadžiahmetović. Istovremeno, inspektori su provjeravali i telekom bazne stanice, koje takođe dokazuju neprisustvo na poslu.
Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo Valteru je potvrđeno da je formiran predmet te da se on nalazi u fazi provjera navoda iz prijave.
„Nadalje, a u vezi sa preostalim dijelom upita, obavještavamo Vas da se provode radnje na prikupljanju materijalne dokumentacije i drugih dokaza, te da obzirom na fazu u kojoj se isti nalazi, nismo Vam u mogućnosti dati više informacija“, odgovoreno je Valteru iz Tužilaštva KS.
U međuvremenu, uposlenici Bazena, u dokazivanju nezarađenih plata i lažnog prikazivanja učinka Vedada Deljkovića, ponudili su se da svjedoče Tužilaštvu kako bi ovaj predmet objedinio što više dokaza.
U vrijeme istraživanja i produkcije prve priče Deljkoviću je pružena mogućnost da odgovori na pitanja Valtera, ali on na njih nije želio da odgovori, kao što to nije učinio ni sada. Ovoga puta pitanja su mu upućena u vezi sa istragom Kantona Sarajevo i nezakonitim duplim paušalima. Odgovor, očekivano, nije stigao, jer je svjestan da gradonačelnica Benjamina Karić drži pod kontrolom sve evidencije Gradskog vijeća.