Banjalučka policija je danas potvrdila da nije izdala nikakve prekršajne naloge zbog održavanja javnog skupa koji nije prijavljen u skladu sa Zakonom o javnom okupljanju a koji je prije nekoliko dana odrržan ispred sjedišta SPRS u Banja Luci. Načelnik Policijske uprave Banjaluka Miloš Brkić je rekao da nije bilo potrebe za prekršajnim nalozima jer su se okupljeni, nakon upozorenja policije da skup nije u skladu sa zakonom, razišli. Advokat Jovana Kisin pojašnjava da je posrijedi klasična diskriminacija jer banjalučka policija, prema njenim riječima, različito prilazi istiom problemu u zavisnosti o kome se radi. Status banjalučke advokatice prenosimo u cjelosti.
DISKRIMINACIJA KAO BONTON BANJOLUČKIH INSTITUCIJA
Toliko je primjera diskriminacije u posljednje vrijeme od strane MUP-a, PU Banja Luka (prevashodno) i gradske uprave i dr. državnih i lokalnih organa i ustanova, da bi se umjesto dugo čekanog izvještaja Ombudsmana o zabrani diskriminacije, prije mogao napraviti “Izvještaj uspješno provedene diskriminacije” u skoro svim poljima djelovanja i primjene javnih ovlaštenja.
Dok se po sudovima svakodnevno vuče nekoliko stotina građana zbog učešća u javnim skupovima, iako učešće ne predstavlja prerkšaj i iako većina od tih skupova nije ni imala obilježja javnog skupa, s druge strane, kao nešto najprirodnije i najnormalnije imamo nekažnjene neprijavljene javne skupove i proteste na kojima se ugrožava nečija bezbjednost, prijeti se fizičkim obračunima i sl. Čitam ponovo press MUPa, PU BL gdje kažu da nisu imali potrebe da izdavaju prerkšajne naloge jer su se okupljeni građani ispred SP razišli. (?!) Pa čekajte malo, kako su se uopšte mogli okupiti kad je MUP bio dužan da 24h prije održavanja donese rješenje o zabrani?? Dakle, samim okupljanjem postupili su nezakonito i u prekršaju su. Ili to neko u MUPu nije ni donio rješenje o zabrani iako je bio dužan da ga donese jer je zahtjev bio neuredan? Ko to nije donio rješenje o zabrani koje je po čl. 13. Zakona o javnom okupljanju bio dužan da donese?? Ko je ta personica i da li će ikad da odgovara za povredu radne dužnosti? (ha ha, retoričko pitanje, izvinjavam se) Ili, ko to nije postupio po dužnosti i uočeni prekršaj nije sancionisao? Hoće li odgovarati? (ha ha- isto kao i prethodno) Više nego očigledno je da za određene građane Banja Luke Ustav može, Evropska konvencija može, a pak za ove druge – prekršajni nalog i ‘aps bez povoda – isto može. Posmatrači ćute, Ombudsman ćuti, Ministarstvo za ljudska prava ćuti, međunarodna zajednica ćuti pa je recept za uspješnu diskriminaciju skrčkan do savršenstva. Kako li je žrtvama diskriminacije u svom tom ludilu – malo ko se pita. Sva sreća (ili nesreća) pa meni nikad đavo ne da mira da ćutim, stoga evo par stvari:
1. Diskriminacija je kad MUP jedan javni skup dozvoli, a drugi identičan ne dozvoli.
2. Diskriminacija je kada se uredan zahtjev za održavanje javnog skupa odbije, a neuredan i neblagovremen usvoji.
3. Diskriminacija je kad MUP organizatore skupa Socijalističke partije ne sankcioniše iako zna ko su, a sankcioniše ljude koji nisu organizatori nečega što nije javni skup
4. Diskriminacija je kad nekim građanima kažete da mogu stajati na trgu ili parkiću ili kod hrama, a drugima kažete da se udalje – samo zato jer su “članovi” neformalne grupe PZD, ili bilo koje druge grupe
5. Diskriminacija je kada protiv nekog lica za određeni FB sadržaj pokrećete prekršajni postupak a za druge se oglušite iako su ovi drugi sadržaji krivično djelo (dakle, teže i opasnije od prekršaja)
6. Diskriminacije prema Romima, gejOvima, drugim nacionalnostima, ženama itd – ostavićemo za posebne teme.
Nego da ne bude puko naglabanje i moralisanje, bitna stvar je da diskriminacija nije samo pu kaka već je ista ZABRANJENA i KAŽNJIVA i predstavlja građanski delikt, prekršaj prema Zakonu o zabrani diskriminacije i krivično djelo prema Krivičnom zakoniku RS.