Nastavljaju se radovi na budućoj lokaciji Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori. Radovi se odnose na drugu fazu razminiravanja za potrebe provođenja druge faze istraživanja i mjerenja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u osnivanju, a potpisan je juče, 2.maja, sa firmom Titan d.o.o.
Goran Kukmanović, voditelj Odjela − Uspostava Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada, za portal GERILA, kaže da je dio razminiravanja proveden prošle godine za prvi dio istražnih radova na Trgovskoj gori.
“Sad kad je obavljena ta prva faza onda se sagledalo gdje bi bile dobre tačke za dalje istraživanje kako bismo što bolje sagledali teren, a budući da su te tačke minski sumnjive odlučili smo da se taj dio dodatno istražiti. Razminiraće se ti koridori da ekipe geofizičara mogu nesmetano prići lokacijama sa bušilicama i sondama. Ukupno ćemo istražiti oko 20-tak bušotina, a već smo obavili istraživanja na glavnoj, strateškoj bušotini, koja je išla ispod nivoa rijeke Une, odnosno od nulte tačke gdje su sadašnja skladišta na dubinu od 198 metara, odnosno 30 metara ispod korita rijeke Une. Ta glava bušotina je prvenstveno namjenjena istraživanju postojanja podzemnih voda”, izjavio je Kukmanović.
Na naše pitanje da li su pronađene podzemne vode prilikom istraživanja na glavno bušotini, Kukmanović ističe da preliinarni rezultati nisu pokazali da su pronađene podzemne vode ni na glavnoj, ni na ostale dvije bušotine koje su do sada istražene, kao i da je struktura Trgovske gore “čvrsta i nepropusna stijena”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Sada se trenutno završava četvrta bušotina koja traži podzemnu vodu, a uz nju za potrebe projektiranja, proračuna studije uticaja na okolinu se buši oko 15-tak bušotina. Taj cijeli niz bušotina će dati rezultate ispitivanja da se potvrdi teren i da se kasnije može ići u analizu za studiju uticaja na okolinu i projektovanje za sigurnosne analize. Bitno je da napomenem da će jezgre iz bušotina ići na dalju hemijsku i mehaničku analizu zbog daljih istraživanja i svi ti rezultati kao takvi isu u studiju uticaja na okolinu i tek to će biti relevnanto kada se zavvrši studija. Ovi preliminarni, prvi rezultati naravno ne daju nužno ispravnu sliku terena”, naglašava Kukmanović.
Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško ističu i da su do sada imali samo dva sastanka sa predstavnicima Ekspertskog tima iz BiH za Trgovsku goru.
Usluga razminiranja obuhvatiće središnji skladišni dio bivše kasarne Čerkezovac i potrebne koridore koji će omogućiti sigurno provođenje geoloških, hidroloških, geomorfoloških, ekoloških, seizmoloških i niza ostalih istraživačkih radova za izradu studije utjecaja na okolinz u cilju odabira lokacije za izgradnju Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada. Ukupna površina predmetnog područja iznosi 37.775 m2 i sastoji se od 10 cjelina.
Članovi Ekspertskog tima BiH su krajem prošle godine nakon posjete lokaciji Trgovska gora naglasili da bi bilo bi nekorektno postaviti skladište radioaktivnog otpada u opštini Dvor blizu granice sa BiH jer je riječ o seizmički nestabilnom području, što može predstavljati opasnost za narednih 10 do 12 generacija.
Ekspertski tim je još tada tražio od Savjeta ministara da u budžetu za 2022.godinu obezbijedi sredstva za istraživanja, inače od borbe BiH, a posebno građana Novog Grada, da se odlagalište za nuklearni otpad iz NE Krško ne smjesti ni kilometar od granice sa BiH, neće biti ništa. Nezvanično saznajemo da Savjet ministara još uvijek nije uplatio sredstva Pravnom i Ekspertskom timu. Članovi Pravnog tima su prošle sedmice u Tesliću održali sastanak o daljim aktivnostima i saznajemo da su na putu da konačno formulišu pravnu borbe BiH protiv odluke Hrvatske da uz granicu sa BiH smjesti skladište za srednje i nisko radioaktivni otpad proizveden u NE Krško i institucionalni otpad nastao u Hrvatskoj.
Ipak, sve je uzalud ukoliko se Savjet minsitara BiH uskoro konačno ne pokrene po tom pitanju i obezbjedi sredstva za funkcionisanje ova dva stručna tima koji su zaduženi za pitanje Trgovske gore.
Hrvatska, sa druge strane, ove godine vjerovatno završava sa istraživanjima kao i izradom Studije uticaja na okolinu, a nakon toga se očekuje i ubrzana izgradnja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.
GERILA.info