Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas u Novom Gradu nakon sastanka sa načelnikom Opštine Novi Grad Miroslavom Drljačom da želi da pitanje odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori bude riješeno diplomatski, putem razgovora, jer nikom nisu u interesu sudski sporovi, prenosi Radio Novi Grad.
Sličnog razmišljanja je i predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija koji je naglasio da BiH mora preuzeti odlučnije korake kada je riječ o pitanju odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
“Svi moramo da se okupimo i da se sačini reprezentativni tim koji će predstavljati BiH u eventualnom sudskom sporu”, rekao je Tegeltija, dodavši da će biti urađeno sve da ovo pitanje bude riješeno diplomatskim putem, ali da se ne može dozvoliti da na stranu budu stavljeni građani.
Prema njegovim riječima, institucije BiH nekoliko godina pokušavaju da se bave pitanjem Trgovske gore i koliko je to bilo uspješno sudiće se kasnije, ali ovaj proces i dalje traje jer Hrvatska ne odustaje od svojih namjera.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ministar za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević rekao je danas da treba internacionalizovati problem odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u Hrvatskoj, jer to pospješuje šanse Republike Srpske i BiH.
Rajčević je rekao novinarima u Novom Gradu da ovaj problem treba podići na viši nivo kako bi se čula priča o ugrožavanju ljudi u pograničnom pojasu.
“To prije svega treba uraditi upotrebom novih komunikacijskih alata koje nam pruža virtuelni prostor. Vlada Republike Srpske i kabinet predsjednika daće svoju podršku nevladinom sektoru i opštini Novi Grad i nadam se da ćemo sa jednom novom energijom krenuti u pravcu rješavanja ovog problema”, rekao je Rajčević.
Predsjednik Udruženja “Grin tim” Mario Crnković smatra da je današnji sastanak u Novom Gradu temu Trgovske gore postavio na ispravan način, saradnjom vladinog i nevladinog sektora.
“Ovo je korak dalje i način kako da se borimo protiv nedaće koja će nas snaći ako ne budemo dovoljno odgovorni”, rekao je Crnković, dodavši da je dogovoren način razmjene informacija i dokumenata koji se tiču pitanja planirane izgradnje odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
Crnković je za Gerilu izjavio da izražava zadovoljstvo što je predsjednica RS prepoznala ozbiljnost prijetnje da se Trgovska gora transformiše u deponiju radioaktivnih otpada, medicinskog otpada iz čitave Hrvatske kao i drugih opasnih otpada, na području napuštene kasarne Čerkezovac locirane svega 800 metara od rijeke Une i granice BIH i Hrvatske.
“Tokom sastanka, u kratkim crtama je predstavljen rad Green team-a u kontekstu borbe protiv bezobrazne namjere da se najopasniji otpadi smjeste nadomak rijeke Une, dok smo ostatak sastanka iskoristili priliku da razgovaramo o aktuelnoj situaciji kada je ova tema u pitanju. Skrenuli smo pažnju na potrebu aktvine i formalne saradnje vladinog i nevladinog sektora, cjeneći da oba sektora mogu dati mnogo u odbrani interesa građana. Evidentno je da raspoloženje u nevladinom sektoru postoji, te je nebrojeno puta dokazano u praksi, ali nužno je posložiti stvari na pravi način.”
Crnković navodi da su na sastanku skrenuli pažnju na potrebu kreiranja mehanizma razmjene znanja, saznanja, te eliminisanja nedostataka u argumentaciji ili dokumentaciji.
“Uz to važno je definisati tačke zajedničkog djelovanja, da bi smo u krajnjoj liniji na primjeren način okončali ovaj čitav proces. Agonija građana sjeverozapadne BIH i Sisačko-moslovačke županije stvarno traje predugo, ne trebaju nam dugački sudski procesi, već trajno otklanjanje prijetnje u što kraćem roku.”
Što se trenutnih dešavanja u vezi sa aktivnostima oko izgradnje odlagališta nuklearnog otpada tiče, Crnković ističe da je u toku javni uvid i rasprava za projekat privremenog zajedničkog skladištenja istrošenog nuklearnog goriva, koje zajedno realizuju Slovenija i Hrvatska.
“Pored toga, u Dvoru se realizuju aktivnosti koje treba da zadovolje projektnu dokumentaciju, a konkretno se radi o ispitivanju stavova stanovništva, istog tog stanovništva koje se izjasnilo na protestima, peticijama, na zborovima građana, čiji predstavnici su se jednoglasno izjasnili da su protiv radioaktivnog otpada, a njihov stav je potvrdio i načelnik opštine. Ovakva “ispitivanja” smatramo isključivo mrcvarenjem građana koji su već umorni od ove teme, a to što neko zgrće zavidne novčane iznose na ovakvim stvarima je stvar o kojoj nijansu više trebaju brinuti građani Hrvatske, jer je u pitanju njihov novac. Uz to, tokom jučerašnjeg dana okončana je javna nabavka kojom su odabrani izvođači radova na temu mjerenja nultog stanja radijacije u opštini Dvor, kao i izvođača za izradu dokumentacije i provedbu aktivnosti za pribavljanje potrebnih dozvola za izgradnju Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.”
Crnković naglašava da od svih nas zavisi da li će Trgovska gora biti odbranjena ili ne.
“Nema smisla prebacivati odgovornost različitim tvrdnjama kako je Hrvatska članica EU, kako imaju novac kojim mogu potkupljivati – ovo je borba koja prevazilazi etničke i državne granice, gdje čvrsto vjerujem da će običan čovjek pobijediti u borbi za dostojanstven i bezbjedan život. Istina je da će politike obe zemlje imati važnu ulogu, ali ovdje su u pitanju građani te nema prostora da iko sebi da za pravo da omalovažava opasnost koja nam prijeti. Kao i u svakoj temi, uvjek ima onih koji djeluju kontraproduktivno, ali uvjeren sam da ćemo zajedno uspjeti.”
U vezi sa eventualnim rastom tenzija između BIH i Hrvatske i daljnjom kulminacijom ovog problema, Crnković ističe da je samo formalno ovo stvar oprečnih stavova dvije zemlje.
“Interesne grupe iz Hrvatske koje žele Trgovsku goru pretvoriti u deponiju opasnih otpada se uspješno kriju iza naziva države, poturajući štetno rješenje za koje političke opcije u susjedstvu očigledno nemaju dovoljno interesa. Ne mogu i ne želim ovo gledati kao nešto što generiše tenziju između dvije države, ovdje je u pitanju isključivo odbrana interesa građana, koji su nedvosmisleno protiv toga da se pominjani otpadi deponuju u kompleks napuštene kasarne koja je locirana na 800 metara od rijeke Une i granice dvije države”, ističe Mario Crnković na kraju razgovora za Gerilu.