U Banjaluci je u toku posebna sjednica NSRS o nabavci kiseonika, a na dnevnom redu je i zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima, po hitnom postupku. Uvodno izlaganje je imao Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS. On je rekao da nalazi kiseonika koji su uzeti u zdravstvenim ustanovama u Srpskoj odgovaraju standardima evropske farmakopeje.
“Kada govorimo o aktuelnoj administrativnoj situaciju uvoza i distribucije kiseonika, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je onemogućila pravnim licima koja su zdravstvenim ustanovama isporučivala kiseonik dalje obavljanje neregistrovane djelatnosti”, rekao je Šeranić.
Minitar zdravlja je naglasio da je prijedlogom navedenog zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima RS predviđeno osnivanje agencije za lijekove i medicinska sredstva Srpske, te propisani djelokrug, kao i način rada, te nadležnost tog tijela.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Prijedlogom zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima uređuje se definicija lijekova i medicinskih sredstava za upotrebu u humanoj medicini, proizvodnja, ispitivanje i promet lijekova i medicinskih sredstava, te uslovi i mjere za obezbjeđivanje kvaliteta”, pojasnio je Šeranić.
Jelena Trivić, poslanica PDP rekla je u obraćanju u NSRS danas da je sramna informacija, koju je Ministarstvo zdravlja dostavilo NSRS.
“Vi ministre i Vi predsjedniče NSRS ovim prikrivate zločin i kriminal”, kazala je ona i dodala da će oni morati snositi odgovornost za sve ovo.
“Vi ovim zakonom ne rješavate pitanje nabavke medicinskog kiseonika za bolnice, koji je lijek”, kazala je Jelena Trivić, navodeći da pokušavaju da aferu kiseonik prebace na poliitčko pitanje.
Ona je kazala da ministar zdravlja prikriva informacije, koje su zvanične, u vezi afere “kiseonik”.
“Ovo je crvena linija, ovo nije ukradeni novac, ovo je ugrožavanje vlastitog naroda”, kazala je Trivićeva i navela da će se utvrditi svačija odgovornost, jer je, kako je kazala, konačno počelo da radi tužilaštvo.
“Vi predlažete zakon, koji treba da stupi na snagu za šest mjeseci. Koga vi varate”, kazao je Stanić i iznio tvrdnju da zakon o lijekovima i medicinskoj opremi Republike Srpske neće ni zaživiti, jer je, kako je kazao, sve ovo prevara. – Cilj je da se zaštiti kriminal u nabavci industrijskog umjesto medicinskog kiseonika u bolnicama Republike Srpske” rekao je u svom obraćanju Miladin Stanić, šef poslaničkog kluba SDS-a.
Predstavnici vlasti ipak su kategorični u svojim namjerama, a to je posebno istaknuo premijer Višković koji je rekao da navedeni prijedlog zakona ima za cilj obezbijedi dovoljne količine kiseonika za pacijente u Srpskoj kako bi se sačuvali životi, kao i da je spreman trpjeti bilo kakve sankcije kako bi se to obezbijedilo.
Posebnoj sjednici ne prisustvovuju poslanici DNS-a i SPS jer smatraju da je ovo “čista demagogija” aktuelne vlasti u Srpskoj.
DNS i SPS traže da se poštuju raniji skupštinski zaključci i odluke, a koje, kako kažu, vlast uporno krši. DNS traži posebnu sjednicu o pravima boraca i navodi da je ovo zasjedanje NSRS besmisleno.
“Donose zakon čija primjena će početi za šest mjeseci”, kazao je šef poslaničkog Kluba DNS-a Duško Ivić.
On tvrdi da je vlast “po hodnicima hvatala poslanike” da bi mogli da rade.
Od 51 poslanika koliko broji skupštinska većina u Narodnoj Skupštini Republike Srpske, mnogi od njih se danas nisu pojavili na posebnoj sjednici NSRS.
Na posebno skupštinsko zasjedanje vlast je, kako tvrde poslanici opozicije, po hodnicima jedva nahvatala 44.
BN televizija nezvanično saznaje da su se poslanici iz redova vladajućih partija u Republici Srpskoj “naprasno” razboljeli ili našli neko opravdanje da ne budu prisutni i da ne glasaju za Dodikove prijedloge i odluke u strahu od mogućih sankcija i eventualne krivične odgovornosti.
Po okončanju rasprave, uslijediće izjašnjavanje narodnih poslanika.
GERILA.info