U Republičkom javnom tužilaštvu potvrdili su da je u tom tužilaštvu formiran predmet u vezi sa nabavkama Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za vrijeme pandemije virusa korona u toku prošle godine. U toku je istraga, tvrde u Republičkom tužilaštvu.
Fond zdravstvenog osiguranja najviše je nabavljao u prvoj polovini prošle godine. Tada je iskorištena mogućnost nabavke pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja. To je na sjednici Vlade, 24. marta 2020. godine, omogućenom zaključkom koji je usvojila Vlada Republike Srpske.
“Mi imamo formiran i kada su u pitanju javne nabavke koje je provodio Fond zdravstvenog osiguranja i imamo upućen akt Agencije za javne nabavke u vezi sa nezakonitim postupanjima u postupcima javnih nabavki FZO RS. U toku je još uvijek pribavljanje sve potrebne dokumentacije i predmet se nalazi fazi provjera”, rekla je, prije nekoliko dana, Dragica Tojagić sekretar Republičkog tužilaštva RS.
U Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, na pitanja koja smo im slali, pravdali su se da je izbor postupka nabavke diktirala hitnost situacije, a da su svi predmeti nabavke u direktnoj vezi sa pojavom koronavirusa.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, do kraja maja prošle godine, sklopio je dvadeset ugovora koji su se odnoslili na nabavku sredstava za održavanje higijene, nabavku medicinskih sredstava i zaštitne opreme u ukupnoj vrijednosti od 54 miliona maraka.
Agencija za lijekove Bosne i Hercegovine od 15.3.2020 do kraja maja iste godine izdala je 49 saglasnosti za interventni uvoz. Od tog broja 45 interventnih uvoza odobreno je kompaniji Medietik iz Banjaluke. Radi se o gotovo 13 miliona maraka posla koji je Fond zdravstvenog osiguranja potpisao sa ovom kompanijom samo u prvom talasu pandemije virusa korona u Bosni i Hercegovini.
Podaci Agencije za javne nabavke BiH za period 17. mart – 30. april 2020. godine pokazuju da je Medietik za potrebe Fonda zdravstvenog osiguranja RS samo u tom periodu uvezao medicinsku opremu u vrijednosti gotovo 35 miliona maraka.
Zvanični podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokazuju da je Medietik od 1. januara do 3. jula 2020. godine u BiH uvezao medicinsku opremu u vrijednosti 16,4 miliona maraka.
Naročito je zanimljiva nabavka pedeset respiratora VG70 koje je FZO ugovorom platio 6,7 miliona maraka, više od 134 000 maraka po komadu. Ključno pitanje je kolika je stvarna nabavna cijena tih respiratora jer se uvidom u dostupne zvanične informacije dolazi do podataka da je Medietik respiratore VG 70 uvezao u tri navrata i to ukupno 100 komada. Ono što dodatno buni jesu podaci u izvještaju o izdatim saglasnostima za interventni uvoz medicinskih sredstava u BiH u periodu od 15.3 do 31.5 2020. godine. U tom izvještaju piše da je Medietik d.o.o. Banjaluka 14.maja 2020. godine odobren uvoz 50 komada ventilatora VG70 Superior mobile ICU po ukupnoj cijeni 2 975 000 maraka.
Ugovor o uvozu 50 komada VG70 ventilatora po ukupnoj cijeni od 6,7 miliona maraka bez PDV-a odnosno 7,8 miliona sa PDV-om Fond zdravstvenog osiguranja potpisao je sa Medietikom 8. aprila 2020. godine.
Razlika u cijeni, ukoliko se radi o istim ventilatorima a iz dokumentacije sve upućuje na to da se radi, je oko 3,8 miliona mraka. Ono što je zanimljivo jeste i da je FZO RS avansno Medietiku uplatio, prema ugovoru, šest miliona maraka za realizaciju tog posla.
Vlasnik i direktor Medietika je Željko Babić, suprug Ane Trišić Babić koja je savjetnik člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i brat Vladislava Babića bivšeg člana SDS-a koji je iz te stranke otišao zajedno sa Ognjenom Tadićem a važi za prijatelja bivšeg ministra zdravlja Republike Srpske Ranka Škrbića. Vladislav Babić prošle godine nije želio da komentariše poslove nabavke koje je Medietik dobio sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS. Iz ove firme, takođe, nikada nisu odgovorili na pitanja u vezi sa ovim javnim nabavkama.
Poslanik PDP-a, Igor Crnadak, rekao je da on očekuje da budu ispitane sve javne nabavke koje su za vrijeme pandemije virusa korona rađene po kratkoj proceduri.
“Mi posebno upiremo prstom u nabavke kao što je nabavka u kojoj je porodična firma savjetnika Milorada Dodika zaradila deset miliona. To je svugdje u svijetu stvar zbog koje padaju vlade, zar je to nešto neobično što pitamo”, kaže poslanik PDP u NSRS, Igor Crnadak.
Poslanik Davor Šešić kaže za Gerila info da je jasno da su vrijeme korone pojedinci koristili za bogaćenje preko nabavke medicinske opreme.
“Ono što je poražavajuće jeste činjenica da su to radili preko zvaničnih institucija kao što je Institut za javno zdravstvo. Sve više se pominju i malverzacije koje su učinili u Fondu zdravstvenog osiguranja. Jedna od afera koja se za njih veže jeste nabavka respiratora po nekoliko puta većoj cijeni od tržišne. Smatram da bi Tužilaštvo što prije trebalo da ispita ova poslovanja i da utvrdi šta se tu dešavalo. Svakako treba najstrožije kazniti sve one za koje se dokaže da su pokrali narod koji se u vrijeme pandemije borio za preživljavanje” rekao je za Gerila info poslanik SDS-a, Davor Šešić.
GERILA info