Ako se po jutru dan poznaje… Portaloidi bez impresuma bliski vladajućim strukturama polako hvataju zalet za vrelu predizbornu jesen. Ljeto još nije ni završilo, predizborna kampanja još nije ni počela a oni nastavljaju sa isprobanim receptom spinovanja, manipulacije i etiketiranja političkih protivnika označavajući ih kao strane plaćenike, izdajnike ili “programere obojenih revolucija”. Već viđeno, i to ne samo u izbornim godinama i u predizbornom periodu nego i tokom cijele godine, otkako su vladajući osjetili da im “uobičajeno širenje straha i mržnje” više ne prolazi.
Posljednji primjer (posljednji samo u nizu, ali nažalost biće ih još kako se izbori budu približavali) objavljen je na portalu gradskiportal.com, koji naravno nema impresum. U tekstu pod naslovom Politika i biznis: Imtec se ogradio od Delića, Lanaco ćuti na Perduva autor/i napadaju komapaniju Lanaco i Ozrena Perduva zbog njegovog političkog angažmana ističući da Lanacu više od dvije godine ne smeta politički angažman njihovog uposlenika, “pa ni kada je prošle godine formirao stranku “Pokret pravde””.
“Ni najave da bi na izborima mogao da se kandiduje za gradonačelnika Banjaluke nisu naveli Nebojšu Ninića i njegov Lanaco da razmisle kakvu poruku šalje moderna kompanija za kakvu se izdaju. Ne smeta im što je njihov zaposleni prijepodne kod njih stručnjak, a već poslijepodne grlati predvodnik političkog pokreta sa izraženom revolucionarnom notom. Valjda zato što Perduv u Lanacu stalno programira, pa im je svejedno da li se radi o nekom softveru ili možda obojenoj revoluciji. Svaki izostanak s posla je kod njih, po svemu sudeći, uvijek opravdan”, ističe se u tekstu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Može se prepoznati matrica koja dominira u tekstovima koje objavljuju mediji bliski vladajućim strukturama, bilo da je riječ o portaloidima bez impresuma, viđenijim privatnim medijima ili javnom servisu. Politički protivnici i svi oni koji razmišljaju drugačije od vladajućih označavaju se izdajnicima, plaćenicima ili “obojenim revolucionarima”. Naravno, po već isprobanom receptu, kad neki portaloid pusti ovakav ili sličan spin, ubrzo ga prenesu i vodeći mediji iz garniture medija koji podržavaju vlast. U ovom slučaju ATV.
U nastavku teksta se navodi da je Nebojši Niniću, vlasniku Lanaca, “sigurnije sjediti na dvije stolice, javno se smješkati vlastima i očekivati unosne poslove, a s druge strane praviti rezervnu poziciju da preko tihe podrške Perduvu i njegovom pokretu naknadno izvuku korist. Ne treba zanemariti da su sa takvim ponašanjem dobili vjetar u leđa kod značajnih faktora u Sarajevu, a koristi će tek biti ako Perduv uspije da postane faktor u novom sazivu banjalučkog parlamenta”.
Bez namjere da budemo advokati Lanaca i Nebojše Ninića, posebno ne ulazeći u pozadinu ovog napada koji potencijalno leži u borbi za interes, uticaj i moć, ne možemo a da ne primijetimo, u najmanju ruku, licemjerje koje prožima čitav tekst. Autorima ovog “proglasa” protiv Perduva i Lanaca smeta to što Ozren Preduv u isto vrijeme radi u jednoj privatnoj firmi i što se politički aktivirao, iako je njegov politički angažman još u povojima, drugim riječima još uvijek niko nije ni glasao za njega a kamoli da je izabran na neku funkciju, ali im ne smeta što neke osobe istovremeno imaju politički angažman, i to aktivni (u Narodnoj skupštini RS ili u Parlementu BiH), ali su i zaposleni u državnim firmama, kao što su npr. Elektropenos BiH ili Univerzitetski klinički centar Republike Srpske.
Dakle, smeta im što neko radi u privatnoj firmi, za platu koju mu isplaćuje privatnik, i što se politički aktivirao, ali još nije izabran, ali im ne smeta što neko iz vladajuće strukture radi u državnoj firmi, prima platu iz budžeta, i pri tome je politički aktivan kao parlamentarac i za to opet prima nadoknadu iz budžeta?! “Drž'te lopova”, rekli bi neki.
Na kraju, u tekstu se naglašava da “nije teško zaključiti zašto Lanacu ne pada na pamet da jasno razgraniči i javnosti pošalje poruku, šta je posao i kompanija, a šta politika”. Zanimljiva konstatacija. Međutim, postavlja se pitanje da li bi Elektropenos BiH, UKC RS ili neka druga državna firma u kojoj su zaposleni ljudi koji se istovremeno aktivno bave politikom (a ima ih, bogu hvala), jasno razgraničili i javnosti poslali poruku šta je posao a šta politika?! Ili se takav angažman podrazumijeva za vladajuće koji se bore za “nacionalnu stvar” i “moralnu čistoću društva”?
Gerila.info