Kao što smo pisali juče, akcize na gorivo su, očekivano, ukinute.
Ali ako ste pomislili da će gorivo od sada biti jeftinije, ipak ćete na to počekati. Možda i mjesecima.
Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini koji se odnosi na ukidanje akcizana na naftu i naftne derivate u periodu od pola godine usvojen je danas u Domu naroda Parlamenta BiH, ali je usvojen je “u prvom čitanju” i, po svoj prilici, na njegovu primjenju će se još čekati.
Svih 14 prisutnih delegata je glasalo za, ali su neki, poput Dušanke Majkić iz SNSD-a, još juče najavili da će na ovom zakonu biti još intervencija.
Majkić je danas, nakon usvajanja Zakona, rekla da je potrebno je da zakon bude usvojen i u drugom krugu nakon amandmanske procedure, a u međuvremenu je moguće predložiti amandmane. Nakon toga je potrebno da se usvoje izmjene zakona i u drugom čitanju kako bi on stupio na snagu.
– Sjednica će, pretpostavljam, biti do kraja augusta. Potrebno je da Komisija zasjeda i usvoji amandmane na ovaj najlošiji zakon koji je u mom životu došao. Koliko je parlamentarcima stalo da prigrabe afirmaciju za sebe, govorim o populizmu, vidi se po tome kako je zakon urađen. Tamo se očekuje da Savjet ministara vrši zakonodavnu funkciju. U tekstu se kaže da je ukidanje akciza na šest mjeseci, pa se kaže da će Savjet ministara to produžavati. Nemaju oni tu nadležnost po zakonu. Zamislite te provalije, pošto je pitanje kad će se formirati Parlamentarna skupština u narednom sazivu – istakla je Majkić.
Ona je dodala da je glasala ZA jer je “stravično raditi na brzinu” i budući da nije imala vremena, ali da će zato uložiti amandmane.
– Suština je da se uvodi temporalnost tog zakona, odnosno vremenski okvir, nakon čega se vraća na stanje kako piše u zakonu, ne nestaje taj član koji je osnovna odrednica. Utvrđuje mu se rok u skladu sa tržišnim uslovima. Samo parlament može uraditi to – dodala je Majkić.
Majkić je dodala i da je u BiH prisutan problem trenutnih zaliha goriva, kao i da smatra da je pozitivno to što cijene goriva već padaju zbog dešavanja na svjetskom tržištu naftom.
GERILA.info