Reagujući na posljednje Dodikovo negiranje genocida u Srebrenici, iz američke ambasade navode da je Dodik, kao i uvijek, u krivu, dok Dodik, reagujući na prozivke iz ambasade, ističe da presude na koje se poziva Ambasada SAD nisu konačna istina.
Nakon što je novoizabrani predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio da je “njegova pozicija po pitanju genocida u Srebrenici vrlo jasna”, odnosno da je “Međunarodni sud bio vrlo jasan i donio odluku kad je u pitanju Srebrenica”, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je izjavio da Milatović o Srebrenici “sudi onako kako je sudio i njegov prethodnik”.
“Pozivanje na presude Međunarodnog suda, a nepominjanje velikog stradanja Srba u i oko Srebrenice i otpor Srba da priznaju zločin koji nisu počinili, govori da je Milatović izabrao da se dodvorava Sarajevu ne oklijevajući da uvrijedi Srbe i Republiku Srpsku. Šteta, mislio sam da je antisrpska politika u Crnoj Gori poražena”, izjavio je Dodik.
Reagujući na Dodikovo negiranje genocida u Srebrenici, iz Ambasade SAD u BiH su naveli da je Dodik, kao i uvijek, u krivu kada tvrdi da se genocid nije dogodio u i oko Srebrenice u julu 1995. godine.
“Činjenice o ovoj tragediji potkrijepljene su besprijekornim forenzičkim i drugim dokazima te su ih izvan svake sumnje utvrdili međunarodni sudovi: elementi Vojske Republike Srpske, pod zapovjedništvom Ratka Mladića i političkom direktivom Radovana Karadžića, počinili su genocid, a oni su ratni zločinci. Za ovaj i druge ratne zločine počinjene tokom rata 1992.-1995. krivi su počinitelji, a ne cijela jedna etnička skupina. Ponovljeno poricanje genocida u Srebrenici od strane gospodina Dodika ne može promijeniti ove činjenice”, ističu u američkoj ambasadi.
Dodaju da grubi komentari, puni predrasuda o Srebrenici i drugim osjetljivim temama ne pomažu građanima Republike Srpske.
“Oni su pokušaj da se skrene pažnja sa trenutne kampanje oduzimanja temeljnih sloboda ljudima koji žive u Republici Srpskoj; od neuspjeha u rješavanju svakodnevnih pitanja koja najviše zabrinjavaju stanovnike Republike Srpske kao što su rastuće cijene; i od neodgovornog javnog zaduživanja koje stavlja budućnost Republike Srpske pod hipoteku”, navode iz ambasade.
Naposlijetku, naglašavaju da ne mogu spriječiti Dodika da nastavi sramotiti sebe i Republiku Srpsku, ali će nastaviti da reaguju na negiranja genocida.
“Takođe ćemo nastaviti da podržavamo i sarađujemo sa građanima Bosne i Hercegovine, uključujući i one koji žive u Republici Srpskoj, dok rade na izgradnji mirne, demokratske i prosperitetne budućnosti za sebe unutar euroatlantske zajednice naroda”, ističu na kraju.
Reagujući na prozivke iz američke ambasade, Milorad Dodik je istakao da presude međunarodnih sudova za događaje u Srebrenici na koje se poziva američka Ambasada ne mogu se uzeti kao konačna istina, “jer predugačak je spisak zločina počinjenih u svijetu koje nije procesuirao nijedan sud, uključujući zločine koje su počinili istomišljenici Majkla Marfija van granica SAD”.
Dodik je izjavio da SAD ne priznaju jurisdikciju međunarodnog suda za svoje državljane, ali ti isti sudovi su im relevantni za druge države, naglasivši da mu odavno već ništa ne znači šta će reći neko iz američke Ambasade i da ovo odgovara samo i isključivo zbog građana Republike Srpske.
“Kada jedno diplomatsko predstavništvo sebi dozvoli rječnik i konstrukcije trećepozivača iz vječne opozicije u BiH onda svi treba da stavimo prst na čelo. Svakim saopštenjem Ambasada SAD urušava ugled svoje države i osnažuje uvjerenje građana Srpske da ambasador Marfi nije dobronamjeran prema Srbima i Republici Srpskoj”, poručio je Dodik.
Ovim Dodik nastavlja konfrontaciju sa američkom ambasadom koja je kulminirala prekidom saradnje sa američkim i britanskim diplomatama u BiH “zbog antidejtonskog djelovanja”.
Podsjećamo, Dodik je ovo najavio 17. marta kada je saopštio da će se donijeti odluka o prekidu kontakata sa američkim i britanskim diplomatama i ambasadama u Bosni i Hercegovini, dok je Vlada Republike Srpske 23. marta usvojila Informaciju o prekidu saradnje sa američkim i britanskim diplomatama u BiH.