Osobe sa invaliditetom kojima su potrebne usluge personalnih asistenata su, nakon jučerašnje blokade ulaza, noć proveli u zgradi Gradske uprave Banja Luka.
Korisnici Udruženja distrofičara i Gradske organizacije slijepih proveli su noć u zgradi Gradske uprave, nakon što su juče blokirali ulaz u zgradu, jer nije dozvoljeno da svi uđu u hodnik, pošto bi, kako im je rečeno, mogli stvoriti gužvu.
Kada su jutros došli i drugi distrofičari i slijepe osobe da se pridruže protestu, obezbjeđenje ih nije pustilo da uđu u zgradu, pa su oni pozvali policiju. Nakon njihove intervencije, omogućen im je ulaz.
Nakon što prethodni sastanak u Gradskoj upravi nije dao rezulate, danas je održan novi, a iz Gradske uprave su saopštili da su iz Gradske organizacije slijepih pristali na povećanje od dodatnih 10 odsto, koji će ih, kako su istakli, približiti cijeni personalne asistencije koju pružaju druga udruženja.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Dogovor je da ćemo u naredni mjesecima dodatno analizirati sve cijene i pokušavati iznaći rješenja da se cijene dodatno izjednače. Kada je riječ o distrofičarima, oni su rekli da žele da se njihova cijena izjednači sa cijenom usluge pomoći u kući koja je osnovno pravo i koja nema veze sa Gradom, niti je Grad uređuje, niti propisuje, nego nadležno ministarstvo”, navode iz resornog odjeljenja.
Ističu da svi korisnici personalne asistencije moraju da znaju da će svi biti zbrinuti, te da slijedi razgovor sa predstavnicima Centra za socijalni rad kako nijedan korisnik ne bi ostao bez personalne asistencije.
Podsjećamo, personalni asistenti finansiraju se iz budžeta Grada koji im nije uplatio sredstva za decembar, a u Banjaluci trenutno postoje tri udruženja koja pružaju usluge personalne asistencije i to Gradska organizacija slijepih, Udruženje distrofičara, kao i humanitarna organizacija “Partner”.
Osobe sa invaliditetom blokirale ulaz u GU Banjaluka, traže povećanje naknada i isplatu dugovanja
Prva dva udruženja najavljuju obustavu usluga od prekosutra, petak 1.marta, iz razloga što, kako kažu, sa postojećim novcem ne mogu nastaviti da rade.
Ističu da je oko 50 korisnika usluge personalne asistencije uputilo dopis gradonačelniku i direktorici Cenatra za socijalni rad, da ih posjete ali kako nisu dobili nikakvu povratnu informaciju okupili su se danas ispred Gradske uprave.
Iz ova dva udruženja ističu da HO „Partner“ nije dio protesta jer su, kako se navodi, “zadovoljili svoje potrebe i nisu u ovoj aktivnosti kao i do sad”.
Grad Banjaluka duguje oko 80.000 maraka za decembar prošle godine, a poseban problem je, kako ističu i cijena rada personalnih asistenata a za šta, u budžetu za tekuću 2024.godinu, nisu odobrena sredstva za povećanja.
Personalni asistenti pružaju podršku u održavanju lične higijene, ishrani, oblačenju, obavljanju kućnih poslova, pohađanju fakulteta, boravku na radnom mjestu, u kupovini, javnom prevozu, tokom slobodnog vremena, organizacije dnevnih aktivnosti.
Gerila/Mondo