Nakon četiri godine pauze, u skupštini Republike Srpske ponovo će se raspravljati o negativnim revizorskim izvještajima u javnom sektoru.
U prethodnom sazivu skupštine rad Odbora za reviziju bio je neko vrijeme blokiran, s obzirom da predstavnici vladajuće koalicije nisu htjeli dolaziti na sjednice.
„U programu ekonomskih reformi za dvije hiljade dvadeset četvrtu godinu govori se uporno o reformi javnih preduzeća, a oni ne žele da javnost bude upoznata sa stanjem u tim preduzećima i šta je to i na osnovu čega su dobili negativna mišljenja revizije“ , kaže predsjednik Odbora za reviziju Mirjana Orašanin.
Sjednice Odbora za reviziju nerijetko su bile dovedene do usijanja. Sukobi opozicionih i vladajućih političara čak su prijetili da prerastu u fizički sukob.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Na prethodnoj sjednici sam napustio sjednicu Odbora za reviziju i tražio da se Narodna skupština i Zakonodavni odbor izjasne o kršenju poslovnika o tome kako vlast koja ima većinu opstruiše da se u skladu sa poslovnikom svaki negativni izvještaj Glavne službe za reviziju nađe na sjednici Narodne skupštine i da se proslijedi tužilaštvu, izjavio je lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović.
Pomalo iznenađujeće, ali je Zakonodavni odbor NSRS, na čijem čelu sjedi kadar SNSD-a ipak dao svoje mišljenje, u kojem je navedeno da negativni revizorski izvještaji treba da se nađu pred posalnicima.
„To će na neki način opteretiti dnevni red Narodne skupštine, ali to piše u poslovniku i naše je da tumačimo kako piše, a ne da izmišljamo toplu vodu i takve stvari će biti predmet razmatranj. I prethodni izvještaji kako smo imali priliku da razmatramo kao i svi budući negativni revizorski izvještaji“, napominje predsjednik Odbora Mladen Ilić, inače poslanik SNSD-a.
Tako će se već na narednoj sjednici Narodne skupštine naći izvještaji nekoliko bolnica, domova zdravlja, Lutrije i Šuma Republike Srpske. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Savo Minić kaže da stanje u toj oblasti treba da bude predmet ozbiljne rasprave.
„Sve mora biti transparentno, posebno kada se radi o prirodnom bogatstvu. Šume su naše prirodno bogatstvo. Šumama samo gazduje Direkcija i sigurno da ima obavezu da pogotovo negativni revizorski izvještaji, na svaki mogući način, da budu transparentni i publikovani. Čemu služi izvještaj ako nećemo iz njega izvući neke zaključke“ , izjavio je Minić.
Na loš rad kada su u pitanju revizije upozoravaju i u Centru civilnih inicijativa. Upozoravaju da dosadašnje izbjegavanje vladajuće većine u stvari izbjegavanje odgovornosti za loše stanje u javnom sektoru, bez obzira što takvi izvještaji treba da budu i dostavljeni u Tužilaštvo.
Tužilaštvo na osnovu svojih postupaka odlučuje da li su oređeni postupci bili koruptivni, da li sadrže neke elemente krivičnog djela. Posljednjih godina i nije bila praksa da se iz negativnih izvještaja dešava u smislu da tužilaštvo podiže optužnicu. Da li se ti predmeti stave ad acta ili se ne ulazi u procese“, kaže Željko Ninković, iz CCI-a.
Posljednji put negativni revizorski izvještaj pred poslanicima je bio na sjednici dvije hiljade devetnaeste godine. Od tada je napisano još 19 negativnih izvještaja, međutim, na sjednicama Odbora za reviziju je govoreno da ne treba iznositi prljav veš, a ni d aposlanici nisu kompetentni da o izvještajima raspravljaju.