Jovan Kalaba i Vanja Bjelica Prutina, članovi Centralne izborne komisije iz redova srpskog naroda, odbili su zahtjev Vlade RS da podnesu ostavke na svoje dužnosti kako bi se CIK BiH na taj način delegitimisao i time otvorio put za sprovođenje predstojećih izbora na entitetskom nivou.
“Neću podnijeti ostavku”, izjavio je kratko Kalaba, kako ga citira portal “Oslobođenja”, a uz to je poručio kako ne planira komentarisati ono što govore političari.
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine, do danas nije zaprimila zaključak Vlade RS, kojim poziva sve članove organa za sprovođenje izbora iz Republike Srpske da podnesu ostavke na dužnost, a o sadržaju tog zaključka članovi CIK-a su informisani putem medija, saopštila je Vanja Prutina-Bjelica.
“Navedeni zaključak se od strane različitih nosilaca izvršnih funkcija u medijima različito interpretira, na način da neki ukazuju da se isti odnosi i na članove Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine, dok drugi ističu da je isti upućen isključivo članovima gradske i opštinske izborne administracije. Zbog navedenog, u vezi sa upitom za moje postupanje, ukazujem da su prava i obaveze člana Centralne izborne komisije BiH, propisani Izbornim zakonom BiH, te da kao takva ne mogu biti predmet ograničavanja ili ukidanja, pa ni zahtjevanja ostavke od strane vlade bilo kojeg eniteta”, poručila je Vanja Bjelica – Prutina.
Ona je naglasila da takav zahtjev smatra nezakonitim i da ga smatra svojevrsnim pritiskom na nezavisan rad Centralne izborne komisije BiH.
“Uvažavajući princip vladavine prava, te obavezu nepristrasnog i apolitičnog djelovanja, kategorično odbacujem svaki pokušaj uplitanja u moj rad, kao i svaku vrstu političkog pritiska”, zaključila je Bjelica-Prutina.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske je prije dva dana usvojila zaključak kojim se od članova Centralne izborne komisije BiH, koji su iz Republike Srpske, traži da podnesu ostavke. Ovaj zahtjev je upućen nakon što je Kristijan Šmit, visoko predstavnik kojeg insituticije RS ne priznaju, nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona BiH.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, je najavio u znak protivljenja Šmitovom nametanju izmjena Izbornog zakona da će Srpska do 20.aprila donijeti vlastiti izborni zakon i da će po njemu sprovesti lokalne izbore u oktobru ove godine.
Sa druge strane, i Evropska unija nije najsrećnija sa Šmitovom odlukom o nametanju izmjena Izbornog zakona BiH, ali takođe smatra da tu odluku sada treba provoditi, izjavio je Johan Satler, šef delegacije EU u BiH.
On je pozvao vlasti u Srpskoj da ne posežu za protivustavnim mjerama, iako je u intervjuu sarajevskom “Dnevnom avazu” priznao da “korištenje bonskih ovlaštenja visokog predstavnika smatra mjerom koju je trebalo koristiti tek kod nepopravljivih zakonskih radnji”, a što, kako se navodi, nije bilo slučaj kod pregovora o izmjenama izbornog zakona.
“Bilo je još vremena da domaće vlasti usuglase izmjene i dopune izbornog zakona”, rekao je Sattler u oprezno izrečenoj kritici upućenoj Kristijanu Šmitu i dodao da je vladajućoj kolaciji na BiH novu trebalo dati još jednu priliku da potvrdi sposobnost za postizanje kompromisa kakvu su ranije pokazali kroz usuglašavanje drugih spornih zakona.
Podsjećamo, Šmitovu intervenciju ranije su pozdravili SAD, Velika Britanija i Njemačka, dok su se tome usprotivili Rusija i mađarski premijer Orban, dok su unutar BiH nametnute promjene Izbornog zakona BiH pozdravili iz bošnjačkih i građanskih stranaka a osudili iz HDZ BiH i vladajuće političke koalicije u Republici Srpskoj, smatrajući ih nepotrebnim.
Dejan Rakita / gerila.info