Većina ugostitelja u Republici Srpskoj nezadovoljna je produženjem zabrane rada nakon jučerašnje sjednice Republičkog štaba za vanredne situacije. Ugostitelji tvrde da ih je Vlada slagala jer im je na jednom od sastanaka obećano da će im biti omogućen rad. Ljuti su, naročito nakon dozvole za rad tržnim centrima u Republici Srpskoj. Za ponedeljak 5. aprila sa početkom u 17 časova najavljeni su protesti ispred Palate Republike, ali i u drugim gradovima Srpske.
“Na sastanku sa premijerom nam je obećano da će nas pustiti da radimo. Kazali su nam da mi nismo izvor zaraze i širenja virusa korona. Sada je dozvoljeno tržnim centrima da rade, ugostiteljske radnje su zatvorene. Svi su nas slagali”, prenosi izjavu neimenovanog izvora iz “Horece” RTV BN.
Ono što za Gerila.info, potvrđuju pojedini članovi udruženja ugostitelja “Horeca” jeste da većina članova tog udruženja nije zadovoljna “prijateljskim” odnosom koji pojedinci iz rukovodstva “Horece” imaju sa Vladom Republike Srpske. Na društvenim mrežama pojavila se poruka koju je Radovanu Viškoviću poslao jedan od članova “Horece” a kojom premijera obavješta da se “Horeca” povlači iz pregovora sa Vladom kao i da je rukovodstvo “Horece” umirivalo članstvo kao i da su zbog toga optuženi da su na strani Vlade. Taj član rukovodstva “Horece” obavijestio je Viškovića da rukovodstvo udruženja ne želi da bude odgovorno za masovne proteste širom Republike Srpske.
Naši izvori iz “Horece” tvrde da je komunikacija u samom udruženju loša a da pojedinci “miniraju” nastojanja ugostitelja da ostvare svoja prava.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Ugostitelji su protest održali 22. marta a tada je te proteste koji, zvanično, nisu imali organizatore podržala i “Horeca”. Nakon toga predstavnike “Horece” saslušali su Željka Cvijanović, Radovan Višković i Milorad Dodik ali na taj sastanak nisu pozvani predstavnici radnika u ugostiteljstvu i turizmu.
Zanimljivo je da je skupštinska većina u Banjoj Luci jednim od amandmana predložila da iz budžeta grada za “Horecu” bude izdvojeno milion maraka.
Odbornik Saša Čudić na pitanje zašto bi grad Banjaluka izdvajao za “Horecu”, koja je je ugrožena mjerama Republičkog štaba, je rekao da bi u tom slučaju ako bi grad izdvojio sredstva pomoć grada dobili samo ugostitelji iz Banjaluke.
Odlukama Republičkog štaba za vanredne situacije ugostitelji ali i još neke od djelatnosti su onemogućeni da rade. Vlada je obećala pomoć u vidu plaćanja poreza i doprinosa i minimalne plate za one koji ne budu radili duže od mjesec dana ali je to isto građanima koji su onemogućeni da rade obećavano i prošle godine i nije bilo dugog daha. U svemu najviše ispaštaju radnici koji rade u granama privrede koje su onemogućene da posluju jer gotovo svi dio plate dobijaju “na crno” što im je u ovom slučaju i pored najavljene pomoći Vlade izgubljeno.
GERILA.info