U BiH će biti formirani ekspertski i pravni tim koji će se baviti problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori u Hrvatskoj, s ciljem da bude spriječeno ugrožavanje zdravlja oko 250.000 stanovnika, izjavio je danas ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.
Košarac je, nakon sjednice Koordinacionog tijela BiH za problematiku odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori, istakao da će ekspertski tim činiti eminentni stručnjaci, predstavnici entitetskih ministarstava, opštine Novi Grad i Unsko-sanskog kantona, nadležnih agencija kao i Kluba zelenih, prenosi Srna.
“Vjerujem, nažalost, da Hrvatska neće odustati od lokaliteta Trgovska gora za odlaganje radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva. Zato moramo iskoristiti stručne, naučne i pravne kapacitete kako bi onemogućili Hrvatsku u ovoj namjeri, jer postoji opravdani strah za zdravlje oko 250.000 stanovnika u 13 opština u BiH u slivu rijeke Une”, rekao je Košarac novinarima u Banjaluci.
On kaže da će ekspertski tim predvoditi Emir Dizdarević i da će Savjetu ministara u narednih nekoliko dana dostaviti prijedlog odluke o formiranju ovog tima.
“Kada je riječ o pravnom timu u narednih 10 do 15 dana dostavićemo prijedlog Savjetu ministara. Apelujem i na ministra inostranih poslova BiH Biseru Turković da pokrene diplomatske aktivnosti sa Hrvatskom. Planiramo da predstavnici BiH razgovaraju sa vlastima u Hrvatskoj i da eksperti budu uključeni u sve procese”, dodao je Košarac.
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić naglasila je da je u Hrvatskoj poništen javni poziv za izbor konsultantske kuće koja je trebalo da izradi studiju uticaja na životnu sredinu.
“Ukoliko Hrvatska želi da izradi studiju, onda mora obavijestiti BiH. Nezamislivo je da odlagalište bude u blizini zaštićenih područja. Period pravne bitke tek predstoji ukoliko Hrvatska ne odustane od Trgovske gore”, rekla je Golićeva.
Predstavnik Zelenog kluba – međuparlamentarne grupe poslanika Saša Magazinović rekao je da je u rješavanju ovog problema sada učinjeno mnogo više, nego u prethodnim sazivima Savjeta ministara i da je pokazano potrebno jedinstvo svih nivoa u BiH.
“Nemam odgovor na pitanje zbog čega Predsjedništvo BiH do sad nije povelo konkretne aktivnosti jer se ovo tiče itekako vanjske politike. Podsjetit ću vas da je nakon međunarodne konferencije koju smo organizovali kao Zeleni klub, Predsjedništvo usvojilo niz zaključaka, među kojima je i da će komunicirati s institucijama RH i da će se formirati pravni tim. To je bilo u martu prošle godine i nije ništa implementirano. Većina aktivnosti imeplementirana je na inicijativu dva entitetska mistarstva, državnog ministarstva i da je to tek sad u nekoj fazi ozbiljnosti. Ja sam opozicioni poslanik, ministri su iz vladajuće pozicije, ali kada je ovo pitanje na dnevnom redu ovo mora biti mjesto dodira i saradnje svih nas. Najznačajniji udio u ovome ima politka, ali bez struke ne može ništa”, poručio je Magazinović.
Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača ponovio je da su građani u slivu rijeke Une zabrinuti zbog namjere Hrvatske i da ne smije biti dopušteno da Trgovska gora bude odlaglište radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva.
“Tada sam prvi put osjetili da mi kao građani nismo sami, da postoji konsenzus. Imamo i građane Hrvatske iz Dvora koje niko ne uvažava. I oni su istakli spremnost da to odlagalište ne bude na njihovoj teritoriji. Ali Hrvatska neće odustati jer imaju malo vremena s obizorm da u postojećem skladištu imaju prostora za odlaganje do 2023. godine”, rekao je Drljača.
Sastanku su prisustvovali i federalni ministar trgovine i turizma Edita Đapo i direktor Regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu bezbjednost BiH Marinko Zeljko.
Portal Gerila već duže vrijeme prati dešavanja u vezi sa najavljenim odlaganjem nuklearnog otpada u blizini granice Hrvatske i Bosne i Hercegovine:
- GERILA.info u Novom Gradu: Život u strahu od nuklearnog otpada!
- Nuklearni otpad i dalje opasnost: Novi Grad na čekanju, predstavnike Srba u BiH i Hrvatskoj pitanje ne zanima previše!
- Načelnik opštine Dvor: Nije počelo odlaganje nuklearnog otpada na Trgovskoj gori
- Golić: “Ako Hrvatska hoće recipročne mjere, odlagaćemo i mi otpad kod Dubrovnika, ali to nije rješenje”
- Novi Grad i nuklearni otpad: ponovno aktuelizovanje teme. Ima li i rješenja?
- Hrvatski ekolozi protiv odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori
- Eko-BiH mreža: Zaustaviti planove za odlaganje radioaktivnog otpada na granici BiH!
- Odlaganje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori je pitanje života regije, a ne samo nekolicine obližnjih opština i gradova
- U gradovima BiH osvanule naljepnice koje upozoravaju na opasnost od nuklearnog otpada u blizini Une
- Hrvatska šalje nuklearni otpad na Trgovsku goru blizu granice sa Bosnom i Hercegovinom
- Vlada Srpske odlučila – Park prirode Una, ali da li je kasno?
- ISTRAŽUJEMO: Da li se BiH uozbiljila po pitanju nuklearne opasnosti koju nam Hrvatska najavljuje?
- Mladi iz Novog Grada rekli NE odlaganju nuklearnog otpada
- Protest ispred HR ambasade: Više novinara nego građana!
- Protest u Novom Gradu: “Ne nuklearnom otpadu uz rijeku Unu!”
- Gerila na Bledu: Sastanak na Bledu bezuspješan – Hrvatska insistira da nuklearni otpad skladišti na Trgovskoj gori
- VIDEO: Aktivisti NVO Green team uručili “nuklearni cvijet” hrvatskom ministru zaštite okoline i energetike
- Tema sedmice: Bitka na Uni
- Moguća tužba Republike Srpske protiv Hrvatske zbog odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori
- Prvi poraz HR vlasti u namjeri da nuklearni otpad skladište nadomak Novog Grada!
- DW: Koliko je opasan nuklearni otpad iz Krškog koji bi mogao završiti na granici između Hrvatske i BiH?
- Izgradnja dugoročnog skladišta nuklearnog otpada u kasarni Čerkezovac trebala bi početi 2023. godine